Skórki przy paznokciach są niezwykle delikatne. Narażone na częste urazy często pękają i zadzierają się. Skórki wokół paznokci można również uszkodzić w czasie niepoprawnie przeprowadzonej pielęgnacji czy manicure. Ich nadmierne wycinanie może być przyczyną bólu i ranek. Zobacz, czy skórki przy paznokciach należy wycinać i jak je poprawnie pielęgnować.

Zadzierające się i suche skórki przy paznokciach mogą występować z wielu przyczyn. Bardzo często są wynikiem niepoprawnej pielęgnacji dłoni, ich zbytniego wycinania, działania środków chemicznych, obgryzania paznokci. Na brzydki wygląd skórek wokół paznokci mogą wpływać także czynniki powodować np. skrajne temperatury czy silny wiatr. Warto również pamiętać, że zadzierajcie się skórki to także efekt niedoborów witaminowych (głównie witaminy A, E oraz B), alergii, uczuleń czy chorób skórnych.

Jak dbać o skórki paznokci?

Aby skórki paznokci się nie zadzierały się, należy o nie odpowiednio dbać. Pielęgnacja ich powinna być kompleksowa. Jako jej elementy wymienia się:

  • Odpowiednią dietę – aby skóra również ta przy paznokciach była zdrowa i w dobrej kondycji należy prowadzić zbilansowaną dietę i nawadniać organizm od wewnątrz; chcąc zadbać o skórki paznokci, warto sięgać po produkty bogate w witaminę A, E oraz witaminy z grupy B oraz pierwiastki, które mają pozytywny wpływ na paznokcie;
  • Kremowanie dłoni – skórki paznokci są niezwykle delikatne i wrażliwe; zaszkodzić może im kontakt z detergentami czyszczącymi czy niesprzyjające warunki pogodowe, aby nie doprowadzić do ich wysuszania i zadzierania, należy regularnie kremować dłonie kremem nawilżającym; jest o szczególnie ważne, po myciu rąk; na noc najlepiej stosować krem odżywczy z mocznikiem;
  • Zabezpieczenie dłoni przed szkodliwymi substancjami – w czasie prac porządkowych skóra dłoni, a także skórki wokół paznokci narażone są na działanie środków czyszczących; substancje chemiczne w detergentach mogą je podrażniać i naruszać naturalną warstwę tłuszczy chroniącą skórę dłoni; zaleca się więc, aby na czas sprzątania czy mycia naczyń zakładać rękawice ochronne;
  • Zabezpieczenie przed warunkami pogodowymi – skórę rąk należy również chronić przed intensywnym słońcem, mrozami oraz wiatrem; czynniki te wywołują nadmierne przesuszenie skóry i pomagają przyczynić się do zadzierania się skórek; zaleca się więc, aby latem stosować filtry UV, a zima zakłada rękawiczki;
  • Regularny manicure – dla pięknych skórek paznokci należy wykonywać go co 10 dni; w przypadku, gdy skórki mają skłonność do zadzierania się, nie należy wycinać ich cążkami, a jedynie zmiękczać za pomocą oliwki lub płynu i odsuwać drewnianym patyczkiem;
  • Maski na dłonie i paznokcie – w dbaniu o skórki wokół paznokci może też maseczka odżywczą wykonaną z kremu do rąk, oleju ze słodkich migdałów i miodu; mieszkankę z tych produktów nakłada się na 20 minut na ręce i zmywa bez użycia mydła; dla lepszego efektu dłonie można owinąć folią spożywczą lub założyć na nie bawełniane rękawiczki.

Skórki paznokci: wycinać czy odsuwać?

Jednym z największych dylematów przy wykonywaniu samodzielnego manicure jest to, czy skórki paznokci wycinać czy odsuwać. Powszechnie uważa się, że i jeden i drugi sposób na skórki paznokci jest dla nich szkodliwy. Jednak poprawnie wykonany zabieg nie niesie za sobą niebezpieczeństwa.

Wycinanie skórek u paznokci następuje przy pomocy nożyczek do manicure czy też obcinacza do paznokci. W czasie zabiegu należy uważać, aby nie uszkodzić zdrowego naskórka, a jedynie usunąć jego martwą część, czyli tą białą i odstającą do ciała.

Odsuwanie skórek paznokci przeprowadza się przy pomocy drewnianego patyczka lub kopytka. Wcześniej skórki należy zmiękczyć specjalnym płynem lub oliwką. Odsuwanie skórek paznokci ma zapobiegać ich wrastaniu w paznokieć, a także przyczyniać się do poprawy estetyki dłoni.

Manicure: uwaga na skórki paznokci!

Uszkodzenie skórek u paznokci przy wykonywaniu manicure może prowadzić do rozwoju różnego rodzaju infekcji bakteryjnych, a także do ich szybszego odrastania i to w grubszej postaci. Stąd też o wiele częściej rekomenduje się odsuwanie skórek u paznokci niż ich wycinanie. Zabieg ten uważany jest za mniej inwazyjny i ryzykowny. Jeśli jednak skórki są na tyle duże, że widać je na pierwszy rzut oka, to nie pozostaje nic innego jak się ich pozbyć, wycinając je. Odsuwanie skórek sprawdzi się, jeśli te są małe i ledwo widoczne.

Jak prawidłowo wycinać skórki u paznokci?

W przypadku dużych skórek u paznokci warto podjąć ryzyko ich wycięcia. Aby zminimalizować ewentualne konsekwencje, do zabiegu trzeba podejść profesjonalnie. Na początek konieczne jest wysterylizowania narzędzie, którym będzie się wycinać skórki u paznokci. Zminimalizuje to ryzyko zakażenia. Na skórki należy nałożyć też specjalny krem, który je zmiękczy i ułatwi usunięci. W kolejnym kroku trymerem lub nożyczkami powoli usuną się skórki, a dokładnie tę martwą część. Można ją rozpoznać po tym, że luźno odstaje od ciała i jest biała. Należy zadbać o to, aby nie uszkodzić zdrowego naskórka. Kiedy tak się stanie, ranę należy zdezynfekować.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here