Dieta ziemniaczana jest jednym ze sposobów na odchudzanie. Chociaż wielu osobom wydaje się, że połączenie zrzucania zbędnych kilogramów z ziemniakami nie może się udać, to dietetycy przekonują, że jak najbardziej jest możliwe. Jako mit uznają, że ziemniaki są produktem tuczącym i sprawiającym, że nasza waga rośnie. Podają natomiast, że ziemniaki posiadają właściwości odchudzające oraz prozdrowotne. Regularnie jadane pozytywnie działają m.in. na układ nerwowy, co pozwala wytrwać w niekiedy trudnej drodze do idealnej sylwetki. Zobacz, na czym polega dieta ziemniaczana i na jakie efekty można liczyć, stosując ją.
Ziemniaki, czy na pewno tuczą?
Dieta ziemniaczana znana jest od bardzo dawna. Jeszcze kilkanaście lat temu wykorzystywana była jako dieta szpitalna i stosowana głównie u osób chorujących na ostre i przewlekłe choroby związane z nerkami, u których możliwość dializy krwi nie wchodziła w rachubę. Dieta ziemniaczana jako ta uboga w białko miało obciążyć nerki i przyczynić się do przedłużenia życia. Dziś znana jest przede wszystkim jako jadłospis wspomagający zrzucanie zbędnych kilogramów. Obecnie jednak dieta ziemniaczana budzi wiele kontrowersji. Wynika to z tego, że wiele osób uważa ziemniaki za produkt tuczący. Nie jest to jednak prawda. Wbrew powszechnym opiniom ziemniaki na odchudzanie sprawdzają się bardzo dobrze. Wynika to z tego, że zawierają one znikomą ilość kalorii. W ugotowanych ziemniakach bez skórki (w porcji 100g) znajdziemy tylko 86 kalorii, 20 g węglowodanów, 1,7 g białka (porównywanego do tego sojowego), 0,10g tłuszczów, 1,8g błonnika oraz 75% wody. Analizując więc skład ziemniaków trudno uznać, że są one tuczące. Dodatkowe kilogramy, które przy nim przybywają po zjedzeniu ziemniaków, zazwyczaj są efektem jedzenia tego produktu z sosami, mięsem i tłuszczem. To one są przyczyną nadwagi.
Wartości odżywcze ziemniaków
Kolejny mit, jaki trzeba obalić mówiąc o diecie ziemniaczanej, to ten mówiący, że ziemniaki nie posiadają żadnych wartości odżywczych. Te ugotowane zawierają w sobie łatwo przyswajalną skrobię, błonnik, potas, witaminę C oraz magnez. Wszystko to sprawia, że prozdrowotne właściwości ziemniaków są bardzo duże. Zalicza się do nich:
- wspomaganie leczenia chorób układu pokarmowego;
- przyspieszanie procesów trawienia oraz pomaganie przy zaparciach i biegunkach;
- obniżanie poziomu cholesterolu we krwi, czyli działanie antymiażdżycowe;
- profilaktykę nadciśnienia tętniczego;
- wspomaganie układu odpornościowego
- pozytywne działanie na układ nerwowy.
Dieta ziemniaczana – dla kogo?
Jak więc widać dieta ziemniaczana może przynieść wiele korzyści. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona zalecana wszystkim. Po dietę ziemniaczaną powinny sięgnąć przede wszystkim osoby, które chcą szybko schudnąć i są zdrowe. Powinny jej natomiast unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci, młodzież i osoby starsze. Wynika to z tego, że dieta ziemniaczana jest uboga w białko, które tym grupom osób jest potrzebne do rozwoju, odnowy i budowy tkanek. Białko jest również niezbędne w profilaktyce osteoporozy stąd wykluczenie osób starszych. Oprócz tego ten sposób odchudzania nie jest polecany diabetykom. Ziemniaki w obróbce termicznej zwiększają bowiem stężenie glukozy we krwi, przez co posiada wysoki IG.
Na czym polega dieta ziemniaczana?
Dieta ziemniaczana jest dwutygodniową kuracją odchudzająca. Polega na spożywaniu w ciągu dnia 2 posiłków dziennie przygotowanych na bazie ziemniaków. Jedzone kartofle mogą być gotowane tradycyjnie lub na parze, a także pieczone w folii. Pozwoli to im zachować witaminy i składniki mineralne. Ważne jest również, żeby obierać je cienko ze skórki i nie moczyć długo w wodzie. W czasie prowadzenia diety ziemniaczanej należy zadbać o to, aby spożywać dużo płynów, najlepiej wody mineralnej, świeżych soków lub zielonej herbaty oraz kuracje łączyć z aktywnością fizyczną.
Co ważne dieta ziemniaczana nie zabrania podjadania pomiędzy posiłkami, przegryzki powinny być jednak zdrowe i niskokaloryczne. Oznacza to, że dieta ziemniaczana dopuszcza takie przekąski jak jogurty i kefiry, świeże owoce i warzywa, orzechy, herbatniki, krakersy, biszkopty. Wybierając przekąski, warto postawić na te o dużej zawartości wapnia, ponieważ w czasie stosowania diety ziemniaczanej może dochodzić do niedoborów tego pierwiastka w organizmie.
Zasady diety ziemniaczanej
Aby dieta ziemniaczana faktycznie przyniosła pożądane efekty, należy stosować się do odgórnie ustalonych zasad. Mówią one, że:
- dietę ziemniaczaną powinno prowadzić się nie dłużej niż 14 dni i można ją powtarzać w odstępach ok. 3-4 tygodni;
- w czasie trwania kuracji do organizmu należy dostarczać ok. 1200 kalorii dziennie;
- dieta ziemniaczana obejmuje spożywanie 3 posiłków dziennie, z czego 2 powinny bazować na ziemniakach;
- ziemniaki w diecie kartoflanej należy przygotowywać z dodatkiem soli oraz niewielką ilością tłuszczu oraz dodatków białkowych; mogą być one pieczone w mundurkach lub gotowane; nie można ich jednak smażyć czy zapiekać; niewskazane jest również jedzenie ziemniaków z dodatkami np. sosami.
Jakie są efekty diety ziemniaczanej?
Prawidłowo prowadzona dieta ziemniaczana pozwala na utratę ok. 3 – 4 kilogramów przez 14 dni. Oprócz spadku wagi dieta ziemniaczana przyczynia się do ogólnego poprawienia stanu zdrowia. Do jej efektów zalicza się oczyszczenie organizmu z toksyn oraz regulację procesów trawiennych.