Istotą kremów i preparatów zawierających retinol jest wzmocnienie i regeneracja skóry, spowolnienie procesów starzenia się a nawet niwelowanie powstałych wskutek zmian trądzikowych blizn lub przebarwień. W jaki sposób retinol działa na naszą skórę? Skąd jego niezwykłe właściwości i kto powinien go stosować?
Istota i podstawowe działanie retinolu
Retinol jest najczystszą formą witaminy A, której właściwości naprawcze i stymulujące są powszechnie znane. Witamina A jest jedną z najlepiej przebadanych substancji pod kątem kosmetycznym, dlatego jest również jedną z najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia. To właśnie ona w głównej mierze odpowiedzialna jest za odbudowę komórkową, która umożliwia spowolnienie procesów starzenia a nawet regenerację i spłycenie już powstałych blizn i zmarszczek. Dzięki niej skóra jest jędrna, promienna, a także wygląda na młodszą i bardziej wypoczętą. Dobroczynne właściwości tej witaminy można wyliczać bez końca, dlatego tak ważne jest jej systematyczne uzupełnianie.
Witamina A jest w naturalny sposób wytwarzana przez nasz organizm, jednak z wiekiem jej poziom w ludzkim organizmie spada nieodwracalnie. Dodatkowo proces ten może być potęgowany przez szkodliwe działanie promieniowania UVA, które bez względu na porę roku czy nawet pogodę atakuje naszą skórę, często prowadząc do jej uszkodzenia.
Wykorzystanie retinolu w kosmetyce – najpopularniejsze właściwości
Retinol jest składnikiem idealnym do pielęgnacji skóry:
- poszarzałej,
- łuszczącej się,
- z przebarwieniami,
- z bliznami potrądzikowymi,
- pozbawionej jędrności,
- zmagającej się z niektórymi odmianami trądziku.
W procesach odnowy naskórka retinol pełni funkcje złuszczające i hamujące aktywność melanocytów, które są odpowiedzialne za produkcję ciemnego barwnika w skórze. Są to właściwości niezwykle ważne, gdy zmagamy się z licznymi zmianami ropnymi i przebarwieniami pozapalnymi. Retinol poprawia ukrwienie i elastyczność skóry, skutecznie ją dotlenia i zwiększa odporność na działanie promieniowania ultrafioletowego.
W przypadku wrażliwej skóry ze zmianami trądzikowymi retinol skutecznie zmniejsza stany zapalne i redukuje łojotok, przyczyniając się do regulacji pracy gruczołów. Preparaty dermatologiczne bardzo często w swoim składzie posiadają retinoidy, które są substancjami pochodnymi witaminy A i podobnie jak ona posiadają wiele dobroczynnych właściwości.
Kto może stosować kosmetyki z retinolem?
Tak naprawdę kremy z retinolem można stosować przy każdym typie cery – od wrażliwej i odwodnionej po tłustą i dojrzałą. Jego zadaniem jest walka z procesami starzenia się skóry, kiedy organizm coraz gorzej radzi sobie z wytwarzaniem witaminy A. Z wiekiem włókna tkanki łącznej tracą swoją elastyczność, a skóra staje się cieńsza. Pojawiają się na niej plamy pigmentacyjne oraz spada jej zdolność do magazynowania wody. Retinol uzupełnia braki i zapewnia niezbędną pielęgnację. Pobudza produkcję kolagenu poprawiającego elastyczność skóry, złuszcza poszarzały naskórek, a także reguluje pracę gruczołów, dzięki czemu skóra nadal wygląda promiennie i młodo.
Jak prawidłowo stosować retinol?
Stosowanie retinolu w dużym stopniu zależy od jego stężenia, a także formy. Krem oraz maści będą działały na skórę zdecydowanie łagodniej niż serum czy ampułki. Wprowadzanie retinolu najlepiej zacząć od 2 do 3 aplikacji w tygodniu. Dzięki swoim właściwościom złuszczającym może on dość mocno oddziaływać na skórę, dlatego powinien być stosowany stopniowo. Nie należy go łączyć z innymi substancjami o silnym działaniu, np. kwasem glikolowym, tak aby nie uszkodzić mikrobiomu skóry.
Retinol powinien być stosowany wyłącznie na noc, gdyż ekspozycja na słońce po jego aplikacji może przyczynić się do degradacji retinolu na estry retinolu, które mają działanie niszczące dla DNA komórkowego i przyczyniają się do powstawania wolnych rodników.
Preparaty z retinolem warto wplatać w swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną już po 25 roku życia. Jest on również wskazany dla wszystkich kobiet, które dostrzegły u siebie pierwsze oznaki starzenia skóry lub zmagają się z trądzikiem i przebarwieniami.
Autorką artykułu jest Marysia, redaktorka internetowego magazynu NMAG