Czerwona twarz może wynikać z wielu przyczyny. Zaczerwieniona cera zwyczaj pojawia się w okresie, kiedy narażeni jesteśmy na duże szoki temperaturowe, czyli latem i zimą. Czerwona twarz jest jednak wynikiem nie tylko warunków zewnętrznych, ale u procesów, jakie zachodzą w organizmie. Może być ona efektem przeziębienie, choroby czy zapalenia skóry. Bez względu na to, z jakich powodów występuje czerwona twarz, stanowi ona wstydliwą dolegliwość. Na szczęście z zaczerwienieniami na twarzy możemy walczyć. Zlikwidować może je odpowiednia pielęgnacja cery. Poznaj zasady pielęgnacji czerwonej twarzy.

Badania wskazują, że z suchą, wrażliwą i podatną na zaczerwienienia twarzą problem ma aż 68% Polek. Skłonności do zaczerwienienia zaostrza wiele czynników zewnętrznych. Aby uniknąć tego problemu, nie wystarczy tylko je wyeliminować, konieczna jest też właściwa pielęgnacja czerwonej twarzy.

Przyczyny czerwonej twarzy

Istnieje kilka przyczyn dolegliwości, jaką jest czerwona twarz. Niektóre z nich są od nas zależne, na inne nie mamy wpływu. Czerwona twarz może być efektem zdenerwowania czy nadmiernych emocji lub reakcją na czynniki zewnętrze. Jakie są jeszcze przyczyny czerwonej twarzy?

  • Emocje – strach, lęk, gniew, zakłopotanie, radość, zawstydzenie mogą powodować wystąpienie rumienia na policzkach czy całej twarzy; zazwyczaj mija on, kiedy emocje opadną;
  • Choroby – czerwona twarz wywołują przede wszystkim stany zapalne i zakażenia, czyli np. trądzik, atopowe zapalenie skóry, świąd, obrzęki skóry;
  • Alergie i uczulenia – przy tych schorzeniach czerwona twarz może pojawić się przy kontakcie z alergenem np. znajdującym się kosmetykach czy wodzie; rumień mogą też wywoływać czynniki zewnętrzne np. temperatura, wiatr, słońce, zwierzęta, olejki eteryczne, rośliny itd.,
  • Genetyka – u niektórych osób czerwona cera/cera naczynkowa jest uwarunkowana genetycznie; zaczerwienienie występuje na skutek nadmiernej aktywności substancji naczynio aktywnych w skórze;
  • Jedzenie, suplementy i leki – czerwona twarz to efekt spożywania m.in. kawy, pikantnych potraw czy gorących pokarmów; zaczerwienienie pojawia się także po spożyciu alkoholu; oprócz tego jako przyczyny tej dolegliwość wymienia się leki i suplementy diety.

Pielęgnacja czerwonej twarzy

Cierpiąc na zaczerwienioną twarz, przede wszystkim trzeba odkryć przyczynę problemu i podjąć próbę wyeliminowania czynnika powodującego czerwienienie twarzy. W przypadku, gdy mimo tego rumień nie ustępuje, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Rozprzestrzenianie się zaczerwienienie może być groźne dla zdrowia, a także powodować kompleksy spowodowane nieestetycznym wyglądem.

Dermatolog przepisze odpowiednie leki oraz podpowie, jak odpowiednio pielęgnować czerwoną twarz. Najpewniej zaleci on stosowanie dermokosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej, które zawierają kojące składniki aktywne. Uczuli również, aby ograniczyć kontakt z twardą i chlorowaną wodą, poprzez stosowanie kosmetyków niewymagających spłukiwania. W pielęgnacji czerwonej twarzy warto sięgać także po nawilżające kremy do cery naczynkowej, mające właściwości przeciwdziałające zaczerwienieniu i wodę termalną. Osoby mające duże skłonności do zaczerwienień mogą wypróbować kosmetyki z żółtym i zielonym pigmentem, które optycznie zneutralizują czerwony barwnik.

Należy pamiętać, że pielęgnacja skóry ze skłonnościami do zaczerwienień nie jest łatwa. Wiele rzeczy ją podrażnia i wywołuje nasilenie się rumienia. Wskazań jest więc stosowanie jedynie delikatnych kosmetyków, które łagodzą i koją. Ich zadaniem jest przywracanie równowagi fizjologicznej oraz odbudowa naturalnego systemu ochrony skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here