Peelingowanie skóry to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Można go przeprowadzić samodzielnie z pomocą domowych kosmetyków lub ogólnodostępnych preparatów złuszczających. Peelingowi powinno się poddawać zarówno ciało, jak i twarz. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów peelingów dedykowanych różnym typom skóry i cery. Jednym z peelingów jest ten enzymatyczny. Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po peeling enzymatyczny i w czym może on pomóc.

Peeling enzymatyczny to kosmetyk, którego zadaniem jest złuszczać martwy naskórek. Dzięki temu skóra staje się gładka i oczyszczona. Peeling enzymatyczny jest delikatnym kosmetykiem, który wprowadza się przy pielęgnacji skóry wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej. Kosmetyk można wykonać samodzielnie lub kupić w drogerii, aptece. Peeling enzymatyczny sprawdza się przy pielęgnacji całego ciała lub tylko twarzy.

Czym jest peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny jest jednym z kosmetyków mających na celu złuszczanie naskórka. Jego działanie jest odmienne od popularnych peelingów ziarnistych. Peelingi enzymatyczne złuszczają stary naskórek za pomocą zawartych w nich enzymach owocowych lub ziołowych. Ich zadaniem jest rozpuszczać martwe komórki naskórka i usuwać je. Enzym zawarty w peelingu uaktywnia się po zetknięciu ze skórą i rozpuszcza kreatynę, czyli białka, z którego jest zbudowana.

Dla kogo jest peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny jest kosmetykiem dla wszystkich. Dzięki temu, że jest łagodny i delikatny można go stosować do pielęgnacji cery wrażliwej ze skłonnościami do podrażnień, naczynkowej, trądzikowej. Nie posiada on ostrych drobinek, które wciera się w skórę, dlatego nie wywołuje podrażnień i nie roznosi zmian. Peeling enzymatyczny dostępny jest w postaci maseczki lub gęstej pasty, która nakładana jest na twarz i zmywana po wyznaczonym czasie.

Jak stosować peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny nakłada się na oczyszczoną i stonizowaną skórę. Na twarz i dekolt najlepiej nałożyć cienką warstwę pasty, która dokładnie pokryje skórę, należy omijać okolicę oczy. Peeling enzymatyczny pozostawia się na skórze ok. 10 minut, a następnie zmywa ciepłą wodą. Jeśli pasta peelingowa będzie zasychać warto skropić ja woda termalną. Peeling enzymatyczny można również wykonywać w trakcie kąpieli. Para wodna ułatwi odblokowywanie się porów i zwiększy skuteczność kosmetyku.

W przypadku, gdy po nałożeniu peelingu enzymatycznego poczuje się pieczenie, należy go natychmiast zmyć. Taka reakcja na kosmetyk może oznaczać alergie. Uczulenie na składnik peelingu enzymatycznego jest kwestią indywidualną.

Osoby z cerą wrażliwą peeling enzymatyczny powinny zmywać szybciej, a w skrajnych przypadkach nie nakładając go jako paseczki, a jedynie masować skórę pastę przez 2-3 minuty i zmyć.

Domowy peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny jest kosmetykiem, który bez problemu można kupić w formie gotowego produktu. Kosmetyk można też wykonać domowym sposobem. Dzięki temu otrzyma się naturalny peeling enzymatyczny ze sprawdzonych składników. Domowy peeling enzymatyczny przygotowuje się z ½ łyżki sody, 1 łyżki miodu, 1/4 łyżeczki soku z cytryny. Produkty należy dokładnie ze sobą wymieszać w naczyniu, a następnie rozprowadzić na twarzy. Pastę zmywa się letnią wodą po 2-3 minutach.

Inne przepisy na domowy peeling enzymatyczny to:

  • Peeling z papai – jego składniki to ¼ szklanki miąższu z papai lub zmielonych pestek owoców, 1 łyżka mąki owsianej składniki miesza się do uzyskania gładkiej i jednolitej masy; peeling enzymatyczny z papai nakłada się na twarz na ok. 20 minut, delikatnie pasuje, a potem zmywa.

Działanie i efekty peelingu enzymatycznego

Peeling enzymatyczny to kosmetyk niepodrażniający skóry i nie wywołuje podrażnień mechanicznych. Jest łagodny, dzięki czemu pozwala na delikatne oczyszczenie skóry, poprawę jej kolorytu. Efekt widocznie wygładzonej skóry można zauważyć już po pierwszym użyciu peelingu enzymatycznego. Jednak, aby efekty te utrzymać oraz je pogłębić zabieg złuszczania warto wykonywać regularnie minimum 2 razy w tygodniu. Peeling enzymatyczny pozwala pozbyć się suchych skórek twarzy, lekkich przebarwień, oczyszcza pory i przygotowuje skórę do przyjęcia składników odżywczych z innych kosmetyków np. kremów. W zależności od składu peeling enzymatyczny może mieć działanie nawilżające, rozjaśniające lub niwelujące nadmiar sebum. Kosmetyk może również pełnić funkcję maseczki na twarzy. Preparat nakłada się na twarz na ok. 10-20 minut, a potem zmywa okrężnymi ruchami.

Peeling enzymatyczny to kosmetyk, który warto mieć w swojej kosmetyczce. Stosuje się go głównie do twarzy, ale koncerny kosmetyczne oferują również peelingi enzymatyczne do całego ciała. Są one delikatne i łagodne, stąd też niektórym osobom mogą nie odpowiadać. Sprawdza się natomiast przy podrażnionej skórze np. promieniami słonecznymi. Po peeling enzymatyczny na co dzień powinny sięgać osoby ze skórą wrażliwą, naczynkową oraz ze zmianami trądzikowymi. Ceny peelingu enzymatycznego zaczynają się od 10 złotych i idą w górę. Te renomowanych marek i z dobrym składem potrafią kosztować powyżej 100 złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here