Ciemne brwi i rzęsy postrzegane są jako niezwykle atrakcyjne w niella każdej kulturze. Panie chcąc sprostać temu kanonowi piękna, sięgają po coraz to nowsze kosmetyki i zabiegi, jednocześnie zapominając o pradawnych i skutecznych sposobach. Takim jest henna. Jest to tani i efektywny sposób na przyciemnienie brwi i rzęs. Jej zastosowanie pozwala rozwiązać problem codziennego makijażu. Henna utrzymuje się przez 3-4 tygodnie. Zobacz, jak ona działa i jak się ją nakłada.

Henna to substancja znana od wieków. Od dawna wykorzystywana jest też jako środek barwiący do skóry i włosów. Po hennę chętnie sięgają gabinety kosmetyczne, ale można też samodzielnie przygotować i nałożyć ten naturalny środek barwiący.

Skąd się bierze henna?

Henna powstaje z suszonych i rozdrobnionych liści rośliny znanej pod nazwą lasovia bezbronna (lasowina inermis). Krzew ten rośnie w gorącym klimacie. Liście lasowi zawierają czerwony barwnik, który po połączeniu z kreatyną nadaje włosom inną barwę. Hennę można wykorzystać zarówno do barwienia skóry, jak i włosów. Należy pamiętać, że właściwości barwiące henny wydobywają się pod wpływem działania kwasów oraz temperatury. Samodzielne przygotowanie zielonkawego proszku henny nie jest proste. Konieczne jest mieszanie go z sokiem z cytryny, olejkami eterycznymi, cukrem, wodą i innymi składnikami. Ma to oprawić jej konsystencję oraz lepkość.

Henna do farbowania

Naturalna henna zawiera w sobie barwnik farbujący na kolor brunatno-czerwony. Barwnikiem można farbować włosy czy skórę. Warto jednak wiedzieć, że współczesny przemysł kosmetyczny oferuje hennę w różnych kolorach: od ciemnych blondów po czerń. Preparaty w drogeriach sprzedawane są w formie proszku, który przed wykurzaniem miesza się z wodą utlenioną. Spotkać można też krem, żel lub gotowe farby z henną. Kupując gotowy produkt, warto zwrócić uwagę na skład, a szczególnie dodatkowe barwniki użyte przy produkcji. Coraz częściej można spotkać się z tym, że hennie występują sztuczne barwniki o silnym działaniu uczulającym. Naturalne barwniki pochodzenia roślinnego, które nie powinny zaszkodzić to np. indygo. Unikać należy natomiast PPD. Jest on częstym składnikiem henny do nieprofesjonalnych tatuaży. Silnie uczula i powoduje intensywną reakcję alergiczną.

Farbowanie brwi i rzęs henną

Zabiegowi farbowania brwi i rzęs henną można poddać się niemal w każdym gabinecie kosmetycznym. Część osób decyduje się jednak na samodzielnie przyciemnienie brwi i rzęs henną w domu. W przypadku tego drugiego rozwiązania zaleca się dużą ostrożność, wykonanie testu alergicznego 24 godziny przed użyciem henny oraz korzystanie naturalnych preparatów. Farbowanie brwi henną (lub rzęs) najlepsze efekty da u osób z jasną karnacją i o jasnym owłosieniu.

Jak wykonać test alergiczny na hennę?

24 godziny przed nałożeniem henny na brwi lub rzęsy preparat nakłada się na skórę tuż nad uchem lub w zgięciu łokcia. Obszar pokryty henną nie powinien być większy niż średnica 1 – groszowej monety. Jeśli w ciągu doby nie wystąpi reakcja alergiczna na hennę, to można przystąpić do farbowania.

Jaką hennę wybrać od farbowania?

Przede wszystkim przy przyciemnianiu brwi i rzęs henną ważne jest odpowiednie dobranie koloru. Za pierwszym razem lepiej postawić na jaśniejszy odcień, ponieważ nigdy nie wiadomo jak szybki i jak mocno henna pokrywa włosy i czy będzie to zgodne z opisem na ulotce. W niektórych przypadkach hennę może wyjść za ciemna. Rekomendowane jest używanie do samodzielnego farbowania delikatnych preparatów w żelu. Dają one subtelny efekt przyciemnienia. Henna do rzęs czy brwi dostępna jest w drogeriach i sklepach kosmetycznych. Cena henny to od kilku do kilkunastu złotych. Najczęściej opakowanie starcza na kilka aplikacji.

Jak farbować brwi/rzęsy henną?

Podczas nakładania henny, należy ściśle stosować się do zaleceń umieszczanych przez producenta na opakowaniu. Konieczne jest zastosowanie wszelkich zalecanych środków ostrożności oraz dbanie, aby henna nie została się do oczu. Przed farbowaniem brwi henną skórę nad oczami warto posmarować wazelina lub tłustym kremem. Przy farbowaniu rzęs pod dolną powieką, kładzie się płatek kosmetyczny lub gazę.

Rozprowadzając produkt nie należy dotykać nim szkoły, szczególnie tej pomiędzy włoskami. Dzięki temu uzyska się bardziej naturalny efekt przyciemniania. W zależności od rodzaju henny na rzęsach lub brwiach trzyma się ją od 5 do 10 minut, a następnie zmywa mokrym wacikiem. Efekt przyciemnienia brwi i rzęs henną utrzymuje się 3-4 tygodnie na rzęsach i 2 tygodnie na brwiach. Henna nie jest szkodliwą, nie osłabia włosów. Zabieg farbowania można powtarzać.

Jak zmyć hennę?

W przypadku, gdy efekt farbowania henną nie spełnia naszych oczekiwań. To barwnik można zmyć. Zbyt ciemne brwi/rzęsy rozjaśnia się specjalnym płynem do zmywania henny. Jeśli chce się mieć pewność, że zabieg farbowania będzie bezpieczny, najlepiej oddać się w ręce kosmetyczki. Zabieg w gabinecie kosmetycznym to koszt ok. 50 złotych.

Przeciwwskazania do farbowania henną

Z przyciemniania brwi i rzęs henną należy zrezygnować po świeżo przeprowadzonej depilacji, kiedy występują rany i skaleczenia w farbowanym obszarze, przy alergii na składnik preparatu przy zaczerwienieniu i opuchliźnie powiek, jęczmieniu, stanach zapalnych oka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here