Woda różana to znany od wieków kosmetyk, który cieszy się coraz większą popularnością. Słynie ona właściwości nawilżających i regenerujących. Jej zastosowanie jest niezwykle uniwersalne, a wodę różaną można wykorzystywać na wiele sposobów. Świetnie sprawdza się ona przy użytku zewnętrznym i wewnętrznym. Poznaj właściwości wody różanej i zobacz, kiedy warto po nią sięgnąć.
Woda różana to hydrolat, czyli woda otrzymywana z kwiatów. Kosmetyk ten znany jest już od wieków. Wykorzystywany był przez kobiety starożytne. Dziś woda różana największą popularnością cieszy się w krajach arabskich. Arabki wykorzystują ją do oczyszczania twarzy, mycia włosów czy przygotowywania jedzenia. Dzięki swoim właściwością popularność wody różanej wychodzi poza kraje arabskie. Dziś bez problemu można kupić ją w Polsce.
Jak powstaje woda różana?
Woda różana jest efektem ubocznym destylacji płatków róż z parą wodną, do której dochodzi przy produkcji olejku różanego. Woda różana jest delikatniejsza niż olejek. Najczęściej do produkcji tego kosmetyku wykorzystuje się drogocenną różę damasceńską rosnącą m.in. w Maroku. Kosmetyki z róży damasceńskiej uważane są za te najlepszej jakości. Wodę różaną przygotowuje się też z innych odmian róży np. francuskiej czy stulistnej.
Działanie wody różanej
Woda różna to kosmetyk z pH zbliżonym do naturalnego odczyny skóry. Jest ona bogata w biolawioniny, czyli substancje nadające roślinom określoną barwę, beta-karoten, witaminy z grupy B, C i E. Te składniki wody różanej odpowiadają za jej główne właściwości. Do tych zaliczają się:
- Właściwości antyoksydacyjne, które zapobiegają negatywnemu działaniu wolnych rodników w organizmie;
- Właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i kojące;
- Właściwości minimalizujące napięcie i rogowacenie skóry;
- Właściwość hamujące starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek;
- Właściwości nawilżające i wzmacniające naczynka;
- Właściwości oczyszczające, poprawiające napięcie skóry i je koloryt;
- Właściwości zapachowe, aromateraputyczne i antydepresyjne.
Zastosowanie wody różanej
Woda różana może być stosowana na wiele sposobów. Głównie wykorzystuje się ją w kosmetyce do pielęgnacji skóry. Najczęściej wodę różaną można znaleźć w tonikach do demakijażu. Toniki z wodą różną mają działanie nawilżające i łagodzące. Mogą być stosowane przy różnych typach skóry. Kosmetyki z wodą różaną to także te działające ujędrniająco oraz nadające elastyczność. Jest to możliwe dzięki zawartości w hydrolacie witaminy C i beta-karotenu, który pozytywnie działa na włókna kolagenu. Chociaż woda różana to kosmetyk zalecany przy różnych rodzajach skóry, to zaleca się go głównie kobietom z cerą dojrzałą. W ich przypadku ma ona działać przeciwzmarszczkowo i hamować procesy starzenia się skóry. Panie po 40 roku życia powinny spryskiwać sobie twarz wodą różaną kilka razy dziennie, dzięki temu będzie ona odświeżoną i rozświetlona.
Z wody różanej można przygotowywać też upiększające okłady na zmęczone, opuchnięte i zaczerwienione powieki. Okłady te łagodzą podrażnienie i dodają oczom blasku.
Kosmetyka wodę różną stosuje także do pielęgnacji włosów. Jej zadaniem jest odżywianie skóry głowy, wzmocnienie cebulek oraz zapobieganiu wypadaniu włosów. Woda różana dodawana jest to różnej maści kosmetyków do włosów np. odżywek, szamponów, a nawet lakierów. Włosy można również spryskiwać naturalną wodą z róży.
Oprócz tego woda z róży jest składnikiem past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej i gardła czy innych kosmetyków pielęgnujących takich jak maseczki, kremy, odżywki, płyny do kąpieli, żele pod prysznic. Szczególnie popularne są kosmetyki myjące wodą różaną. Wynika to z tego, że hydrolat pięknie pachnie, a przez to wykazuje działanie relaksacyjne i uspokajające oraz pozytywnie działa na układ nerwowy.
Woda różna w medycynie
Z właściwości wody różanej korzysta również medycyna. Zaleca ona stosowanie okładów z wody różanej na bóle głowy. Specyfikiem namacza się ręcznik, który następnie trzyma się na głowie ok. 30 minut. Takie kompresy sprawdzają się też przy ukąszeniach komarów. Okłady łagodzą swędzenie i zaczerwienienie. Oprócz tego woda różana jest składnikiem płynów do płukania gardła. Działa ona przeciwzapalnie i niweluje dolegliwości związane z bólem gardła.
Woda różana w kuchni
Woda różana znana jest przede wszystkim jako kosmetyk, ale ma ona bardziej wszechstronne zastosowanie. Na Bliskim Wschodzie chętnie wykorzystywane jest w kuchni. W krajach arabskich głównie się ją pije. Świetnie gasi ona pragnienie i doskonale smakuje. Można ją łączyć z napojami z mango czy ananasa lub dodawać do herbaty. Woda różana to również częsty składnik bliskowschodnich deserów np. ciasteczek musów czy budyniów.
Gdzie kupić wodę różaną?
Woda różana to ogólnodostępny kosmetyk. Bez problemu kupi się ją w aptece czy drogerii. Jej cena to ok. 15 złotych za 100 ml. Kupując gotowy produkt, należy zwrócić uwagę, czy jest on tym naturalnym. Oryginalna woda różana składa się tylko z wody i płatków róż. Nie zawiera sztucznych barwników i konserwantów. Wodę różaną można również przygotować samodzielnie, w domu.