Wągry, czyli zaskórniki to częsty problem. Dotyka on nie tylko nastolatków, ale i osoby dorosłe. Zaskórniki pojawiają się przy cerach różnego typu. Są one łojem zmieszanym ze zrogowaciałym naskórkiem. Łój ten blokuje ujście porów skóry. Wągry są podatne na nadkażenia wywołane przez bakterie, co sprzyja powstawaniu pryszczy. Na szczęście zaskórników można pozbyć się i to domowymi sposobami. Metody usuwania wągrów są bardzo różne i na każdego może działać inna. Poznaj domowe sposoby na zaskórniki.
Zaskórniki najczęściej pojawiają się na twarzy w okolicy nosa, podbródek i czoła, czyli w tzw. strefie T. Wągry najczęściej dotykają osób z cerą tłustą i mieszaną, ale mogą pojawiać się i przy innych typach skóry. Z racji tego, że wągry wyglądają nieestetycznie, kiedy tylko się pojawią, należy im przeciwdziałać. W pierwszej kolejności można sięgnąć po domowe sposoby na zaskórniki. Jeśli one zawiodą konieczna jest wizyta u kosmetyczki, a nawet u dermatologa.
Jak powstają zaskórniki?
Skóra człowieka wyposażona jest w gruczoły łojowe, których zadaniem jest produkcja łoju, sebum. Łój ten jest wydzielany przez pory na powierzchnię, gdzie tworzy cienką warstwę ochronną dla skóry. To, ile sebum wydzielane jest przez gruczoły łojowe, warunkowane jest przez pracę hormonów. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że dochodzi do nadprodukcji sebum, a w efekcie zatkania porów. Powoduje to uwięzienie łoju skórnego i powstawanie zaskórników. W kontakcie z powietrzem uwięzione sebum ciemnieje i na skórze wygląda jak czarna kropka.
Domowy sposób na zaskórniki: peeling
Jednym z najlepszych domowych sposobów na zaskórniki jest peeling. Zabieg peelingujący pozwala nawodnić skórę, nadać jej blasku i wygładzić. Peeling likwiduje również drobne przebarwienia i poprawia mikrokrążenie. Peeling do twarzy można bez problemu kupić w drogerii czy aptece. Peelingi są kosmetykami ogólnodostępnymi, które występują w wielu rodzajach. Cena peeling wynosi od 10 złotych w górę. Aby pozbyć się zaskórników, peeling należy wykonywać regularnie 2 razy w tygodniu.
Warto pamiętać, że w walce z wągrami można też sięgnąć po domowe peelingi wykonane z cukru lub kawy.
Domowy sposób na zaskórniki: maseczka z żelatyny
Twarz z wągrów oczyścić można z pomocą maseczki na bazie żelatyny. Maseczka ta ma postać peel off. Jej stosowanie zalecane jest osobom z cerą tłustą, trądzikową i z rozszerzonymi porami. Regularne nakładanie maseczki z żelatyny pomoże wygładzić i oczyścić skórę oraz wyostrzyć rysy twarzy. Maseczka sprawia również, że skóra staje się aksamitna, elastyczne, odmłodzona. Zasadnie maseczki na wągry jest zwężenie porów, regulacja widzialnego łoju, przywracanie równowagi pH skóry.
Maseczkę na wągry przygotowuje się z 15 g żelatyny, 15 g miodu, 50 ml wody i 25 ml soku z cytryny. Do gotującej się wody należy dodać żelatynę, a następnie sok z cytryny i miód. Maseczkę nakłada się na twarz i trzyma na skórze 20 minut, po czym zmywa zimną wodą.
Alternatywą jest maseczka z żelatyny i soku jabłkowego. Przygotowuje się ją na podstawie kąpieli wodnej. Miksturę należy trzymać na twarzy 25 minut.
Domowy sposób na zaskórniki: maseczka z octu i otrębów
Domowy sposób na zaskórniki to maseczka octowo-otrębowa. Ma ona właściwości oczyszczające i przeciwzapalne, a także odtłuszcza powierzchnię skóry i ułatwia przepływ krwi i limfy. Maseczkę przygotowuje się z otrębów pszennych, octu jabłkowego oraz niegazowanej wody mineralnej. Składniki miesza się ze sobą, aż do uzyskania gęstej papki. Tą nakłada się równomiernie na twarzy i pozostawia na 30 minut, a potem zmywa letnią wodą.
Jak pozbyć się wągrów domowymi sposobami?
W walce z zaskórnikami można sięgnąć nie tylko po domowe, naturalne kosmetyki. Sprawdzają się też apteczne i drogeryjne preparaty, które można kupić za kilka złotych. Na wągry polecane są:
- Plastry oczyszczające o działaniu antyseptycznym;
- Specjalna łyżka ze stali nierdzewnej, która pozwala na ręczne usunięcie zaskórników;
- Szczoteczka do zębów zdezynfekowana płynem antybakteryjnym, która pomoże usunąć wągry;
- Olejek pichtowy i nafta kosmetyczna połączona z parówką;
- Tonik aspirynowy;
- Specjalne urządzenia elektryczne do oczyszczania porów.
Kosmetyki do cery z wągrami
Przy pielęgnacji cery z zaskórnikami należy stosować nie tylko domowe sposoby na oczyszczenie porów, ale i używać odpowiednich kosmetyków, które nie będą ich zapychać. W codziennej pielęgnacji dobrze sprawdza się krem o konsystencji emulsji i żelów. Ich skład powinien zawierać witaminę B3, retinol oraz kwas salicylowy. Składniki te działają złuszczająco, normalizująco produkcję komórek i poprawiają funkcjonowanie porów. Przy pielęgnacji cery z zaskórnikami należy natomiast unikać gęstych, natłuszczających specyfików oraz obciążających kremów nawilżających. Niewskazane są też kosmetyki wysuszające i podrażniające skórę, czyli i te mające w składzie m.in. mentol i alkohol. Nadmierne łuszczenie się skóry, a w efekcie zapychanie się porów martwymi komórkami naskórka mogą powodować również różnego rodzaju mydła. Osoby z cerą z wągrami powinny rozważyć również systematyczne wizyty u kosmetyczki i skorzystanie z zabiegów peelingów chemicznych, mikrodermabrazji czy złuszczania laserem.