Czarnuszka to roślina, którą poznać można po czarnych nasionach. Posiada ona wiele właściwości leczniczych m.in. działa przeciwgrzybicznie, przeciwcukrowo oraz przywraca równowagę psychiczną. Czarnuszka stosowana jest również w profilaktyce i leczeniu nowotworów oraz w kosmetyce. Jej wykorzystywanie jest bardzo szerokie, a wszystko przez to, że nasiona czarnuszki zawierają wiele ważnych dla człowieka witamin i minerałów. Poznaj zastosowanie czarnuszki w kuchni i kosmetyce.

Czarnuszka jest rośliną pochodzącą z Europy Południowo -Wschodniej oraz Azji Zachodniej. Charakteryzuje się białymi lub niebieskimi kwiatami o błękitnym unerwieniu oraz czarnymi nasionami, w których zawarte są właściwości zdrowotne czarnuszki. Roślina znana była już starożytnym, którzy uważali ją za magiczny lek na praktycznie wszystkie schorzenia. Współczesne badania potwierdziły właściwości lecznicze czarnuszki.

Co zawiera czarnuszka?

Właściwości lecznicze czarnuszki wynikają z zawartych w niej witamin i pierwiastków. W nasionach czarnuszki spotkać można wiele cennych substancji o aktywnym działaniu. Zawarte są w niej m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe, olejki eteryczne (np. olejek lotny), flawonoidy, beta karoten, witamina E. Substancje te są przeciwutleniaczami oraz wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Ich działanie to również hamowanie procesów oksydacyjnych, co pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Oprócz tego w nasionach czarnuszki występują witaminy z grupy B, wapń, magnez, potas, cynk, selen i żelazo.

Zawarte w czarnuszce minerały i witaminy hamują także proces starzenia się skóry, co sprawia, że po roślinę chętnie sięga kosmetyka.

Czarnuszka w medycynie

Czarnuszka do celów leczniczych wykorzystywana jest od wieków. Z jej mocy korzystali już starożytni, którzy uważali ją za cudowny lek na wszystkie schorzenia i dolegliwości. Obecnie czarnuszka głównie wykorzystywana jest przez medycynę naturalną. Przypisuje jej ona:

  • Właściwości przeciwwrzodowe – czarnuszka zmniejsza ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka
  • Antyalergiczne, przez co czarnuszka stawne jest w leczeniu alergii, atopowego zapalenia skóry czy astmy alergicznej;
  • Przeciwdziałanie i wspomaganie leczenia anemii, a wszystko przez to, że w roślinie zawarte są związki przyczyniające się do podniesienia poziomu hemoglobiny i erytrocytów;
  • Korzystnie działanie na układ nerwowy m.in. właściwości przeciwdepresyjne, poprawiające pamięć, uwagę i koncentrację, obniżające stres oksydacyjny;
  • Pozytywny wpływ na ciśnienie tętnicze krwi i właściwości jego obniżania, stąd też czarnuszka jest jednym z produktów włączanych do diety osób z nadciśnieniem tętniczym;
  • Profilaktyczne działanie w zakresie rozwoju miażdżycy i innych chorób układu sercowo- naczyniowego;
  • Regulowanie poziomu glukozy we krwi i działanie przeciwcukrzycowe
  • Profilaktyczne działanie w zakresie chorób nowotworowych – substancje zawarte w nasionach czarnuszki mają niszczyć komórki nowotworowe, jednocześnie nie uszkadzając tych zdrowych; uważa się, że czarnuszka chroni przed: białaczką, rakiem piersi, szyjki macicy, okrężnicy, prostaty, gruczolaki krtani i trzustki;
  • Właściwości lecznicze w zakresie chorób i infekcji górnych dróg oddechowych – ma ona ułatwiać odkrztuszanie wydzielany oraz zmniejszać ilość widzialnego śluzu, a także poprawiać pracę oskrzeli.

Czarnuszka w kosmetyce

Po czarnuszkę równie chętnie, jak medycyna sięga też kosmetyka. Właściwości kosmetyczne czarnuszki to przede wszystkim leczenie wysypek, atopowego zapalenia skóry oraz poparzeń słonecznych. Kosmetyka głównie wykorzystuje olej z czarnuszki, który działa przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie. Pozwala on przyspieszyć proces gojenia się ran, zmian ropnych i owrzodzeń skórnych. Czarnuszka to również naturalny środek na trądzik młodzieńczy oraz łuszczycę. Jej nasiona wykorzystywane są do produkcji kosmetyków chroniących przed promieniowaniem słonecznym.

Czarnuszka w kosmetyce, szczególnie tej domowej często stosowana jest zewnętrznie w postaci odwarów i naparów. Wykorzystywane są one do przemywania ran czy cery twarzy z trądzikiem, wypryskami czy pryszczami.

Czarnuszka w kuchni

Po czarnuszkę sięgnąć można również w kuchni. W świecie kulinariów znany jest przede wszystkim olej z czarnuszki oraz jej mielone ziarna. Te ostatnie można poznać po charakterystycznym muszkatołową – korzennym zapachu oraz smaku przypominającym pieprz. Czarnuszkę jako przyprawę wykorzystuje się do dań z jagnięciny oraz drobiu, a także do mięsnych marynat. Nasiona czarnuszki często wzbogacają także smak sałatek, twarogu, duszonych warzyw, domowego wina i pieczywa. Aby wydobyć walory smakowe nasion czarnuszki, warto je uprażyć przed dodaniem do potrawy.  Olej z czarnuszki to natomiast składnik zup, sosów oraz kasz.

Czarny kmin jak inaczej nazywana jest czarnuszka dobrze współgra z takimi ziołami jak tymianek, kolendra i ziele angielskie. Potrawy z czarnuszką nie są polecane osobom o wrażliwym żołądku, bowiem kmin egipski może podrażniać jego błony śluzowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here