Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Panie pozbywają się zbędnego owłosienia o każdej porze roku. Niestety wraz z gładkim ciałem dostają  coś jeszcze – wrastające włoski.  Są one problem wielu Pań, które stawiają na metodę depilacji obejmująca wyrywanie włosków wraz z cebulkami. Wrastające włoski objawiają się czarnymi kółeczkami. Tworzą je zakręcone włoski, które nie mogą przebić się na zewnątrz. Na szczęście wrastających włosków po depilacji można się pozbyć się nawet domowymi sposobami. Zobacz, jak to zrobić.

Czym są wrastające włoski po depilacji?

Wrastające włoski po depilacji to problem, z którym przynajmniej raz miała styczność każda z nas. Wbrew pozorom dotyka on nie tylko tych z nas, które mają cienkie lub kręcone owłosienie. Miękki i cienki jest każdy, który zaczyna dopiero rosnąć. Kiedy taki musi przebić się przez grubą warstwę skóry i naskórka, nie zawsze mu się to udaje. Wtedy to pod skórą skręcają się i powstaje z niego czarna kropka. Z biegiem czasu włosek może się przebić. Zanim to jednak nastąpi, wrastające włoski wyglądają nieestetycznie, może prowadzić do zapalenia mieszka włosowego, zaczerwieniania, swędzenie i opuchlizny. Stąd też warto widzieć, jak zapobiegać wrastającym włoski po depilacji.

Kiedy włoski wrastają?

Z wrastającymi włoskami najczęściej mają problem panie, które decydują się na depilację woskiem lub depilatorem elektrycznym. Trzeba jednak zaznaczyć, że wrastające włoski mogą być też konsekwencją depilacji maszynką jednorazową. Gdy jest ona stępiona i wyszczerbione, powoduje wrastanie owłosienia. Warto również pamiętać, że u niektórych osób wrastanie włosków jest kwestią genetyczną. Problem zazwyczaj dotyczy nóg, okolic bikini oraz pachy. Z wrastającymi włoskami mogą zmagać się też panowie. Im włoski wrastają zazwyczaj na szyi i pod brodą.

Jak się pozbyć wrastających włosków po depilacji?

Jeśli wrastających włosków jest niewiele można pozbyć się ich domowymi sposobami. W przypadku, gdy problem się zaostrza, a miejsca po wrastaniu bolą, są obrzęknięte i zaczerwienione najlepiej udać się do dermatologa.

Domowe sposoby na wrastające włoski po depilacji

  • Dermokosmetyki na wrastające włoski – kosmetyki zawierające kwas glikolowy, salicylowy czy mlekowy mogą pomoc z wrastającymi włoskami; preparatami należy regularnie smarować ciało; ich działanie jest zmiękczające; sprawia to, że skóra staje się miękka i włoski mogą się przez nią łatwiej przebić.
  • Peelingi ciała – sposobem na wrastające włoski jest również regularne wykonywanie peelingów; pomóc mogą zarówno te solne, jak i cukrowe, wykonane z sody, kawy czy zmielonych pestek moreli; peeling można kupić gotowe w sklepie lub wykonać samodzielnie w domu; peeling pozwala zetrzeć stwardniały naskórek, a co za tym idzie, ułatwić włoskom prosty wzrost.
  • Szczotka, gąbka rękawica do ciała – szorowanie ciała szczotka, gąbką czy rękawicą  również pozwala zetrzeć stwardniały naskórek; po zabiegu należy dobrze nawilżyć skórę; zabiegu nie wolno również wykonywać częściej niż raz na 2 tygodnie; w innym przypadku naskórek będzie stawiał jeszcze większą barierę ochroną i uniemożliwia prawidłowy porost włosów.
  • Prawidłowo przeprowadzać depilacje – wrastanie włosków bardzo często wywołane jest nieprawidłowym przeprowadzeniem depilacji; stąd też w przypadku wyrwania owłosienia woskiem, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kosmetyczki.
  • Depilacja laserowa – w przypadku, gdy problem wrastania włosków jest bardzo duży, konieczna może okazać się depilacja laserowa; pomoże ona nie tylko usunąć owłosienie, ale wyleczyć skórę; za pomocą tego zabiegu można pozbyć się nawet wrośniętych włosków; trzeba jednak pamiętać, że depilacja laserowa nie jest tania, a aby przyniosła efekt, musi być wykonana jako seria zabiegów.

Zapalenie mieszków włosowych po depilacji

Wrastanie włosków po depilacji może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Wywołują go bakterię gram – ujemne lub gronkowce Schorzenie objawia się drobnymi pęcherzykami (w przypadku zapalenia powierzchniowego) lub krotkami pochodzącymi ropą (w przypadku zapalenia całego mieszka włosowego). Pojawiających się krotek nie można wyciskać, należy jest natomiast przemywać płytami odkażającymi i przeciwzapalnymi, które można kupić bez recepty. W czasie zapalenia najlepiej nie przeprowadzam depilacji i stosować delikatne dermokosmetyki łagodzące zapalenie. W przypadku, gdy gojenie krostek przedłuża się lub zapalenie obejmuje duże obszary ciała najlepiej udać się do dermatologa.

Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych jest poważnym schorzeniem. Polega na twardnieniu ropnych krost, które pozostawiają głębokie i brzydki blizny. Leczenie przewlekłego zapalenia mieszków włosowych polega na przyjmowaniu antybiotyku oraz stosowaniu peelingów leczniczych. Pozwalają one usunąć zrogowaciały naskórek oraz oczyszczają skórę.

Wrastające po depilacji włoski wyglądają nieestetycznie i mogą być trudne do zredukowania. Stąd też zaleca się, aby przed rozpoczęciem usuwania zbędnego owłosienia odpowiednio przygotować skórę do tego procesu. Kosmetolodzy zalecają, aby co najmniej 12 godzin przed depilacją wykonać peeling, a bezpośrednio przed samym zabiegiem zdezynfekować skórę. Po depilacji dobrze jest sięgnąć po preparaty przeciw wrastaniu włosów i opóźniające ich wzrost.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here