Gdy suche powietrze zacznie niszczyć skórę, kilka kluczowych zmian w codziennej rutynie może przynieść znaczną ulgę. Dobry środek nawilżający, odpowiednia odzież wierzchnia i krótkie, ciepłe prysznice to tylko niektóre ze sposobów ochrony skóry przed łuszczeniem, pękaniem i infekcją w trudnych warunkach zimowych. Ze suchością skóry zmagamy się głównie w okresach grzewczych, kiedy znacznie spada poziom nawilżenia ogrzewanych pomieszczeń. Jak sobie z tym radzić?

Jaki jest najważniejszy składnik zdrowej pielęgnacji skóry?

Ustanowienie i utrzymanie kompleksowego schematu pielęgnacji skóry ma zasadnicze znaczenie dla gojenia się skóry suchej. Najważniejszym elementem tego schematu jest dobry balsam. Maści i kremy będą bardziej skuteczne niż balsamy. Upewnij się również, że wybierasz produkt, który nie zawiera substancji zapachowych. Ponieważ środki nawilżające działają poprzez zatrzymywanie wilgoci w skórze, nakładaj krem ​​nawilżający natychmiast po kąpieli i myciu rąk, aby zmaksymalizować ich działanie. Osoby o bardzo suchej skórze często wymagają stosowania kremów nawilżających kilka razy dziennie.

Co oznacza zdrowa pielęgnacja skóry w okresie zimowym?

Długie, gorące prysznice mogą dodatkowo uszkodzić suchą skórę; Dlatego ograniczaj prysznice (i kąpiele) do 5-10 minut i używaj ciepłej, a nie gorącej wody. Używaj łagodnego środka bezzapachowego i nakładaj go rękami, a nie potencjalnie szorstką ściereczką lub gąbką. Wytrzyj skórę po kąpieli delikatnie miękkim ręcznikiem, a następnie natychmiast zastosuj krem ​​nawilżający.

  • Zastosuj nawilżające balsamy natychmiast po kąpieli i umyciu rąk, aby zablokować wilgoć. Upewnij się również, że wybierasz produkt, który nie zawiera substancji zapachowych.
  • Używaj tylko delikatnych produktów do pielęgnacji skóry. Unikaj produktów, które zawierają substancje zapachowe, alkohol lub retinoidy.
  • Unikaj perfumowanych środków piorących i szorstkich ubrań. Jeśli chcesz nosić wełnę, ale zauważysz, że działa drażniąco na skórę, pomyśl o założeniu bawełnianej warstwy pod ubranie z wełny.
  • Uruchom nawilżacz, aby dodać wilgoci do powietrza w Twoim domu.
  • Chroń ręce przed ostrymi substancjami chemicznymi, nosząc rękawiczki podczas czyszczenia lub zmywania naczyń. Noś ciepłe rękawice na zewnątrz w zimie i nanieść krem ​​nawilżający lub maść za każdym razem, po umyciu rąk.

Co na ekstremalne warunki pogodowe?

W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej odzieży wierzchniej. Ponieważ nasze dłonie często są jednym z pierwszych miejsc, w których dostrzegamy suchą skórę, chroń je ciepłą parą rękawiczek. Chusty, nakrycia głowy i maski mogą być bardzo pomocne w przypadku ostrych wiatrów, które niszczą bardziej wrażliwą skórę twarzy i szyi.

Balsam do ust powinien być stosowany do ochrony warg, ale niektóre są lepsze od innych, dlatego jeśli zauważysz kłucie lub mrowienie po aplikacji balsamu na usta, wybierz inny produkt. Produkt zawierający 100% wazeliny jest zazwyczaj bezpiecznym rozwiązaniem.

Co dla osób cierpiących z powodu przewlekłej suchości skóry?

Dla osób z przewlekłą, suchą skórą kluczowe znaczenie ma ustalenie i utrzymanie dobrej pielęgnacji skóry. Częste stosowanie środków nawilżających i unikanie potencjalnych czynników drażniących, w tym substancji zapachowych, długich lub gorących pryszniców, środków czyszczących i szorstkiej odzieży, powinno zapewnić znaczną ulgę. Jeśli jednak osoba cierpi na bardzo suchą skórę, może skorzystać z kremu na receptę lub maści. W takim przypadku powinna rozważyć wizytę u dermatologa.

Dlaczego ważne jest dbanie o skórę?

Sucha skóra może powodować znaczny dyskomfort, w tym swędzenie, pieczenie i kłucie. Kiedy skóra staje się bardzo sucha, jej normalne mechanizmy ochronne są zagrożone. Może się to objawiać jako bolesne pęknięcia lub pęknięcia w skórze. Pęknięcia te mogą następnie służyć jako punkty wejścia dla bakterii, a tym samym zwiększać ryzyko infekcji. Dla osób z atopowym zapaleniem skóry (wyprysk) dobra pielęgnacja skóry suchej odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu zaostrzeniom tego schorzenia.

Wysuszenie – nawodnienie

Mimo, że nie odczuwamy pragnienia, nasza skóra się o nią prosi, dlatego pijmy dużo płynów- 2 litry wody to minimum.

Pamiętaj, że napoje takie jak czarna herbata oraz kawa, po które w chłodne dni sięgamy częściej niż latem, odwadniają organizm, dlatego po gorącym kubku ulubionego napoju wypij dodatkowo szklankę wody. Jeśli mamy dosyć picia bezsmakowej wody mineralnej lub źródlanej, nie kupujmy jej smakowych odpowiedników, tylko dodajmy kilka plasterków np. limonki, cytryny, pomarańczy i kilka listków mięty lub melisy.

Odpowiedni mikroklimat dla skóry

Poza kosmetykami pomyślmy również o nawilżaniu powietrza w mieszkaniu, a w szczególności w sypialni. W ten sposób zadbamy nie tylko o  skórę, ale również o nasze drogi oddechowe. W tym celu możesz użyć np. elektrycznego nawilżacza powietrza. Istnieje również możliwość dodania do odświeżacza powietrza olejków eterycznych i robienie w ten sposób inhalacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here