Jak szybko pozbyć się pryszczy

Na pytanie „jak szybko pozbyć się pryszcza?” większość z nas odpowie: „wycisnąć”. Nie jest to jednak dobra metoda. Dermatolodzy ostrzegają bowiem, że powoduje to rozprzestrzenianie się krost, a nie ich zahamowanie. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą pomóc w walce z uporczywymi pryszczami. Jak więc szybko pozbyć się krostek? Podpowiadamy.

Skąd się biorą pryszcze i dlaczego wyskakują zawsze w nieodpowiednim momencie?

Pryszcze są objawem trądziku pospolitego, lecz zdarza się, że wyskakują one nawet na skórze, która na co dzień nie sprawia problemów, najczęściej mieszanej. Zwykle pojawiają się na twarzy w strefie T, czyli w okolicach brody, policzków i czoła, a więc tam, gdzie liczba gruczołów łojowych jest największa. Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za wytwarzanie sebum, które jest niezbędnym składnikiem płaszcza hydrolipidowego skóry. W normalnych warunkach to właśnie dzięki zrównoważonej produkcji łoju skóra wygląda gładko i promiennie. Warto również pamiętać, że skóra tłusta później się starzeje.

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wzmożonego łojotoku, co w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych powoduje nie tylko nieestetyczne błyszczenie się twarzy, ale też pojawienie się krost i wyprysków. Pryszcze powstają, ponieważ ujścia porów zostają zablokowane przez sebum i keratynę. Stają się w tym momencie idealną pożywką dla bakterii, które zaczynają się namnażać. Rezultatem jest powstanie zaskórnika, stanu zapalnego i następnie wypełnionej ropą i osoczem krosty.

Jak szybko pozbyć się pryszczy?

Jak szybko pozbyć się pryszczy? Wiele osób niesłusznie uważa, że najlepszym sposobem na szybkie usunięcie pryszcza jest po prostu jego wyciśnięcie. Niestety, jak podkreślają dermatolodzy, to jedna z najgorszych, aczkolwiek wciąż powszechnie stosowanych metod. Wyciskanie bowiem nie tylko jest nieskuteczne, ale tylko przyczynia się do rozprzestrzeniania się bakterii po całej twarzy oraz naraża na powstanie głębokich blizn wskutek uszkodzenia skóry oraz przebarwień.

Poza tym gruczoły łojowe pozbawione gwałtownie swojej zawartości dostają sygnał, że trzeba nadrobić straty, co skutkuje wzmożoną produkcją łoju. Efekt jest więc odwrotny od zamierzonego, a manualne usuwanie pryszczy przynosi więcej szkód niż pożytku. Niestety, ciągle wiele osób borykających się ze zmianami trądzikowymi nie może pozbyć się tego szkodliwego nawyku. Być może jednym z powodów jest to, że wyciskanie powoduje wydzielanie się w organizmie dopaminy, czyli hormonu odpowiadającego za poczucie spokoju i relaksację. Nie jest to jednak zalecana metoda, jeśli nie wiemy, jak dokładnie obchodzić się z naszą skórą.

Jak prawidłowo pozbyć się pryszczy metodą wyciskania?

Czasami, gdy pryszcz jest mocno „dojrzały”, nie ma wyjścia – trzeba go wydusić. Najlepiej, aby zrobiła to profesjonalistka, jak na przykład kosmetyczka. Jeśli to niemożliwe, warto wiedzieć, jak to prawidłowo wykonać. Przede wszystkim pamiętajmy, że do manualnego usunięcia nadaje się jedynie wykwit, którego jasnożółty czubek widoczny jest na powierzchni – niemal przebił się przez skórę.

Taką ropną krostkę można ostrożnie wycisnąć czystymi i zdezynfekowanymi dłońmi, najlepiej przez chusteczkę higieniczną – tak aby paznokciami nie uszkodzić naskórka i nie spowodować w ten sposób blizn. Po wykonanym zabiegu niezwłocznie należy zdezynfekować podrażnioną skórę, a na koniec umyć twarz antybakteryjnym żelem głęboko oczyszczającym. Dzięki temu trądzik na czole czy brodzie może być łatwo zahamowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here