Wątroba to niezwykle ważny organ. Odpowiada za ponad 500 różnych funkcji w organizmie. Aby jednak te procesy przebiegły prawidłowo, wątroba musi dobrze działać. W tym celu wskazane jest jej oczyszczenie. Oczyszczanie wątroby powinno się przeprowadzać co najmniej raz do roku. Pomoże to regenerować narząd, pozbyć się z niego zanieczyszczeń i substancji szkodzących oraz utrzymać prawidłową masę ciała. Diet odtruwających wątrobę jest bardzo dużo. Warto jednak się zastanowić, czy o zdrowie tego ograniu nie lepiej dbać na co dzień. W tym pomoc mogą zioła regenerujące wątrobę. Włączając je do codziennej diety, poprawi się jej prace i nie tylko. Zobacz, jakie stosuje się zioła odtruwające wątrobę.

Regeneracja wątroby, czy jest potrzebna?

Wielu osobom wydaje się, że wątroba jako narząd, który sam umie się zregenerować, nie potrzebuje szczególnej dbałości i uwagi. Nic bardziej mylnego. Chociaż faktycznie ludzka wątroba posiada zdolności regeneracyjne, które ujawniają się w przypadku uszkodzenia, to właściwości te zanikają, jeśli się o nią nie dba. Lekarze wskazują, że dziś trudno znaleźć dorosłego człowieka ze 100% zdrową wątrobą. Niszczą ją toksyny, które pochodzą z jedzenia, powietrza czy używek. Na jej prace negatywnie wpływają też zażywane leki oraz przechodzone choroby np. infekcje wirusowe i bakteryjne. Wszystko to sprawia, że wątroba człowieka potrzebuje oczyszczenia i regeneracji.

Zioła na oczyszczenie wątroby

Picie ziół jest tanim i skutecznym domowym sposobem na oczyszczenie i regenerację wątroby. Te działające na nią pozytywnie można pić nie tylko w czasie diety oczyszczającej wątrobę, ale i przez cały czas. Nie będą one szkodzić, nie powinny też wywoływać skutków ubocznych.

Zioła na regeneracje wątroby – jakie wybrać?

Do ziół regenerujących wątrobę zalicza się przede wszystkim:

  • ostropest plamisty – pomaga on przy leczeniu różnych schorzeń wątroby; zioło to wykazuje działanie odtruwające i oczyszczające, dzięki czemu wspomaga regenerację wątroby i jej komórek; ponadto stabilizuje on również podstawowe jednostki strukturalno – czynnościowe narządu, czyli błonę komórkową hepatocyta; ważną właściwością ostropestu plamistego jest też działanie ochronne, które pomaga zminimalizować dostawanie się do wątroby toksyn; jego regularne picie łagodzi również stany zapalne; oczyszczenie wątroby ostropestem plamistym można stosować nawet przy takich chorobach jak marskość wątroby, zatrucia, stłuczenie wątroby, choroby wątroby związane z nadużywaniem alkoholu; ostropest plamisty oprócz tego, że pomoże w regeneracji wątroby, będzie także dobrze wpływał na procesy trawienne, obniżenie cholesterolu oraz łagodził dolegliwości łuszczycy;
  • mniszek lekarski – to popularne zioło o intensywnie żółtym kolorze uważane jest za najskuteczniejsze w terapiach na rzecz wątroby; mniszek lekarski stosuje się przy osłabieniu czynności wątroby; wszystko przez to, że roślina ta posiada właściwości ściągające i przeciwzapalne; mniszek lekarski wykazuje również działanie żółciotwórcze, żółciopędne i przeczyszczające, dzięki czemu wspomaga odtruwanie organizmu przez nerki; mniszek może być stosowany nie tylko przy regencji wątroby, ale i schorzeniach przewodów żółciowych, pęcherzyka żółciowego, problemach trawiennych oraz skórnych; należy pamiętać, że oczyszczenie wątroby mniszkiem lekarskim powinno trwać co najmniej kilka miesięcy, wtedy to efekty kuracji są widoczne;
  • karczoch – roślina ta działa żółciopędnie i żółciotwórczo; wspomaga ona odtruwanie i regenerację wątroby, a dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi; karczoch polecany jest także przy zaburzeniach pęcherzyka żółciowego i chorobach dróg żółciowych;
  • dziurawiec – zawarte w roślinie flawonoidy działa rozkurczowo na drogi żółciowe i zmniejszają ryzyko wystąpienia kamieni; dziurawiec to także zioła wspomagające trawienie, szczególnie tłustych posiłków; zioło jest także źródłem cennych antyoksydantów zapobiegającym chorobom.

Oczyszczenie wątroby ziołami – jakie zioła wybrać?

Kuracja oczyszczająca wątrobę powinna opierać się głównie na ziołach o właściwościach rozkurczających. Oprócz tych wyżej wskazanych jako zioła regenerujące wątrobę wymienia się też brzozę białą, borówkę, brusznicę, chmiel, koper włoski, szałwię lekarską, pokrzywę zwyczajną, kminek, koper, rumianek oraz centurię. Rośliny te dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także wspomagają pracę nerek, jelit i trzustki.

Zioła na wątrobę – jak je zażywać?

Najprościej i najlepiej zioła na wątrobę spożywać w formie naparu. Aby go przygotować, łyżeczkę ziół należy zalać szklanka gorącej wody i poczekać do zaparzenia ok. 10 minut. Po tym czasie napar można wypić. Aby zioła na wątrobę zadziałały, konieczne jest ich systematyczne i regularne picie. Kuracja powinna trwać co najmniej miesiąc, a dziennie powinno wypijać się 2-3 filiżanki naparu ziołowego na wątrobę. Zioła oczyszczające wątrobę można także zażywać w postaci tabletek będących suplementami diety. Dostępne są one w aptekach bez recepty.

Picie naparów ziołowych warto wspomóc jedna z wielu diet oczyszczających wątrobę. W jej trakcie konieczne jest wyeliminowanie z jadłospisu potraw i napojów zawierających szkodliwe substancje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here