Spierzchnięte usta to częsty problem w zimie. Mogą one i dokuczać o innych porach roku. Przyczyny spierzchniętych ust są bardzo różne, zwykle jednak podłożem problemu jest nieodpowiednia pielęgnacja warg. W jej wyniku dochodzi do pękania warg, co powoduje ból i pieczenie. Na szczęście wystarczy zastosować proste domowe zabiegi, a spierzchnięta i podrażnione usta odejdą w niepamięć. Poznaj domowe kosmetyki na podrażnione i zaschnięte usta.

Spierzchnięte usta mogą być wynikiem problemów zdrowotnych, niedoborów niektórych z witamin, odwadniania organizmu, zaburzeń hormonalnych. Najczęściej jednak popękana usta to wina nieodpowiedniej pielęgnacji lub jej braku. Ochrony cienka i wrażliwa skóra warg potrzebuje przez cały rok. Szczególnie należy ją jednak chronić przy obciążających warunkach atmosferycznych np. mrozie, wietrze czy dużym promieniowaniu UV. Właściwa ochrona pozwoli wyeliminować dolegliwości bólowe wywołane spierzchniętymi ustami, a także zachować ich atrakcyjny i piękny wygląd.

Podstawy pielęgnacji spierzchniętych ust

Właściwa pielęgnacja i ochrona sprawią, że będzie można unikać wyschniętych oraz popękanych ust. Podstawowe zasady pielęgnacji należy wdrożyć do codziennych rytuałów na rzecz urody. Są one proste i nie wymagają wiele czasu. Sposoby pozwalające uniknąć spierzchniętych ust to ich odżywianie, nawadnianie i stosowanie odpowiednich kosmetyków. O czym nie można zapominać?

  1. Codziennie stosuj pomadki nawilżające i o naturalnym składzie.
  2. Regularnie (raz na tydzień) wykonuj peeling ust połączony z masażem.
  3. Stosuj regenerujące maseczki z naturalnych składników.
  4. Unikaj oblizywania ust na mrozie oraz wietrze.
  5. Stosuj kosmetyki bez zawartości alkoholu, który ma właściwości wysuszające i podrażniające,
  6. Sięgaj po pomadki, balsamy i inne specyfiki z filtrem przeciwsłonecznym oraz bogate w naturalne składniki.

Sposoby na spierzchnięte usta

Kiedy pomimo stosowania się do powyższych zasad spierzchnięte usta staną się naszym problemem pora poddać je intensywnej regeneracji. Pierwsza pomoc dla spierzchniętych ust to ich natłuszczenie i nawilżenie. W tym celu można sięgnąć po naturalne, jadalne substancję. W okresie regeneracji spierzchniętych ust warto uniknąć nakładania na wargi kolorowych kosmetyków np. szminek czy błyszczyków. Składniki tych upiększaczy mogą podrażnić skórę warg i opóźniać gojenie się spierzchniętych ust. Zaleca się również na czas leczenia rezygnację z jedzenia kwaśnych i ostrych potraw. Leczenie spierzchniętych ust domowymi sposobami może potrwać nawet tydzień.

Domowe kosmetyki na spierzchnięte usta

Niezawodne w walce ze spierzchniętymi ustami są naturalne oleje jadalne takie jak oliwa z oliwek czy olej kokosowy. Doskonale regenerują one suchą i szorstką skórę. Niewielką ilość oleju trzeba rozsmarować na skórze warg, złagodzi to zrogowaciały naskórek i stworzy naturalny filtr, chroniąc przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Olej na usta można stosować nawet kilka razy dziennie, a na noc nakładać na grubszą warstwę.

Domowym sposobem na spierzchnięte usta jest również miód. Zawiera on duże ilości aminokwasów, witamin i enzymów o działaniu nawilżająco, ujędrniającym oraz złuszczającym. Miód wykazuje również działanie antybakteryjne, co pozwala na odkażanie pękniętych ust i zapobiega rozwijaniu się infekcji. Miód na usta najlepiej nakładać 2-3 razy dziennie na ok. 10 minut. Kilkudniowa kuracja wygładzi usta i sprawi, że będą wyglądać atrakcyjnie.

Domowy kosmetyk na spierzchnięte usta to również aloes. Na popękane usta należy nałożyć cienką warstwę aloesu i poczekać do wchłonięcia. Aloes w postaci żelu do ust można kupić w aptece. Najlepiej wybierać specyfiki o dużym stężeniu aloesu i jak najmniejszej ilości ulepszaczy w składzie.

Na spierzchnięte usta działa także:

  • Tłusta śmietana i twaróg, które zmiękczają skórę warg; ze składników tych przygotowuje się maseczkę, którą trzymamy na ustach do 15 minut;
  • Witaminy A i E, których działanie wspomaga regenerację skóry również tej na ustach; witaminy na spierzchnięte usta należy stosować w kapsułkach, które wciera się w skórę warg i pozostawić do wchłonięcia;
  • Ogórek – warzywo to zawiera dużą ilość wody i witaminy C, która wspomaga produkcję kolagenu i świetnie sprowadza się jako środek nawilżający do spierzchniętych ust; na popękane wargi kładzie się świeżego, pokrojonego w plastry ogórka.

Peeling na spierzchnięte usta

Po wygojeniu się dużych ran na spierzchnięte usta warto zastosować delikatny peeling cukrowy. Jego zadaniem jest złuszczenie suchych skórek, a także poprawa ukrwienia ust. Domowy peeling na spierzchnięte usta przygotowuje się z 2 łyżek oleju np. kokosowego oraz łyżeczki cukru. Składnik mieszamy, a następnie dokładnie wmasowujemy w ust i spłukujemy. Zabieg powinno się powtarzać 2 razy w tygodniu. Po wykonaniu peelingu usta należy zabezpieczać je ochronną pomadką. Peeling można połączyć z delikatnym masażem.

Maseczka na spierzchnięte usta

Maseczka z awokado nie tylko pomaga w leczeniu spierzchniętych ust, ale i zapobiega ich pękaniu. Profilaktycznie powinno się ją stosować raz w tygodniu. Jej działanie jest nawilżające i regenerujące. Maseczkę na spierzchnięte usta przygotowuje się z rozgniecionego, miękkiego awokado, które miesza się z dowolnym olejem roślinnym. Papkę nakłada się na usta na kilka minut i spłukuję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here