Zabieg wyłączenia żołądka wykonuje się od ponad 50 lat
Fot. Pixabay.com

Wyłączenie żołądkowe to najstarszy zabieg operacyjny, jaki jest wykorzystywany w leczeniu otyłości. Pierwsze takie operacje były wykonywane już w latach 70. XX wieku. Na czym polega ten zabieg? Jakie są jego efekty? Ile można dzięki niemu schudnąć?

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/chirurgiczne-leczenie-otylosci-wylaczenie-zoladkowe/

Czym jest zabieg wyłączenia żołądkowego?

Do dziś jest najczęściej przeprowadzaną operacją leczącą otyłość. Wykorzystywany na całym świecie, ma charakter restrykcyjny i wyłączający. W czasie operacji chirurg zmniejsza pojemność zbiornika żołądka, w którym gromadzony jest pokarm. Wycina również fragment przewodu pokarmowego, skracając tym samym jego długość. Wszystkie te kroki wykonywane są laparoskopowo. Sama operacja trwa ponad dwie i pół godziny. Jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Przez kilka tygodni pacjent musi przestrzegać ściśle określonej diety.

Jakie są efekty zabiegu wyłączenia żołądkowego?

Przede wszystkim osiągnięty zostaje najważniejszy cel w walce z otyłością – zmniejszenie masy ciała pacjenta. Co za tym idzie, również zmiana nawyków żywieniowych i dotychczasowego trybu życia, które są obowiązkowe po przejściu takiej operacji, mają wpływ na wiele innych schorzeń oraz poprawiają funkcjonowanie organizmu. Wśród takich efektów można więc wymienić między innymi:

  • regulację zaburzeń lipidowych;
  • spadek ciśnienia tętniczego;
  • unormowanie się glikemii – brak konieczności stosowania insuliny u 90 proc. osób z cukrzycą typu 2;
  • ustąpienie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego;
  • zmniejszenie bólu stawów i kręgosłupa.

Powikłania po wyłączeniu żołądkowym

Najczęstsze powikłania związane są między innymi z infekcjami ran pooperacyjnych, krwawieniem z miejsca, w którym został odcięty fragment żołądka, nieszczelnościami i przeciekami, uszkodzeniami śledziony, niewydolnością oddechową, niewydolnością nerek, zawałem serca, niewydolnością układu krążenia. Pacjentów może dosięgnąć również depresja pooperacyjna. Ryzyko powikłań wynosi od 7 do 14 procent, śmiertelność podczas takiego zabiegu to mniej niż 1 procent.

Zobacz też: http://wykurzyckurzajke.pl/jak-odzywiac-sie-po-operacji-zmniejszenia-zoladka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here