Czy życie w harmonii z naturą polega na mieszkaniu w chatce bez elektryczności, chodzeniu boso i uprawianiu własnego jedzenia? Wielu osobom tak właśnie kojarzy się to zagadnienie. Natomiast we współczesnym świecie nie ma ono praktycznie nic wspólnego z życiem w zgodzie z naturą. Co w takim razie to oznacza?
Życie w zgodzie z naturą – harmonia i zjednoczenie
Współczesna nauka mówi nam, że na najgłębszym poziomie istnienia wszystko jest zjednoczone. Innymi słowy, jedna rzecz jest źródłem wszystkiego. Na tym najgłębszym poziomie wszystko jest nieskończenie harmonijne i nasycone nieskończoną inteligencją i kreatywnością, które zrodziły cały wszechświat. Życie w zgodzie z naturą oznacza również podjęcie wszelkich środków w celu ochrony środowiska i zwierząt w nim żyjących.
Życie w zgodzie z naturą – tanie jest drogie
Słysząc hasła typu „żyj w zgodzie z naturą”, „kupuj tylko ekologiczne produkty”, „wybierz organiczne owoce”, zawsze staje nam przed oczami jedno: koszty. Z jednej strony leży nam na sercu kondycja planety i nasze zdrowie, z drugiej natomiast wyznacznikiem wyborów w supermarketach są często promocje i zawartość portfela, co jest oczywiste. Przyjrzyjmy się z bliska produktom ogólnodostępnym i znanym dla wszystkich Polaków, jakimi są jabłka, ananasy, gruszki czy winogrona. W wielu supermarketach mamy już do wyboru owoce „zwykłe” i ich organiczne odpowiedniki.
Na przykład, podczas gdy jabłka organiczne i nieorganiczne okazały się zasadniczo podobne pod wieloma względami, różnica we wpływie na zdrowie była dramatyczna. Różnicę tę przypisuje się intensywnemu stosowaniu pestycydów do uprawy jabłek nieorganicznych, szczególnie na późnym etapie uprawy, co ma negatywne konsekwencje zdrowotne dla osób pracujących przy zbiorze owoców. Na podstawie tych statystyk badacze obliczyli, że kupowanie ekologicznych jabłek pozwoliłoby zaoszczędzić 27 dni chorobowych na hektar rocznie, co oznacza 19 eurocentów na kilogram przewagi nad ekologicznymi jabłkami. Zidentyfikowano także inne zaskakujące wpływy w badaniach, w tym:
- Kup jeden organiczny ananas i zaoszczędź 125 litrów gazów cieplarnianych
- Kup gruszki ekologiczne i zaoszczędź 6m3 żyznej ziemi (na 1000sqm/rok)
- Kup organiczne winogrona i zaoszczędź 14.708 litrów wody (na 100sqm/rok)
Życie w zgodzie z naturą – energia słoneczna
Ze względu na rosnącą wiedzę na temat naturalnych skutków tradycyjnych źródeł energii elektrycznej, wiele osób zdołało już zaakceptować znaczenie alternatywnych źródeł energii elektrycznej, zwłaszcza odnawialnych, takich jak wiatr i energia słoneczna.
Panele słoneczne zbierają i przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Najdroższa część energii słonecznej to opłata za sprzęt, ale wciąż stanowi jedynie 25% ogólnych kosztów. Nakłady, które instalatorzy spędzają próbując cię znaleźć i przemówić do ciebie, również mają znaczny udział procentowy.
Oto rozkład kosztów systemu paneli słonecznych:
- Marketing i sprzedaż
- Wybór sprzętu: Które systemy energii słonecznej są odpowiednie dla Ciebie?
- Praca i instalacja
Co bardzo ważne i na co należy zwrócić uwagę w przeliczaniu kosztów instalacji paneli słonecznych vs „tradycyjnych” źródeł energii jest to, iż nie płacisz faktycznej ceny węgla, gazu i ropy naftowej. Płacisz tylko koszty wydobycia, rafinacji, transportu i prowizji. W rzeczywistości mamy również płacić za koszty środowiskowe i wydatki na zdrowie. Miliony ludzi cierpi na choroby układu oddechowego, nowotwory i inne choroby. Kto powinien ponosić koszty?
W przypadku energii słonecznej płacimy za energię zużywaną w produkcji (większość przedsiębiorstw zmieniła zapotrzebowanie na energię wyłącznie na odnawialne), bardzo dobre przetwarzanie odpadów ze względu na źródła punktowe i ograniczenia regulacyjne. Wszystko to nie jest dostępne dla węgla, ropy naftowej i gazu ze względu na źródła niepunktowe.
Życie w zgodzie z naturą – segregacja odpadów
W celu efektywnego recyklingu potrzebujemy skutecznego sortowania – i musi to nastąpić najpierw w naszym własnym domu, a po drugie w wyspecjalizowanych sortowniach, do których zabierane są odpady wywożone z naszych progów i punktów wspólnych (np. śmietników osiedlowych). Po włożeniu plastikowej butelki do właściwej torby lub kosza na śmieci pomagasz sortować materiały nadające się do recyklingu, aby dany materiał mógł zostać poddany odpowiednim procesom recyklingu. Jeśli nie dojdzie do sortowania, wiele materiałów nadających się do recyklingu może trafiać na wysypiska lub zostać spalonych, a cenne zasoby zostaną stracone z naszej gospodarki. Sortowanie w domu jest pierwszym krokiem do recyklingu.
W Europie 6 z 16 ton materiału zużytego na osobę rocznie staje się odpadami. Pomimo ulepszeń w naszym systemie gospodarki odpadami, europejska gospodarka wciąż traci znaczącą ilość potencjalnych “surowców wtórnych”, które można poddać recyklingowi z naszych odpadów. W 2010 r. całkowita produkcja odpadów w UE osiągnęła 2,5 mld ton, z czego tylko 36% zostało poddane recyklingowi. Reszta została spalona na składowisku, mimo że około 600 milionów ton mogło zostać poddane recyklingowi lub ponownie użyte.
Harmonia z naturą – zacznij od siebie
Aby zmieniać podejście do natury, należy oczywiście zacząć od siebie. Nie chodzi tylko o recykling, zdrowe jedzenie, odnawialne źródła energii i ochronę zwierząt. To także zmiana przyzwyczajeń, jak choćby codzienny środek transportu. Może zamiast jazdy samochodem, dojeżdżaj rowerem lub przejdź pieszo ten odcinek drogi? Oszczędzaj wodę: zmywaj w zmywarce raz dziennie przy użyciu przyjaznych środowisku detergentów, bierz szybkie prysznice. Jeśli cię na to stać, kup samochód hybrydowy. Obniż temperaturę w domu, czym w prosty sposób przyczynisz się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Aspekt kosztów życia w zgodzie z naturą może być przyczyną, ale także wymówką do niestosowania się do tej idei. Życie w zgodzie z naturą na pewno wyjdzie na zdrowie nie tylko nam, ale również naszym dzieciom i wnukom.