senior

Spadek wchłaniania składników pokarmowych u osób powyżej 60 roku życia jest zjawiskiem naturalnym, powszechnym i niestety postępującym. Często towarzyszy temu zjawisko spadek apetytu, co prowadzić może do pojawienia się wielu niedoborów. W takiej sytuacji warto rozważyć wdrożenie stałej suplementacji mikroskładników jako uzupełnienie tradycyjnej diety. Jakie są warte szczególnej uwagi i jak je wybierać dowiesz się z poniższego wpisu.

Witaminy istotne u osób starszych

Zwykle osoba starsza posiada niedobory wielu składników pokarmowych jednocześnie. Niestety zbyt duża ilość przyjmowanych osobno suplementów może znacznie obciążyć wątrobę, która musi zająć się metabolizmem substancji pomocniczych, a która z racji na wiek również bywa często osłabiona. Dlatego też suplementacja seniorów powinna się opierać na kompleksach witaminowych takich jak np. AVETIN D3+K2 oferowany przez AVETPHARMA – https://avetpharma.pl/. Wówczas za pomocą jednego preparatu wprowadzamy w życie seniora składniki ważne w profilaktyce osteoporozy i chorób układu krążenia. Poza witaminą D3 i K2 należy rozważyć także stosowanie witamin z grupy B, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i hormonalnego. Nie można także zapomnieć o wdrożeniu do profilaktyki kompleksów, wpływających na układ immunologiczny opartych na bioflawonoidach i witaminie C. Szczególnie dla kobiet będzie ważna także suplementacja witaminy A oraz E, których niedobory mogą prowadzić do osłabienia włosów, paznokci, co ma przełożenie na walory estetyczne.

Czy tylko witaminy są ważne?

Mimo, że to witaminy są najważniejsze w suplementacji osób starszych to nie wolno zapomnieć także o innych mikroskładnikach jak np. minerałach. Ich zalety są nieocenione szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę ich działanie profilaktyczne, ograniczające ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych oraz wynikających z osłabionej z racji na wiek odporności stawów i kości. Do najważniejszych minerałów, których może zabraknąć w diecie seniora, a o których nie powinniśmy zapomnieć przy układaniu suplementacji, zaliczamy: wapń, fosfor, potas, żelazo, magnez oraz cynk.

Czy wysokiej jakości suplement jest zawsze bezpieczny?

Należy pamiętać, że podjęcie decyzji o suplementacji jest sprawą indywidualną. Powinna być skonsultowana z lekarzem lub dietetykiem. Dobrze jest zrobić przed taką konsultacją min. badania biochemii krwi. Ludzie starsi często przyjmują stałe leki, które mogą wchodzić w interakcje z suplementami. Dodatkowo same suplementy także między sobą mogą ze sobą reagować, powodując niekorzystne skutki, dlatego bezwzględnie należy dokładnie wcześniej przeczytać zalecenia i ostrzeżenia, znajdujące się w dołączanej ulotce. Ponadto suplementacja nie powinna być alternatywą dla prowadzenia możliwie zdrowego trybu życia, włączając w to zbilansowaną dietę i codzienną aktywność fizyczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here