Cera trądzikowa to problem nie tylko nastolatków, ale i osób dorosłych. Często jest ona przyczyną kompresów, obniżonej samooceny i pewności siebie. Osoby, które posiadają cerę trądzikową, imają się różnych sposobów, aby poprawić jej wygląd. Aptecznych i drogeryjnych specyfików na trądzik nie brakuje, tymczasem okazuje się, że najskuteczniejsze są domowe sposoby na trądzik. Jednym z najskuteczniejszych są samodzielnie przygotowane kosmetyki z drożdży. Zobacz, jaki jest wpływ drożdży na cerę trądzikową.

Sposobów na trądzik jest całe mnóstwo. Zwalczają brzydkie wykwity na twarzy, sięgamy po różnej maści kosmetyki: żele, toniki czy maści, które zawierają takie składniki aktywne jak nadtlenek benzoilu, siarka czy kwas salicylowy. Chcąc jednak pozbyć się trądziku, warto pamiętać o domowych sposobach. Te wykorzystywane były już przez nasze babcie i odznaczają się dużą skutecznością. Przez lata uważały one, że najlepszym lekiem na trądzik są drożdże.

Skąd się bierze trądzik?

Trądzik powstaje w wyniku zablokowania ujść mieszków włosowych. Są one zablokowane poprzez gromadzenie się w nadmiarze komórki skóry, czyli sebum. Nadprodukcja sebum stwarza świetne warunki do rozwoju bakterii, które na zewnętrznej powierzchni skóry objawiają się zaskórnikami i grudkami. Jeszcze do niedawna trądzik kojarzony był tylko z okresem dojrzewania, dziś z cerą trądzikową boryka się coraz więcej osób dorosłych. Jest to przede wszystkim wynikiem zaburzenia gospodarki hormonalnej, bowiem na trądzik jesteśmy szczególnie narażeni w okresach burzy hormonalnej np. w ciąży, okresie dojrzewania czy tuż przed miesiączką. Drożdże na trądzik to naturalny lek na wykwity i dla nastolatków i dla osób dorosłych. Działają one bez względu na wiek i płeć.

Wpływ drożdży na cerę trądzikową

Wpływ drożdży na cerę trądzikową został udowodniony naukowo. Przeprowadzono badania, w których czasie 80% badanych podawano drożdże piwowarskie przez okres 5 miesięcy a reszcie inny specyfik placebo. Okazało się, że u osób stosujących drożdże nastąpiła znacząca poprawa wyglądu skóry, a w niektórych przypadkach zmiany trądzikowe zniknęły całkowicie. Pozytywny wpływ drożdży na cerę trądzikową wynika w zawartych w nich substancjach. Ich właściwości to emanacja bakterii oraz stymulacja organizmu do produkcji białych krwinek, które zmniejszają infekcje w mieszkach włosowych.

W drożdżach piwnych, czyli tych stosowanych do walki z trądzikiem znajdują się takie substancje jak:

  • Chrom, który pozwala regulować poziom cukru we krwi, a u osób z cerą trądzikowa zaleca się dietę ubogą w biały cukier, pogarszający stan skóry;
  • Selen, który wytwarza enzymy antyoksydacyjne i wspomaga w złuszczeniu naskórka;
  • Witaminy z grupy B, szczególnie B12, które przeciwdziałają stanom zapalnym skóry;
  • ryboflawinę,
  • kwas pantotenowy,
  • biotynę.

Drożdże na trądzik – kiedy można stosować?

Drożdże uważane są za naturalny lek na trądzik, jednak z ich stosowaniem należy być uważnym. Wynika to z tego, że mają one silne właściwości uczulające. Po drożdże na trądzik nie powinni sięgać przede wszystkim alergicy. U nich kuracja może wywołać zaostrzenie zmian skórnych i wysp nowych, zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie. Rekomenduje się, aby przed rozpoczęciem kuracji sprawdzić ich działanie na niewielkiej organicznej powierzchni skóry.

Jak stosować droższe na cerę trądzikową? Napój z drożdży na trądzik

Drożdże na trądzik można stosować zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrznie. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest picie napoju drożdżowego. Do przygotowania takiej mikstury wykorzystuje się ok. 3 dekagramów drożdży, które zalewa się wrzątkiem lub ugotowanym, gorącym mlekiem. Napój należy pić wystudzony, min. 3 godziny po posiłku. Kuracja drożdżowa na trądzik powinna trwać 5 dni, po czy następuje ok. 10 dniowa przerwa i wznowienie terapii. Napoju drożdżowego nie można pić dłużej niż 40 dni.

Kąpiele drożdżowe na trądzik

Osoby, które zmagają się z pryszczami na plecach, mogą walczyć z nimi za pomocą kąpieli drożdżowych. Kąpiel przygotowuje się z pomocą specjalnego roztworu, który wykonujemy z jednej kostki drożdży i jednego lista wody. Wlewa się go do wanny i kapie od 10 do 15 minut.

Maseczka z drożdży na trądzik

Najczęściej w walce z trądzikiem wykorzystuje się maseczkę z drożdży. Można ją bardzo szybko przygotować. Ma ona działanie oczyszczające, wygładzające i regulujące koloryt skóry. Pozwala również na zwężenie porów. Maseczkę z drożdży na trądzik robi się z pół kostki drożdży, które rozpuszcza się w letnim mleku lub wodzie, tak aby powstała papka. Tą nakłada się na twarz i trzyma ok. 20 minut. Po tym czasie należy ją zetrzeć przy pomocy kolistych ruchów, a następnie umyć twarz ciepłą, a kolejno zimną wodą.

Peeling z drożdży na trądzik

Cerę trądzikową można pielęgnować również z użyciem domowego peelingu z drożdży piwnych. Do jego wykonania oprócz drożdży potrzeba jest gęsta śmietanie oraz płatki owsiane. Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć i nałożyć na twarz wykonując przez kilka minut okrężne, delikatne ruchy. Następnie pozostałości kosmetyku zmywa się letnią wodą. Peeling z drożdży wykazuje działanie przeciwtrądzikowe, odżywcze i regenerujące.

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here