Pocenie się to naturalny proces, który pomaga regulować wewnętrzną temperaturę ciała, szczególnie podczas ćwiczeń lub upałów. Ponieważ pot odparowuje z powierzchni skóry, usuwa nadmiar ciepła i pomaga ochłodzić ciało. Niestety, ta naturalna funkcja jest czasami komplikowana przez choroby, które powodują nadmierne pocenie się. Nadmierna potliwość może być również wywołana emocjami lub szczególnymi okolicznościami: jeśli kiedykolwiek przesiąkłeś pod pachami podczas prezentacji swojego projektu lub podczas egzaminu, doświadczyłeś pocenia sytuacyjnego. Jak walczyć z nadmiernym poceniem się?

Nadmierne pocenie się pod pachami – najbardziej aktywne gruczoły potowe

W naszym ciele rozlokowanych jest ponad 2 milionów gruczołów potowych. Co można często zauważyć, najbardziej pocimy się pod pachami, a to za sprawą apokrynowych gruczołów potowych, które są szczególnie wydajne jeśli chodzi o produkcję potu.

Pot wytwarzany przez te gruczoły zawiera białka i kwasy tłuszczowe, które sprawiają, że jest on „grubszy” i nadaje mu mleczny lub żółtawy kolor. Dlatego plamy pod pachami na odzieży wydają się mieć żółty odcień.

Chociaż sam pot jest bezwonny, gdy bakterie na skórze i włosach metabolizują białka i kwasy tłuszczowe w pocie, wywołują nieprzyjemny zapach. Zapobieganie i kontrolowanie potu pod pachami jest ważne dla zapewnienia dobrej higieny, komfortu i życia towarzyskiego. Na szczęście istnieje kilka sposobów zapobiegania lub minimalizacji tego stanu, a także wilgoci i nieprzyjemnego zapachu, które mu towarzyszą

Czy nadmiernie pocisz się pod pachami? Stosuj antyperspirant każdego dnia

Uczyń codziennym nawykiem stosowanie antyperspirantów. Wiele osób stosuje antyperspirant lub dezodorant przed opuszczeniem domu, aby pomóc kontrolować pocenie się pod pachami i możliwość zawstydzającego zapachu.

Jaka jest różnica między dezodorantami i antyperspirantami? Dezodoranty pomagają zatuszować zapachy, podczas gdy antyperspiranty zawierają składniki zaprojektowane w celu powstrzymania pocenia się. Dezodoranty istnieją już od ponad 5000 lat, ponieważ ludzie w starożytnych kulturach stosowali naturalne olejki zapachowe do maskowania zapachu ciała. Z czasem te mikstury zmieniły się w bardziej złożone perfumy. Antyperspiranty, które wykorzystują chlorek glinu, aby faktycznie zapobiegać powstawaniu potu, zostały wprowadzone na początku XX wieku i szybko zaczęto je powszechnie stosować. Od tego czasu ich format ewoluował od klocków na roll-ony i miękkie bryły.

Dziś na rynku jest dosłownie oszałamiający wybór antyperspirantów i dezodorantów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto można wybierać nowsze i mocniejsze preparaty zawierające więcej związków glinu, aktywnego składnika, który tymczasowo blokuje gruczoły potowe.

Przeciwko nadmiernemu poceniu się pod pachami – noś materiały, które oddychają

Wybranie oddychającego, chłonnego naturalnego włókna (np. Bawełny) może znacząco zmienić Twój poziom komfortu (i zapachu).

Możesz pomóc sobie w walce z potem po pachami, biorąc pod lupę swoją szafę. Wybór ubrania może sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo lub będziesz bardziej skłonny do pocenia się. Ubrania wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, wełna, konopie, jedwab lub len, często mają luźniejszy splot niż syntetyki; dzięki temu tkanina jest bardziej oddychająca, co umożliwia przepływ powietrza do skóry. Dodatkowo, włókna te są wykonane z materiału zdolnego pochłaniać wilgoć, co zapobiega dostawaniu się bakterii do potu i powodowaniu bardzo nieprzyjemnego zapachu.

W przeciwieństwie do chłonnego, naturalnego włókna, tkaniny syntetyczne, takie jak nylon, sztuczny jedwab i poliester, są wytwarzane za pomocą znacznie mocniejszych splotów, które mają tendencję do zatrzymywania ciepła i powodują wzmożone pocenie się ciała. Co gorsza, nagromadzona wilgoć nie wyparowuje tak łatwo podczas noszenia tkanin syntetycznych. Tworzą efekt cieplarniany dla pach, chwytając ciepło i wilgoć na skórze.

Nie wszystkie sztuczne tkaniny są jednak niedostępne dla tych, którzy mocno się pocą. Bamboo, lyocell i modal są wytwarzane z celulozy roślinnej i miazgi, a więc te materiały działają podobnie jak naturalne tkaniny. Istnieją również tkaniny z mikrofibry przeznaczone do odprowadzania wilgoci z dala od skóry i na zewnątrz odzieży, gdzie szybciej wyparowuje.

