Jak pokazują statystyki, my Polacy raczej niechętnie wykonujemy badania diagnostyczne, a kontrolne wizyty u lekarza zazwyczaj omijamy szerokim łukiem. To bardzo prosta droga do popadania w liczne schorzenia, które nieleczone przez wiele lat, nie dają bezpośrednich objawów charakterystycznych dla danej choroby. Po czasie jednak lubią wybuchnąć ze zdwojoną siłą. Należy się zatem regularnie badać, do czego zachęcają lekarze w całym kraju.
Dlaczego? Ponieważ tylko wczesna diagnostyka pozwala na czas wykryć nieprawidłowości w naszym organizmie i podjąć celowe leczenie. Badania z zakresu diagnostyki obrazowej, takie jak chociażby badanie rezonansem magnetycznym pozwala wykryć choroby we wczesnym stadium rozwoju, co znacząco ułatwia proces leczenia i zwiększa szanse pacjenta na pełen powrót do zdrowia. Dowiedz się kiedy u pacjentów wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym oraz jak ono przebiega. Wszystko co musisz wiedzieć o badaniu rezonansem magnetycznym znajdziesz w tym artykule. Czytaj dalej!
Badanie rezonansem magnetycznym – dla kogo?
Badaniu rezonansem magnetycznym może poddać się każda osoba, u której zachodzi podejrzenie zmian chorobowych w układzie mięśniowym i szkieletowym, w przypadku wystąpienia problemów z naczyniami krwionośnymi i sercem oraz w ramach diagnostyki chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz chorób nowotworowych.
Badanie rezonansem magnetycznym jest nieinwazyjne i bezbolesne, a zarazem niezwykle precyzyjne. Może być wykonane z podaniem kontrastu lub bez. Przeprowadza się je na praktycznie każdym obszarze ciała. Wyróżnić możemy rezonans magnetyczny jamy brzusznej, różnych odcinków kręgosłupa, mózgu, oczodołów, piersi, twarzoczaszki, zatok, a także Whole Body Scan i angiografię czy cholangiografię.
Istnieje kilka bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania badania. Jeżeli pacjent posiada rozrusznik serca lub neurostymulatory, np. słuchowe, niestety nie będzie mógł poddać się badaniu rezonansem magnetycznym. W przypadku względnych przeciwwskazań do wykonania badania, pacjent zawsze musi przed rezonansem przedstawić dokumentację wcześniejszego leczenia. Zatem, po uprzedniej konsultacji, badaniu rezonansem magnetycznym mogą się poddać osoby z metalicznymi implantami ortopedycznymi, sztucznymi zastawkami serca, stabilizatorami oraz drutami i śrubami w ciele. Co ważne, przeciwwskazania do wykonania badania nie obejmują kobiet w ciąży po pierwszym trymestrze oraz pacjentów z implantami zębów.
Jeżeli musisz wykonać badanie rezonansem magnetycznym, upewnij się w pierwszej kolejności, że wybrana przez Ciebie placówka diagnostyczna jest godna zaufania. Wybierz takie miejsce, w którym wykwalifikowana kadra korzysta z nowoczesnego sprzętu i przeprowadzi Twoje badanie sprawnie i bezboleśnie. Poznaj placówki diagnostyki obrazowej Tomma, gdzie bez problemu wykonasz badanie rezonansem magnetycznym: https://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny/. Placówki oferują również badania takie jak tomografia komputerowa, RTG lub USG ze skierowaniem na NFZ lub prywatnie. Przekonaj się o wysokiej jakości usług medycznych świadczonych przez Tomma i wykonaj swoje badanie w jednej z ich placówek.
Placówki Tomma zlokalizowane są na terenie całego kraju, w dużych i mniejszych miastach. Na wizytę bez problemu umówisz się telefonicznie lub przez internet korzystając z wygodnego formularza zapisu na stronie internetowej. Poznaj wyjątkową sieć placówek diagnostyki obrazowej Tomma, która na rynku usług medycznych działa już od 1991 roku. Wybierz placówkę znajdującą się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania i niezwłocznie poddaj się badaniu rezonansem magnetycznym. Przekonaj się jak nowoczesny design pracowni oraz wykwalifikowana kadra medyczna, która do każdego pacjenta podchodzi w indywidualny sposób, przełożą się na komfort Twojego badania. Zapisz się już dziś.