Flegma jest wydzielaną, która pojawia się podczas przeziębienia i zapalenia zatok. Charakterystycznym objawem jej pojawiania się jest uczucie spływania po tylnej ścianie gardła. Zaleganie flegmy powoduje, że odczuwa się gulę w gardle. Aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia, zalecane jest płukanie nosa i zatok oraz stosowanie leków rozrzedzających gęstą wydzielinę. Poznaj naturalne sposoby na usunięcie flegmy.
Flegma w gardle wywołuje u chorego spore poczucie dyskomfortu oraz konieczność ciągłego odkrztuszania jej. Występuje ona w wyniku takich chorób jak zapalenie zatok, płuc i oskrzeli. Flegma w gardle pojawia się także u palaczy. Podaje się, że jest ona jednym z mechanizmów obronnych organizmu. Ma chronić przed bakteriami i wirusami.
Czym jest flegma w gardle?
Flegma w gardle inaczej nazywana plwociną to śluz, resztki pokarmowe, płyn, złuszczone komórki naskórka, ropa, krew i drobnoustroje chorobotwórcze. Jej pojawianie się jest traktowane jako jedna z pierwszych reakcji obronnych organizmu. Flegma produkowana jest przez błonę śluzową, a jej celem jest unieszkodliwienie bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Flegma może przybierać różne kolory i zapachu. Po tym, jak wygląda, można dokonać diagnozy schorzenia.
Przyczyny flegmy w gardle
Flegma w gardle pojawić może się z wielu przyczyny. Bardzo często występuje ona w połączeni z alergią, astma czy pylica. Nadmiar flegmy pojawia się też przy przeziębieniu oraz zapaleniu zatok. Przy tych chorobach ma ona żółtawy lub zielonkawy kolor. Plwocina bywa również objawem chorób psychosomatycznych, czyli tych uwarunkowanych psychologicznie. Inne przyczyny flegmy w gardle to:
- Skrzywienie przegrody nosowej;
- Ropień płuc (flegma żółto-brązowa);
- Gruźlica, zapalenie płuc, rozstrzenie oskrzeli (flegma czerwona zawierające niewielkie ilości krwi);
- Choroba nowotworowa;
- schorzenia układu oddechowego;
- Zapalenie oskrzeli (zielona flegma);
- Przewlekła obstrukcyjna choroba płuc.
Zalegająca w gardle flegma nie zawsze powiązana jest z chorobą. Dokucza ona m.in. osobom z nałogiem tytoniowym oraz tym przebywających w pomieszczeniach lub miejscach z zanieczyszczonym powietrzem.
Objawy towarzyszące flegmie w gardle
Flegma w gardle towarzyszy stałe uczucie dyskomfortu. Nadmiar wydzieliny działa drażniąco na gardło i powoduje mokry kaszel, który ma postać pochrząkiwania i jest płytki. Jest to kaszel z dolnych dróg oddechowych. Duże ilości flegmy w gardle oprócz kaszlu wywołuje odruchy wymiotne, a nawet same wymioty, nieprzyjemny zapach z ust, uczucie podrażnienia i łaskotania w gardle, chrypkę, zmianę głosu, świszczący oddech, uczucie guli w gardle.
Naturalne sposoby na pozbycie się flegmy
Chcąc pozbyć się zalegającej w gardle flegmy, należy zadbać o toaletę nosa oraz dokładne oczyszczenie zatok. Konieczne jest regularne przedmuchiwanie nosa lub oczyszczenie go za pomocą aspirator. Toaletę nosa warto wykonywać przy zastosowaniu soli fizjologicznej oraz wody morskiej. Preparaty te pozwalają upłynnić wydzielinę oraz się jej pozbyć. Kiedy wydzielina zalega bardzo długo, konieczne jest sięgnięcie po leki steroidowe do nosa.
Nos i zatoki można oczyścić również za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego zestawów, w których skład wchodzi butelka oraz proszek do stworzenia roztworu. Roztwór wprowadza się bezpośrednio do nosa. Pozwala on na wypłukanie wydzielany.
Na zalegającą flegmę zaleca się inhalacje z soli fizjologicznej oraz leki mukolityczne. Ich zadaniem jest upłynnienie wydzieliny oraz ułatwienie jej odksztuszania. Inhalacje dobrze jest połączyć z nawadnianiem organizmu od wewnątrz. W tym celu pije się niegazowaną wodę mineralną i ziołowe herbaty np. z majeranku, tymianku, eukaliptusa oraz szałwii. W leczeniu flegmy pomoże właściwa dieta, z której wyeliminuje się produkty mleczne, czerwone mięso, tłuszcze zwierzęce, ziemniaki, kukurydzę, platany, kapusty, orzech i wysoko przetworzoną żywność. Wskazane są natomiast herbaty z dodatkiem miodu, syrop malinowy oraz syrop z cebuli.
Jako domowe sposoby na flegmę wskazywane są również polanki gardła z szałwii lub siemienia lnianego. Dobrze jest także przynajmniej na czas leczenia zrezygnować z palenia papierosów. Inne zalecenia to zapewnienie sobie optymalnych warunków w pomieszczeniach, w których się przebywa. Wskazane jest ich nawilżanie.
Leki odkrztuszające na flegmę w gardle
W aptekach można znaleźć wiele leków na flegmę w gardle. Większość z nich dostępna jest bez recepty. Zazwyczaj preparaty te działają rozrzedzająco na wydzielinę, co ma usuwać jej usuwanie. W lekach na flegmę znajdują się takie substancje jak korzeń pierwiosnka, ziele szczawiu czy kwiat bzu. Preparaty te zwykle działają skutecznie. W przypadku, gdy domowe sposoby na flegmę nie pozwolą się jej pozbyć, to konieczna jest wizyta u lekarza. Wskazaniem do niej jest różnie przewlekłe uczucie guli w gardle. Diagnostyka obejmuje wizytę u laryngologa, obrazowe badanie zatok, posiew wydzieliny z nosa oraz testy alergologiczne. Leczenie uzależnione jest od przyczyny zalegania flegmy w gardle. Kuracja może być prowadzona farmaceutykami lub prostymi zabiegami.