O tym, że alkohol szkodzi zdrowiu, wie każdy. Naukowcy przekonują jednak, że w procenty w niewielkich ilościach są korzystne i pozwalają na usprawnienie działania organizm. To jak będą one pomocą, uzależnione jest od tego po jaki alkohol się sięga. Jednym z tych polecanych jest koniak. Złoty trunek jest określany ten alkohol, dobrze działa na serce, ciśnienie i krążenie. Poznaj wszystkie właściwości koniaku.

Tradycja koniaku sięga Rewolucji Francuskiej. Już wtedy odkryto jego lecznicze właściwości. Pierwotnie stosowany był on na zasłabnięcia, omdlenia oraz duszności. Nasz prababcie złotemu trunkowi przypisywały też działanie pobudzające, szczególnie w obszarze aktywności seksualnej. Koniak bowiem to znany płynny afrodyzjak. Jednak alkohol ten ma o wiele więcej właściwości zdrowotnych.

Co trzeba wiedzieć o koniaku?

Koniak jest rodzajem napoju alkoholowego typu winika. Zawiera od 40 do 84% alkoholu. Pochodzi z Francji, gdzie prywatnie podkuwany był w okolicach miejscowości Cognac (stąd jego nazwa). Najprawdopodobniej jednak koniak znany jest już od wieków. Za jego wynalazców uważa się Ormian, do Francji miał trafić parę wieków później. Nazwa koniak po raz pierwszy została użyta w 1617 roku, wtedy też otworzono pierwszą gorzelnię produkującą tzw. palone wino.

Do produkcji koniaku używa się 3 określonych odmian białych winogron. Zazwyczaj stosuje się ugni blanc. Zbiory owoców przypadają na październik i trwają bardzo krótko. Owoce poddawane są zgniataniu i prasowaniu, tak aby uzyskać z nich moszcze. To przelewane jest do zbiorników, w których dochodzi do fermentacji. Po tygodniu palne wino podawane jest destylacji i zyskuje 28% objętości alkoholu. Kolejne destylacje pozwalają na zwiększenie jego ilości. Proces destylacji zawsze kończy się z ostatnim dniem marca, bowiem wysokie wiosenne temperatury mogą niekorzystnie wpływać na koniak. Aby alkohol był zdatny do picia, musi przejść etap dojrzewania. Koniak dojrzewa w dębowych deskach, które produkowane są tylko w jednym regionie. Proces wytwarzania beczek do dojrzewania koniaku jest niezwykle skomplikowany. Warunkiem jest to, że drzewo na ich stworzeni musi mieć min. 100 lat, być zdrowe i proste. Beczki tworzone są ręcznie zgodnie z tradycyjną recepturą i wiekowymi narzędziami. Ostatnim etapem wytwarzania koniaku jest kupażowanie, czyli mieszanie. Gotowe koniaki oznacza się specjalnymi kodami, które uzależnione są od długości leżakowania alkoholu. Kody, po których można rozpoznać koniak to:

  • V.S. (Very Special) lub *** – leżakujące w dębowych beczkach co najmniej dwa lata;
  • V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) lub Réserve – leżakujące co najmniej cztery lata;
  • Napoléon – co najmniej sześcioletnie leżakowanie;
  • X.O. (Extra Old) lub Vieille Réserve – co najmniej sześcioletnie leżakowanie, a od roku 2016 co najmniej dziesięcioletnie.

Koniaki oznacza się również rocznikiem (vintage). Rok podany na butelce alkoholu to rok zabeczkowania najmłodszego destylatu.

Oryginalny koniak charakteryzuje się klarownością i czystą, złotą barwą. W jego zapachu wyczuwa się woń fiołków, wanilii, jagód, miodu, korzenia oraz dębu. Koniak jest alkoholem, którym nie wznosi się toastów. Uznaje się go natomiast za jedne z najdroższych napojów alkoholowych. Cena za najlepsze butelki to nawet 12 tysięcy złotych.

Właściwości koniaku

Koniak to wytrawny i smakowity trunek. Sięgać po niego można jednak nie tylko ze względu na jego smakowe walory. Okazuje się, że koniak posiada wiele właściwości leczniczych. Kilka kropel złotego trunku pozwala kompleksowo zadbać o organizm. Jako właściwości koniaku wymienia się:

  • Przyspieszanie akcji serca;
  • Podwyższanie ciśnienia krwi;
  • Poprawę krążenia krwi;
  • Rozszerzenie naczyń krwionośnych;
  • Niwelowanie stresu i napięcia nerwowego;
  • Regulacja poziomy cholesterolu we krwi;
  • Profilaktykę w zakresie chorób nowotworowych.

Koniak uważany jest za alkohol bezpieczny. Jego picie (w niedużych ilościach) zalecane jest również osobom na diecie odchudzającej. Koniak zawiera niewielkie ilości kalorii i cukru.

Jak podawać i przechowywać koniak?

Aby koniak zachował swoje prozdrowotne właściwości, musi być odpowiednio przechowywane. Warto tutaj zaznaczyć, że koniak dość dobrze znosi długoletnie przechowywanie. Najlepiej trzymać go w temperaturze pokojowej i podawać w niewielkich kieliszkach. W sklepach znaleźć można specjalistyczne szkodliwo do koniaku. Tradycyjne kieliszki do koniaku to te w kształcie tulipana. Zapewnia się je do 1/3 objętości. Alkohol sączy się powoli, a nie pija na raz. Przed wypicie trunku zalecane jest objęcie kieliszka dłonią, aby go ocieplić. Legenda podaje, że koniak najlepiej smakuje między 11 a 17 oraz po kolacji. Wypicie alkoholu poprzedzone powinno być rozkoszowaniem się bukietem zapachowym nawet przez pół godziny. Osoby nielubiące czystego alkoholu mogą go pić zmieszanego z wodą i cytryną, tonikiem oraz coca-colą.

Jak spożywać koniak?

Najprostszym sposobem spożywania koniaku jest jego picie, jednak trunek można podawać na wiele sposobów. Po koniak chętnie sięgają cukiernicy i kucharze dodają go do deserów, ciast, lodów oraz kawy. Alkohol pasuje również do dań wytrawnych oraz tych zawierających owoce morza.

[Głosów:29    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here