Zapach to jeden z podstawowych zmysłów człowiek, a zarazem ten najsilniej odczuwalny. Czując konkretną woń, jesteśmy w stanie przywołać w głownie wspomnienia, nawet te zamierzchłe. Zapachy często tez kojarzymy z danymi osobami, domem rodzinnym, porą roku czy wakacjami. O tym, jaką siłę ma zapach oraz jak jest dla nas ważny, świadczy też rozbudowany przemysł perfumeryjny. Chętnie sięgamy perfumy czy kosmetyki z nutami zapachowymi, te jednak nie są w stanie zamaskować naszego naturalnego zapachu, a ten zawsze coś oznacza. Zobacz, co mówi zapach twojego ciała o twoim zdrowiu.

Indywidualny zapach człowieka zależy od wielu uwarunkowań. Zazwyczaj określenie woni, jaką wydajemy, jest bardzo trudne, szczególnie nam samym trudno wyczuć zapach, jaki roztaczamy. Należy pamiętać, że woń człowieka tworzona jest przez wiele różnych czynników biologicznych i społecznych, a dodatkowo zmienia się w czasie i miejscu. Warto też pamiętać, że różne części ciała wydzielają różne zapachy.

O czym mówi zapach człowieka?

Zapach jest w stanie wiele powiedzieć o człowieku. We wspólnotach pierwotnych zapach był wyróżnikiem przynależności do wspólnoty i danego miejsca, a także elementem kształtowania tożsamości grupowej. Jeszcze do niedawna woń człowieka w niektórych kulturach była wyznacznikiem jego pozycji społecznej. Wynika to z tego, że zamożnych było stać na perfumy, pchające lamy olejki eteryczne, ogrody pełne kwiatów, wentylowane pomieszczenie itd., biednych można było wyczuć natomiast poprzez odór oczy, woń ryb, czosnku, cebuli czy innych kuchennych zapachów. Zapach człowieka wynikał więc z jego pozycji społecznej, miejsca zamieszkania, diety, stosowanych kosmetyków, wykonywanego zawodu.

Dziś zapach człowieka również zdradza wiele o jego posiadaczu. Mówi on o tym, w jakim miejscu na ziemi mieszkami oraz jaka mamy pozycje socjalno-społeczną. Badania pokazują, że mieszkańcy miast i wsi znacząco się od siebie różnią pod względem wydzielanych woni. Nie można również zapomnieć, że widzialną woń zdradza też wiek i płeć człowieka.

Zapach człowieka a stan zdrowia

Naukowcy przeprowadzili również wiele badań dotyczących zależności na linii zapach człowieka, a jego stan zdrowia. Badania te pokazały, że wydzielana woń mówi o tym, w jakiej kondycji zdrowotnej się znajdujemy. Zapach wskazuje równie, na jakie konkretnie dolegliwości możemy cierpieć. Zależność ta wynika z tego, że wiele chorób objawia się charakterystycznym zapachem. Stąd też warto analizować zapach, jaki się wydziela.

Co mówi zapach twojego ciała o twoim zdrowiu? Analizujemy woń skóry

Podstawową przyczyną brzydkiego zapachu skóry jest brak higieny. Kiedy regularne mycie jest nam obce, wydzielamy wtedy nieprzyjemny zapach potu, który powoduje, że ludzi się od nas odsuwają. Trzeba jednak wiedzieć, że brzydki zapach skóry nie zawsze jest oznaka niewłaściwej higieny, często ma on podłoże chorobowe. Może on świadczyć o zaatakowaniu organizmu przez drożdże candida, które wywołują grzybicę. Oprócz tego brzydką woń skóry poczytuje się jako objawy cukrzycy, niewydolności wątroby i nerek, kandydozy, zakażeń skóry, a nawet schizofrenii. Nie zawsze oczywiście jest tak poważnie. Przykry zapach skóry to też efekt złej diety, palenia papierosów czy trawienia alkoholu.

Co mówi zapach twojego ciała o twoim zdrowiu? Analizujemy woń z nosa

Nieprzyjemne zapachy mogą również wydobywać się z nosa. Brzydki zapach z nozdrzy najczęściej jest wynikiem niedoczynności tarczycy. Oprócz niego obserwujemy u siebie uczucie gorąca, nerwowość, nagły spadek wagi oraz duszności. Nieprzyjemny zapach z nosa przy chorobach tarczycy wynika z tego, że narząd ten wytwarza zbyt dużą ilość hormonów. Brzydki zapach może się również pojawić po rozpoznaniu choroby i być wynikiem przyjmowanych leków.

Co mówi zapach twojego ciała o twoim zdrowiu? Analizujemy woń z ust

Brzydki zapach z ust może być wywołany szeroką gamą schorzeń. Przede wszystkim pojawia się jednak, kiedy nieodpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej, a w wyniku tego występuje próchnica, zepsute zęby czy choroby dziąseł. Nieprzyjemny zapach z ust może być też wynikiem infekcji zatok lub płuc, zapalenie oskrzeli, refluks żołądka, zakażenia migdałków, choroby wątroby i nerek. Warto wiedzieć, że za nieprzyjemny zapach z ust obwinia się też spanie z otwartymi ustami. Powoduje to, że usta wysychają, a pozbawione śliny nie są właściwie chronione przed bakteriami wytwarzającymi nieprzyjemne wonie.

Co mówi zapach twojego ciała o twoim zdrowiu? Analizujemy woń z narządów intymnych

Nieprzyjemne wonie wydzielać mogą również narządy intymne. Brzydki zapach z tego miejsca na podejrzenie infekcji drożdżakowej, która przenoszona jest drogą płciową, chlamydia czy infekcji bakteryjnej.

Zapach naszego ciała jest niezwykle ważny nie tylko dla estetyki i naszego postrzegania przez społeczeństwo, ale i dla zdrowia. Nieprzyjemne wonie skóry, z nosa, ust czy narządów płciowych mogą świadczyć o poważnych chorobach. Dlatego też wyczuwając je, nie można ich lekceważyć. Pamiętajmy jednak, że nie każda zmiana zapachy świadczy o chorobie. Czasem wydzielany zapach wynika z długiego przebywania w zadymionym pomieszczeniu lub przesiąkniętym innymi zapachami, stosowaniem restrykcyjnych lub niezdrowych diet, czy stosowaniu używek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here