Pestki słonecznika to smaczna i zdrowa przekąska. Sięgają po nią chętnie mieszkańcy całego świata. Znane są od bardzo dawna, a ich walory zdrowotne docenił Instytut Żywności i Żywienia. W 2017 roku trafiły one do piramidy żywienia i uznane zostały za cenne źródło niestatycznych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Poznaj właściwości ziaren słonecznika.
Słonecznik to roślina znana od bardzo dawna. Od wieków jest też doceniana. Z jej właściwości korzystali przede wszystkim mieszkańcy Ameryki Północnej. To właśnie stamtąd słonecznik i jego ziarna przywędrowały do Europy w ok. XVI wieku. Słonecznik zyskał popularność dzięki swojemu pięknemu wyglądowi – kwiaty są uznawane za niezwykle dekoracyjne, a także walory smakowe i odżywcze. Słonecznik przez wielki traktowany był jako główna roślina oleista, z której wytwarza się olej do smażenia czy sałatek.
Wartości odżywcze nasion słonecznika
Nasiona słonecznika wydają się niepozorną przegryzka. Okazuje się jednak, że zawarte jest w nich wiele wartości odżywczych. Substancje te niezwykle korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Wskazuje się, że ok. 25 g wyłuskanych nasion słonecznika zaspokaja ok. 20% dziennego zapotrzebowania na większość składników odżywczych. Taka ilość ziaren słonecznika dostarcza:
- 5 g białka zawierającego komplet niezbędnych aminokwasów;
- 6500 mg wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim omega-6;
- 2,2 g błonnika pokarmowego;
- ½ dziennego zapotrzebowania na witaminę E oraz witaminy z grupy B (B1, B3m B6 i kwasu foliowego);
- Magnezu, manganu, miedzi, selenu, fosforu, żelaza i cynku;
- Fitosteroli i fitoestrogenów.
Właściwości lecznicze ziaren słonecznika
Dzięki substancjom zawartym w ziarna słonecznika mają one duże właściwości zdrowotne. Te nasiona zawdzięczają przede wszystkim przeciwutleniacza. Ich zadaniem jest ograniczenie szkodliwej roli wolnych rodników. Te odpowiedzialne są za starzenie się organizmu oraz rozwój komórek nowotworowych, chorób neurodegeneracyjnych, sercowo-naczyniowych. Właściwości przeciwutleniaczy to również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz budowanie naturalnej odporności organizmu.
Jako właściwości lecznicze ziaren słonecznika podaje się również:
- Wpływanie na poprawne funkcjonowanie układu krwiotwórczego i krążenia;
- Wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych;
- Syntezę ciałek krwi i wspomaganie krzepliwości;
- Regulacja ciśnienia tętniczego;
- Regulację pracy mięśnia sercowego;
- Obniżanie stężania trójgrycerydów i frakcji LDL cholesterolu;
- Pozytywne wpływanie na profil lipidowy krwi;
- Profilaktyczne działanie w zakresie miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału i udaru;
- Korzystne wpływanie na układ nerwowy,
- Pobudzanie sprawności intelektualnej, zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia;
- wpływ na prawidłową wydolność mięśni,
- utrzymywanie prawidłowej struktury kości,
- uregulowanie pracy gruczołów (m.in. tarczycy, trzustki, prostaty),
- wspomaganie narządu wzroku,
- udział w syntezie enzymów, hormonów (m.in. płciowych),
- uczestnictwo w przemianach metabolicznych,
- zapobieganie wadom rozwojowym płodu.
Ziarna słonecznika dla urody
Ziarna słonecznika warto wdrożyć do swojej diety, jeśli chce się poprawić urodę. Dzięki zawartości w nich witaminy E, cynku, między i kwasów omega ziarna zapewniają skórze młody wygląd, wzmacniają włosy i paznokcie. Oprócz tego ziarna słonecznika, a dokładnie zawarta w nich miedź jest niezbędna do syntezy melaniny, czyli pigmentu włosów i skóry, który chroni przed promieniowaniem słonecznym.
Nasiona słonecznika w diecie odchudzającej
Nasiona słonecznika stanowią pożywną przekąskę, dodającą energii. Niewielka ilość węglowodanów zawarta w nasionach to głównie błonnik i wielocukry dobrze przyswajalne przez organizm. Wysoka wartość energetyczna nasion słonecznika wynika przede wszystkim z tego, że znajdziemy w nich duża zawartość tłuszczu. Oznacza to, że nasiona są też kaloryczne. W 25 g znajdziemy ok. 150 kalorii, dlatego też nasiona słonecznika trzeba spożywać z umiarem. Dietetycy przekonują jednak, że nasiona można włączać do diet odchudzających. Podczas redukcji wagi będą one dostarczać energii, witamin i minerałów, które brakuje w redukcyjnym jadłospisie. Nasiona słonecznika na diecie odchudzającej pozytywnie wpływają także na układ pokarmowy, regulują metabolizm i ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej. Ziarna można dodawać do sałatki czy jogurtu, co obniży ich indeks glikemiczny.
Nasiona słonecznika w kuchni
Ziarna słonecznika zazwyczaj traktowane są jako samodzielna przekąska. Można po nią sięgać między posiłkami czy po treningu. Warto jednak pamiętać, z nasiona mogą również stanowić składniki wielu potraw. Pasują one zarówno do dań słodkich, jak i słonych. Ziarnami słonecznika posypuje się zupy-kremy, zapiekanki, lody. Można też jej dodawać do musli, domowego chleba, ciasteczek i ciast. Lekko prażone są smacznym elementem warzywnych sałatek, a zmiksowane stanowią główny element pasty kanapkowej. Na bazie pasty z nasion słonecznika można zrobić hummus lub pyszną chałwę. Jak więc widać zastosowanie nasion słonecznika w kuchni jest bardzo szerokie.