Wyprysk atopowy

Wyprysk atopowy (nazywany AZS – atopowym zapaleniem skóry lub egzemą) to przewlekła, często nawracająca choroba skórna. Objawia się zaczerwienieniem, suchością i łuszczeniem się skóry, a często także wykwitami skórnymi przypominającymi grudki czy pęcherzyki, którym nierzadko towarzyszą nadżerki z sączącą się z nich wydzieliną. Najczęściej schorzenie pojawia się po raz pierwszy we wczesnej fazie dzieciństwa. W znacznej większości przypadków egzema dotyczy dzieci poniżej 5 roku życia, jednak coraz częściej dotyka także osób dorosłych, których organizm wykazuje nadwrażliwość na kontakt z alergenami lub substancjami drażniącymi. Czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania na wyprysk atopowy, są m.in. zanieczyszczenie środowiska i życie w stresujących warunkach. Objawy skórne często występują u osób cierpiących na alergie pokarmowe, astmę i katar sienny. 

Łagodny i ostry przebieg AZS

Schorzenie może mieć łagodny przebieg, a objawem świadczącym o wystąpieniu atopowego zapalenia skóry jest wówczas zaczerwieniona, sucha, łuszcząca się skóra i często towarzyszący temu świąd. W przebiegu AZS u starszych dzieci i osób dorosłych skóra objęta ogniskiem zapalnym z czasem staje się pogrubiała, sucha, łuszcząca się, z wyraźnie zaznaczonymi bruzdami. Choroba może wejść w fazę ostrą i wówczas objawia się powstawaniem ognisk rumieniowych, na których pojawiają się grudki, pęcherzyki i nadżerki wypełnione płynem surowiczym. Objawom tym towarzyszy zawsze świąd, jednak wykwitów skórnych nie należy drapać, gdyż może to prowadzić do infekcji. Sprawdzonym i skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tymi problemami są żele Vitella na problemy skórne, które stosowane są do łagodzenia zaostrzeń stanów zapalnych skóry, m.in. przeznaczone są dla osób zmagających się z wypryskiem atopowym.

Przyczyny występowania egzemy

Do najczęstszych przyczyn występowania egzemy należą:

  • genetyczne wady układu immunologicznego,
  • zaburzenia metaboliczne lub hormonalne,
  • uczulenie na alergeny pokarmowe lub wziewne,
  • uszkodzenie barier ochronnych skóry,
  • dym papierosowy, spaliny lub inne zanieczyszczenia środowiska,
  • stres.

Rozpoznanie i leczenie wyprysku atopowego

Rozpoznania AZS dokonuje lekarz dermatolog lub alergolog na podstawie występowania typowych zmian skórnych, zlokalizowanych w miejscach charakterystycznych dla wieku pacjenta. U niemowląt i dzieci zmiany skórne pojawiają się na twarzy, szyi i kończynach, a u osób dorosłych występują najczęściej w zgięciach łokciowych i kolanowych. Diagnoza choroby stawiana jest na podstawie dodatkowych czynników ryzyka występujących u pacjenta (np. stwierdzona alergia). Leczenie wyprysku atopowego jest uzależnione od stopnia  nasilenia objawów. Najczęściej polega na stosowaniu miejscowym kremów i maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwhistaminowym. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie kortykosteroidami lub fototerapię. Ważne jest, aby podczas leczenia zapobiegać wysuszeniu skóry i łagodzić objawy za pomocą preparatów o działaniu redukującym zaczerwienienie i świąd skóry, jak również nawilżającym oraz regeneracyjnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here