Kobieta z ręcznikiem na głowie przegląda się w lusterku

Zaskórniki, a potocznie mówiąc wągry, najczęściej pokazują się na twarzy w, tzw. „strefie T”. Są domeną cery tłustej i trądzikowej, jednakże nie jest to regułą. Nie są groźne dla naszego organizmu, stanowią problem estetyczny, dlatego często mogą wpływać na naszą pewność siebie, a nawet stanowić źródło kompleksów. Jak z nimi walczyć i przywrócić naszej skórze piękny wygląd? Dowiesz się z naszego poradnika.

Czym są zaskórniki?

Możemy je określić jako plamki, które najczęściej występują na nosie, brodzie, rzadziej – policzkach i czole. Zaskórniki mogą wystąpić również na piersiach i plecach. Wągry nie mają charakteru zapalnego, jednakże może się to zmienić – zwłaszcza w przypadku, gdy w nieprawidłowy sposób próbujemy się ich pozbyć.

Problem zaskórników dotyka nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania, mogą one pojawić się w każdym wieku. Warto jednak poświęcić trochę czasu na odpowiednią pielęgnację, aby skutecznie się ich pozbyć.

Sprawdź: czy wyciskanie zaskórników i wągrów to dobry pomysł?

Jak powstają zaskórniki?

Zanim zaczniemy walczyć ze zmianami na twarzy, czy innych partiach ciała, warto poznać bliżej „wroga” i dowiedzieć się w jaki sposób w ogóle powstają wągry. Przyjrzyjmy się nieco temu, co dzieje się na naszym ciele. Skóra pokryta jest niewielkimi otworami – porami – przez które ujście znajdują produkowane przez naszą skórę – łój i sebum. Prościej mówiąc – przez pory nasza skóra się oczyszcza. Dodatkowo wydzielone sebum stanowi warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, które oddziałują na naszą skórę, np. wiatr czy niskie temperatury.

Twarz dwóch kobiet

W momencie, gdy przez nasze pory przedostaje się za dużo sebum, a więc produkujemy nadmierne ilości łoju – czego przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne – może dojść do zatkania porów. Dzieje się tak z powodu nieprawidłowego oczyszczania skóry. Kurz, złuszczający się naskórek, które osadzają się na twarzy i ciele – zatykają nasze pory.

Jeśli używamy ciężkich fluidów, źle dobranych kremów i nieregularnie oczyszczamy skórę, narażamy nasze ciało na powstanie zaskórników. Jednak możemy wyróżnić jeszcze kilka innych zewnętrznych powodów, tj.:

  • stres,
  • zła dieta,
  • niedobór snu,
  • spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów.

Jakie są rodzaje zaskórników?

Wągier wągrowi nierówny, dlatego też możemy wyróżnić kilka rodzajów zaskórników. Musimy wiedzieć z jakim rodzajem mamy do czynienia, aby skutecznie z nim walczyć i zatrzymać jego ewentualny rozwój do charakteru zapalnego.

Możemy wyróżnić dwie odmiany zaskórników:

  • Otwarte – charakteryzują się czarnym zabarwieniem, przez co ich widoczność jest znaczna. Na ich kolor wpływa utlenienie masy łojowo-rogowej. Zaskórniki otwarte mają szczególną tendencję do przekształcania się w zmiany zapalne. Najczęściej powstają na nosie, ale również w całej strefie T.
  • Zamknięte – są mniej widoczne, jednak wyraźnie wyczuwalne pod palcami. Możemy je określić jako postać białej kaszki. Po naciągnięciu skóry w miejscu występowania zamkniętych zaskórników, ich widoczność zwiększa się. Masa łojowo-rogowa nie wydostaje się na zewnątrz, a zalega tuż pod skórą.

Jak walczyć z  powstawaniem zaskórników?

Odpowiednia profilaktyka, to najlepszy sposób, aby uniknąć powstawania zaskórników. Bardzo ważna jest regularna higiena twarzy. Powinniśmy ją myć dwa razy dziennie – rano, aby oczyścić skórę z łoju, który powstał przez noc oraz wieczorem, by oczyścić zanieczyszczenia, które osiadły na naszej twarzy przez dzień.

Kosmetyczka nakłada kobiecie maseczkę na twarz

Powinniśmy używać żelów lub pianek myjących – w przypadku kobiet bardzo ważne jest, aby dokładnie zmywać makijaż. Dodatkowo, po umyciu twarzy należy użyć toniku, który reguluje pH skóry i pomaga w prawidłowym złuszczaniu się naskórka.

Warto także wprowadzić dogłębnie oczyszczające peelingi do twarzy i wykonywać je średnio raz na tydzień. W ten sposób odblokujemy pory, pozbędziemy się zalegającego i martwego naskórka, z którym inne kosmetyki mogły sobie nie poradzić.

Niezwykle ważny jest również wybór odpowiednich dla konkretnej cery, nieobciążających kremów i – w przypadku kobiet – kosmetyków do makijażu. Musimy również pamiętać o zdrowym trybie życia – wysypiać się, ograniczać stres, stosować odpowiednią dietę oraz stronić od alkoholu i papierosów.

W ten sposób nasza cera będzie nie tylko wolna od wszelkich zanieczyszczeń, ale również zyska piękny, młodzieńczy blask.

Zaskórniki są dość powszechną przypadłością skórną, dlatego nie musimy ich bać. Wprowadzenie do naszej codziennej higieny skóry i twarzy kilku zmian oraz wyrobienie sobie nowych nawyków żywieniowych, zapewni nam sukces w walce z zaskórnikami.

 

Źródła:

  1. https://nutridome.pl/nmag/zaskorniki-na-nosie.-jak-sie-ich-pozbyc?maff=adwords&utm_source=google&utm_medium=cpc&gclid=EAIaIQobChMI5OCF17nS-QIV0QWiAx2wtQF-EAAYAiAAEgI_Y_D_BwE
  2. https://www.laroche-posay.pl/article/jak-sie-pozbyc-zaskornikow
  3. https://www.superpharm.pl/blog/sposoby-na-zaskorniki-zamkniete-i-otwarte
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here