Suszone owoce żurawiny to smaczna przegryzka. Jednak po żurawinę warto sięgać nie tylko ze względu na jej walory smakowe. Obecność żurawiny w diecie jest wskazana ze względu na to, że zawiera wiele ważnych dla organizmu substancji odżywczych.  Przede wszystkim żurawina jest znanym naturalnym lekiem na infekcje dróg moczowych. Oprócz tego działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, pomaga w leczeniu schorzeń skórnych i wrzodów żołądka. Zobacz, jakie jeszcze właściwości lecznicze ma żurawina.

Żurawina jest zimozielonym krzewem, który porośnięta kwaśnymi i cierpkimi owocami. Krzew uprawia się przede wszystkim w Kanadzie Stanach Zjednoczonych, Holandii i Wielkiej Brytanii. Krzewy żurawiny, szczególnie ich błotną odmianę można spotkać również w Polsce. Owoce żurawiny swoim wyglądem przypominają jagody. Są czerwone i kuliste. Zawarte w nich kwasy sprawiają, że na długo zachowują świeżość i swoje cenne zdrowotne właściwości. Żurawinę rzadko kiedy spożywa się w na surowej i czystej formie. Zazwyczaj tworzy się z niej sok, konfitury, nalewki i sosy. Popularna jest również suszona żurawina.

Wartości odżywcze żurawiny

W owocach żurawiny znajdziemy przede wszystkim witaminy C, B1, B2, B3, B6, E i K oraz minerały: sód, potas, fosfor, wapń, magnez, jod, miedź, mangan i żelazo. Oprócz tego żurawina zawiera błonnik, kwasy organiczne, karotenoidy, flawonoidy, garbniki, pektyn. Co ważne, żurawina nie traci swoich zdrowotnych właściwości przy obróbce termicznej, dlatego bez uszczerbków można spożywać ją w formie przetworów. W kuchni owoce żurawiny wykorzystywane są na bardzo różne sposoby. Stanowi ona dodatek do pożywnych śniadań, mięs, sałatek i deserów.  Aby jednak właściwości odżywcze żurawiny były w pełni wykorzystane, to należy kupować produkty naturalne, nie dosładzane, bez dodatków olejów i środków konserwujących.

Właściwości lecznicze żurawiny

Żurawina wykazuje liczne właściwości lecznicze. Medycyna naturalna w leczeniu i profilaktyce wykorzystuje ją od dawna. Dieta bogata w żurawinę pomaga:

  • Unikać i leczyć infekcje intymne, szczególnie zakażenia dróg moczowych i płciowych wywoływane przez bakterie e-coli –  prozdrowotne właściwości żurawiny wynika z zawartych w niej kwasach o działaniu antyadhezyjnym, czyli redukującym przyczepność baterii;
  • W leczeniu choroby wrzodowej, zapobiegając gromadzeniu się bakterii Helicobacter pylori na ścianach żołądka i dwunastnicy;
  • W profilaktyce i leczeniu kamieni nerkowych – żurawina zapobiega tworzeniu się nierozpuszczalnych związków wapnia i fosforu, a także alkalizuje mocz; polepsza to rozpuszczalność większości substancji;
  • W profilaktyce chorób dziąseł oraz tworzeniu się kamienia nazębnego oraz próchnicy;
  • W profilaktyce chorób nowotworowych – jest to możliwe dzięki temu, że zawiera silne antyoksydanty;
  • W profilaktyce Parkinsona, Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych;
  • W regulowaniu gospodarki lipidowej organizmu;
  • W regulowaniu poziomu cholesterolu we krwi
  • W profilaktyce zakrzepów, w tym tych odpowiadających za rozwój miażdżycy;
  • W profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych;
  • W dbaniu o układ pokarmowy wykazując właściwości probiotyczne; owoce żurawiny stymulują wzrost mikroflory jelitowej i pomagają zwalczać zatrucia pokarmowe, biegunki i zaparcia;
  • W leczeniu przeziębień i infekcji sezonowych;
  • W leczeniu wirusa opryszczki typu HSV-2 i zmian grzybiczych skóry;
  • We wzmacnianiu naturalnej odporności organizmu.

Przeciwwskazania do jedzenia żurawina

Suszona żurawina nie jest wskazana osobom przyjmującym leki przeciwzakrzepowe, ponieważ zawarte w niej substancje utrudniające usuwanie warfaryny z organizmu, co może prowadzić do krwotoków. Przeciwwskazaniem do włączenia żurawiny do diety jest też osteoporoza. Obecny w owocach kwas szczawiowy utrudnia wchłanianie się wapnia.

Jak jeść żurawinę?

Owoce żurawiny można spożywać surowe lub suszone. Trzeba pamiętać, że surowa żurawina ma niezwykle cierpki smak, co nie przypadł wszystkim do gustu. O wiele smaczniejsza jest suszona żurawina. Można ją jeść jako przekąskę zamiast słodyczy, dodawać do mięs, sałatek i deserów. Z żurawiny można też robić konfitury czy syropy. Jednym z najbardziej znanych i smacznych połączeń jest żurawina z grillowanym serem camembert. Wysokie właściwości zdrowotne wykazuje również sok z żurawiny. Sok żurawinowy można kupić w sklepie.

Żurawina na odchudzanie

Dietetycy zalecają również włączenie żurawiny do diety redukującej zbędne kilogramy. Można ją spożywać w postaci odchudzającego koktajlu. Wykonuje się go z:

  • pół szklanki żurawiny
  • szklanka jogurtu naturalnego
  • łyżka zmielonego siemienia lnianego
  • łyżeczka miodu
  • 1/4 łyżeczki cynamonu
  • mięta lub melisa.

Owoce żurawiny myje się, odsącza i zalewa szklanką wody. Należy je doprowadzić do wrzenia, ale nie gotować. W dalszej konieczności się je przeciera i dodaje substancję słodzącą. Składniki miksuje się i dodaje jogurt, siemię lniane i cynamon. Koktajl wstawia się do lodówki na kilka minut. Na koniec można go udekorować miętą i melisą.

Żurawina na diecie odchudzającej ma właściwości odtruwające, usuwające toksyny i regulujące przemianę materii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here