Pozbądź się wilgotnych plam spod pach – zredukuj stres

Czasami bardzo dobrym lekarstwem na redukcję zbytniej ilości potu spod pach okazuje się odpoczynek i relaks.

Zdrowy styl życia, który obejmuje ćwiczenia, pomoże Twojemu ciału radzić sobie z długotrwałym stresem, osiągać optymalny poziom samopoczucia i kontrolować pocenie się pod pachami.

Niektórym osobom pomaga w relaksie głębokie oddychanie, codzienna medytacja lub po prostu czas na przyjemne zajęcia. Ponadto ćwiczenia aerobowe mogą uwolnić napięcie i zwiększyć pewność siebie, a joga (lub jakakolwiek inna praktyka koncentrująca się na uświadomieniu sobie ciała i oddechu) może mieć działanie uspokajające.

Koniec z mokrymi plamami pod pachami – zmień dietę

Twoje ciało nie kocha kawy tak bardzo jak Ty.

Z osobistych obserwacji wielu osób, które cierpią na nadmierną potliwość wynika, że niektóre pokarmy i napoje powodują, iż pocą się bardziej i ich ciała wytwarzają nieprzyjemny zapach. Napoje alkoholowe, czosnek i cebula należą do najczęstszych winowajców.

Jeśli chcesz zacząć dzień od filiżanki kawy (lub dwóch), ale nie lubisz się pocić, musisz podjąć bardzo ważną decyzję. Ciepło napoju podniesie bowiem wewnętrzną temperaturę i zasygnalizuje ciału, by zaczęło wytwarzać pot, a kofeina powiadomi​​centralny układ nerwowy – jak również gruczoły potowe – o wytwarzaniu większej ilości potu. Oczywiście możesz przerzucić się na mrożoną kawę bezkofeinową i całkowicie uniknąć problemu.

Unikanie niektórych produktów może również pomóc w kontrolowaniu potu pod pachami. Kiedy jesz ostre potrawy, takie jak papryka zawierająca kapsaicynę, wysyła ona sygnały do gruczołów potowych. A ponieważ gruczoły sądzą, że ciało potrzebuje ochłodzenia, zaczną wytwarzać pot.

Jak radzić sobie z nadmierną potliwością? Rozważ rozwiązanie medyczne

Jeśli jesteś osobą, która cierpi na nadmierne pocenie się pod pachami przeszkadzającą w codziennych czynnościach i sprawiającą, że ​​czujesz się nieswojo w interakcji z innymi, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwych rozwiązaniach medycznych. Chociaż te opcje leczenia mogą wydawać się skrajne, wynikająca z tego poprawa samooceny i komfortu może być warta zachodu:

  • Jonoforeza to nieinwazyjne leczenie, które wykorzystuje wodę do łagodnego porażenia prądem. Dermatolog używa małego ręcznego urządzenia do wysyłania niskiego poziomu prądu do pach, podczas gdy ciało jest zanurzone w wodzie. Te zabiegi pomagają tymczasowo wyłączyć gruczoły potowe, trwają około 15 do 30 minut i są wykonywane raz dziennie przez krótki okres czasu.
  • Zastrzyki z toksyny botulinowej – powszechnie nazywane przez jedną z jej nazw handlowych, Botox – są stosowane w kilku procedurach medycznych i kosmetycznych. Toksyna botulinowa to białko wytwarzane przez bakterie, które powodują zatrucie jadem kiełbasianym. Można go wstrzyknąć pod ramiona, aby zablokować nerwy, które stymulują pocenie się. Zabieg jest skuteczny przez pięć do sześciu miesięcy.
  • Doustne leki antycholinergiczne, takie jak Robinul, działają poprzez blokowanie działania acetylocholiny, neuroprzekaźnika, który pomaga stymulować gruczoły potowe. Zwykle zaczyna poprawiać objawy w ciągu kilku tygodni. Leki te działają również na inne funkcje organizmu i mogą powodować działania niepożądane, takie jak suchość w ustach, zaparcia lub niewyraźne widzenie.
  • Leki przeciwdepresyjne lub uspokajające mogą być skutecznym, aczkolwiek nietypowym rozwiązaniem. Jeśli wyzwalacze emocjonalne powodują nadmierne pocenie się, można przepisać leki przeciwdepresyjne lub uspokajające w celu opanowania objawów związanych ze stresem. W wyniku tego leczenia nadmierna potliwość związana ze stresem może ustąpić.
  • Chirurgia jest ostatnią opcją leczenia nadmiernej potliwości. Jeśli pocenie się ogranicza się do pod pach, usunięcie gruczołów potowych w procedurze znanej jako chirurgiczna liposukcja tumescencyjna może pomóc. Inna procedura, endoskopowa sympatektomia klatki piersiowej, polega na obcinaniu nerwów przenoszących wiadomości z nerwów współczulnych do gruczołów potowych. Jednak obie te procedury wiążą się z ryzykiem wyrównawczego pocenia się lub zwiększenia pocenia się innych części ciała.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here