Obgryzanie paznokci to brzydki nałóg, z którym głównie zmagają się dzieci. Jednak onychofagia występuje i wśród osób dorosłych. Nałóg zazwyczaj dotyczy obgryzania paznokci u rąk, rzadziej u stóp. Najczęściej pojawia się między 4 a 6 rokiem życia i nasila się wraz z procesem dojrzewania. Wskazuje się, że obgryzania paznokci to głównie problem kobiecy. Należy pamiętać, że onychofagia może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Warto więc zerwać z nałogiem. Jak to zrobić? Zobacz, jak przestać obgryzać paznokcie.

Obgryzanie paznokci przez wiele osób jest bagatelizowane. Nie mniej jednak problem ten może mieć poważne konsekwencje i to nie tylko dla naszej urody, ale i zdrowia. Osoby zmagające się z obgryzaniem paznokci powinny więc zrobić wszystko, aby pozbyć się tego nawyku.

Przyczyny obgryzania paznokci

Przyczyny obgryzania paznokci są bardzo różnorodne. Wskazuje się, że najczęściej paznokcie obgryzam w momencie gorszej formy psychicznej. Nawyk ten towarzyszy stanom niepokoju, niskiej samoocenie, lękliwości, pobudliwości, nadmiernemu stresowi. Podaje się również, że obgryzanie paznokci ma związek z niskim statusem ekonomicznym. Ponadto medyna źródłem problemu upatruje w zaburzeniach poziomu żelaza, miedzi lub witamin w organizmie.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Nałogowego obgryzania paznokci nie jest łatwo się pozbyć. Nałóg zaliczany jest do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i w zaawansowanych przypadkach jego wyeliminowanie wymaga leczenia farmakologicznego i terapii behawioralnej. Takie połączenie uważa się za skuteczne w ok. 60-70%. Metoda leczenia obgryzania paznokci została opracowana w latach 70 XX wieku i nazywana jest HRP. Stosowana jest ona zarówno przy onychofagi, jak i przy leczeniu trików i jąkania się.

Domowe sposoby na obgryzanie paznokci

Z obgryzaniem paznokci wiele osób decyduje się walczyć na własną rękę. Do pozbycia się nałogu w tym wypadku potrzeba dużo silnej woli. Jako sposoby na obgryzanie paznokci wymienia się:

  • Należyte obcinanie paznokci – profesjonalnie wykonaniu manicure, przedłużanie paznokci czy tipsy pozwalają wyeliminować przykry nawyk;
  • Zaklejanie palców plastrami;
  • Stosowanie preparatów na obgryzanie paznokci – dostępne są one w drogeriach lub aptekach wywołują one efekt tzw. gorzkich paluszków; nieprzyjemny smak ma powstrzymać przed wkładaniem palców do buzi; taki sam efekt jak apteczne specyfiki wywołuje też sok z aloesu;
  • Zastąpienie nawyku innym – sposobem na obgryzanie paznokci jest zastąpienie tego nawyku innym, mniej groźnym np. żuciem gumy, czy skubaniem pestek dyni;
  • Gumka recepturka – nakłada się ją na nadgarstek i jak tylko przychodzi ochota na obgryzanie paznokci, należy strzelić nią; wywołuje to mózg i uczy mózg, aby więcej nie obgryzać paznokci;
  • Noszenie rękawiczek – większość osób paznokcie obgryza nieświadomie, założenie na dłonie rękawiczek pomoże pozbyć się tego nawyku; rękawiczki należy mieć zawsze ze sobą i ubierać je regularnie;
  • Picie herbat uspokajających i kojących – nawyk obgryzania paznokci zazwyczaj powodowany jest lekiem i nerwowością, dlatego w celu jego wyeliminowania można sięgnąć po ziołowe herbatki uspokajające; zniwelowanie poziomu lęku i stresu pozwala na eliminację szkodliwego nawyku; na uspokojenie pomaga napar z waleriany czy męczennicy;
  • Gadżety antystresowe – piłeczka antystresowa pozwala wyeliminować stres, czyli główny powód obgryzania paznokci. 

Jakie są skutki obgryzania paznokci?

Nałogowe obgryzanie paznokci ma wiele przykrych konsekwencji. Pierwsza z nich jest brzydki wygląd dłoni, których zazwyczaj się wstydzimy i które chowamy. Obgryzanie paznokci niekorzystnie wpływa też na nasze zdrowie. Płytka obgryzanych paznokci staje się krótka, zniekształcona i zrogowaciała, jej brzegi są nierówne i poszarpane, a opuszki palców odsłonięte.

Obgryzanie paznokci może niekorzystnie wpłynąć na układ ruchowego narządu życia, powodować zniekształcenie szczęk, urządzenie powierzchni zębów, wysunięcie lub rotację siekaczy górnych, uszkodzenia dziąsła w tym zapalenie, obrzęk i ropnie.

Obgryzione paznokcie to również zwiększone ryzyko zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Nałogowa onychofagia połączona z brakiem higieny może spowodować zarażenie bateria coli, która wywołuje infekcje dróg moczowych, zatrucia pokarmowe, a nawet zapalenie płuc. Wkładanie palców do ust może być również przyczyną zakażenia wirusem HPV.

Pielęgnacja obgryzionych paznokci

Obgryzione paznokcie są słabe, łamliwe i kruche, dlatego wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Aby się one zregenerowały, trzeba jednak czasu. Długotrwałe obgryzanie paznokci powoduje bowiem zmianę ich kształtu i koloru.  W celu przywrócenia im ładnego wyglądu zaleca się, aby przez pierwszy miesiąc kuracji krótko je przycinać i piłować – pozwoli to wzmocnić się płytce. Obgryzione paznokcie trzeba piłować tak, aby nadać im wymarzony kształt. Oprócz tego na płytkę należy regularnie nakładać preparaty pielęgnacyjne i odżywki. Dobrym pomysłem jest też olejowanie paznokci. Zabieg ten sprawi, że będą one twardsze, błyszczące i rozjaśnione. Odżywek należy używać również na skórki przy paznokciach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here