Zioła na wzdęcia

Wzdęcia mają swoją przyczynę w nadmiernej ilości gazów jelitowych. Powstają one w procesie trawienia, ale mogą być również skutkiem połykania nadmiernej ilości powietrza podczas jedzenia. Powodują uczucie silnego dyskomfortu wynikającego z nabrzmiałego brzucha i uczucia rozpierania. Dodatkowo może wystąpić kłopotliwa potrzeba nadmiernego wydalania gazów. W większości przypadków nie ma konieczności wspomagania się lekami z apteki.

Domowe sposoby na wzdęcia

Domowe sposoby na wzdęcia polecają zwykle niewielką aktywność fizyczną po obfitym posiłku. Dobrze sprawdzą się spacery. Pozwolą na bezproblemowe odpowietrzenie jelit i pobudzą przemianę materii. Warto również pić odpowiednia ilość płynów, podczas ciężkostrawnych posiłków konieczne jest więcej niż minimalne zalecane 2 litry wody dziennie. Do swojej codziennej diety warto dodać również naturalne probiotyki, występujące w maślance, kefirze i jogurtach. Mają one pozytywny wpływ na florę bakteryjną jelit. Dobrym sposobem są również zioła na wzdęcia. Mogą stanowić doraźne rozwiązanie w przypadku wystąpienia wzdęć, ale warto stosować je systematycznie – przyniesie to lepsze skutki.

Najlepsze zioła na wzdęcia

Najpopularniejszym ziołem zalecany i przez wielu stosowanym jest kminek. Jego działanie łagodzące wzdęcia jest powszechnie znane. Działa on również rozkurczowo. Napar z łyżeczki mielonego kminku i szklanki wrzątku będzie gotowy już po 15 minutach. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się pić napar z kminku do 3 razy dziennie. W przypadku gotowania potraw ze strączkami, takimi jak groch czy fasola, sklep z ziołami poleca dodać szczyptę kminku lub tymianku. Innym ziołem o działaniu rozkurczowym, który poleca sklep zielarski, jest szałwia. W tym przypadku również zalecane jest picie naparu 3 razy dziennie. Składnikiem często wykorzystywanym w aptecznych lekach na wzdęcia jest kardamon. Można jednak skorzystać z jego właściwości bardziej bezpośrednio. Wystarczy dodać odrobinę do dań lub deserów. Warto posiadać dobrze wyposażony kredens ziołowy, dzięki któremu nie będzie konieczności korzystania z farmaceutyków w przypadku wystąpienia drobnych dolegliwości.

Jakie zioła na wzdęcia dla dzieci?

Wzdęcia u dzieci są wyjątkowo uciążliwe zarówno dla nich samych, jak i dla rodziców. Ze względu na konieczność stosowania delikatnych środków, dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po mieszanki ziołowe. Najlepiej sprawdzi się łagodny w smaku napar z rumianku, który likwiduje wzdęcia, pozostając bezpiecznym. Na problemy trawienne u małych dzieci dobry wyborem jest również kwiat lawendy. Działa on uspokajająco i rozkurczowo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here