Retinol to pochodne witaminy A. Są one niezwykle popularnymi składnikami kosmetyków pielęgnujących, a sam retinol często stosowany jest w zabiegach kosmetycznych w profesjonalnych gabinetach. Jego właściwości pod kątem poprawiania urody zostały dokładnie przebadane. Jako najważniejsze właściwości retinolu wymienia się wygładzenie skóry, spłycenie zmarszczek oraz poprawę kolorytu. Zobacz, czy wygładzanie się retinolem, ma sens oraz jak to robić poprawnie.
Popularność wygładzania się retinolem oraz używania pochodnych witaminy A przy innych zabiegach pielęgnujących i poprawiających urodę wynika z jego skuteczności. Tą została potwierdzona przez liczne badania naukowe. Co więcej, udowodniły one, że retinol jest bezpieczniejszy niż inne retinoidy (pochodne witaminy A).
Właściwości lecznicze i funkcje retinolu
Największa część retinolu znajdująca się w naszym organizmie magazynowana jest w wątrobie. Związek ten pełni szereg istotnych dla organizmu funkcji, wśród których wymienia się:
- regulacje wzrostu
- różnicowanie i regenerację nabłonków
- udział w procesie widzenia o zmroku (jest składnikiem rodopsyny)
- hamowanie wydzielania hormonu tyreotropowego (TSH)
- zmniejszanie wrażliwości tkanek na działanie tyroksyny (T4).
Wszystko to sprawia, że retinol to składnik często stosowany w leczeniu takich schorzeń i dolegliwości jak:
- niedobory witaminy A
- choroby skóry – łuszczyca, trądzik, rybia łuska i inne
- termiczne, promieniowe i inne uszkodzenia skóry (kuracje przebiegają w połączeniu z antybiotykami)
- przewlekłe zapalenie dróg oddechowych i przewodu pokarmowego
- zespół suchego oka, pieczenia i podrażnienia gałki ocznej.
Wygładź się retinolem! Skuteczny sposób na zmarszczki
Jedną z najważniejszych właściwości kosmetycznych retinolu jest wygładzenie wierzchnich warstw naskórka. Aby skóra była gładka i wyglądała młodziej, kurację retinolem trzeba stosować przez kilka tygodni. Właściwości wygładzające retinol zawdzięcza temu, że działa on lekko złuszczająco normalizujący na cerę, a przede wszystkim na miejsca zniszczone i zrogowaciała. Złuszczając zrogowaciałą warstwę naskórka, retinol go redukuje i sprawia, że staje się on bardziej spoisty.
Retinol oddziałuje również na głębsze warstwy skóry. Jego działanie to zwiększenie liczby fibroblastów, produkcji kolagenu i elastyny, poprawa budowy i funkcjonowania żywej warstwy skóry. W efekcie tych działań możemy obserwować, że naskórek robi się jędrniejszy, gęściejszy, bardziej elastyczny. Kuracje retinolem polecane są w przypadku drobnych zmarszczek, które pod wpływem jego działania spłycają się i stają się niewidoczne.
Retinol na poprawę kolorytu skóry
Wygładzanie się retinolem to nie jedyny zabieg, który wykonuje się z pomocą pochodnych witaminy A. Retinol to równie skuteczny lek na dużą część przebarwień skórnych i blizn np. potrądzikowych. Z racji tego, że reguluje proces złuszczania się i odnowy naskórka, powoduje też zmniejszenie rozmiarów melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik skóry. To właśnie nierównomiernie rozłożone komórki melaniny odpowiadają za występowanie przebarwień. Dodatkowo zabiegi z retinolem pozwalają na budowę nowych naczyń krwionośnych, które będą zaopatrywać skórę w tlen i substancje odżywcze, dzięki którymi będzie ona przybierać świeży i naturalny koloryt.
Retinol sposobem na tłustą cerę
Kosmetyki z retinolem oraz zabiegi kosmetyczne witaminą A polecana są osobom z skórą tłustą oraz podatną na zmiany trądzikowe. Retinol pomaga w regulowaniu ilości wydzielanego łoju, zmniejsza przetłuszczanie się naskórka, odblokowuje i zwęża pory, hamuje tendencje do występowania zaskórników i wyprysków. W przypadku łagodnego trądziku retinol może pomoc w całkowitym pozbyciu się go.
Retinol na cienie pod oczami
O zabiegach opartych na retinolu lub kremach zawierających ten składnik powinny pomyśleć panie, które mają problem z cieniami pod oczami. Regularne stosowanie kosmetyków z retinolem powoduje pogrubienie skóry, a tym samym wyeliminowanie problemu. Pogrubiona skóra pod oczami pozwala ukryć mankamenty urody.
Jak stosować kosmetyki z retinolem?
Kosmetyki z retinolem są powszechnie dostępne. Na uwadze trzeba mieć jednak fakt, że aby one działały, konieczne jest ich odpowiednie używanie oraz przechowywanie. Przede wszystkim retinol jest substancją niezwykle wrażliwą na światło i temperaturę, dlatego kosmetykom na nim opartym trzeba zapewnić tzw. chemiczną stabilność. Kosmetyk powinien być przechowywany z dala od źródła światła i w nieprzezroczystym opakowaniu.
Dla własnego bezpieczeństwa należy wybierać kosmetyki, w których stężenie retinolu jest odpowiednie. Nie powinno być one niższe niż 0,45% i wyższa niż 1%. Specyfiki poprawiające urodę najlepiej stosować na noc zwłaszcza w pierwszej fazie kuracji. Jeśli kremy z retinolem stosuje się na dzień, to równocześnie trzeba stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną – retinol powoduje zwiększoną wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Przy kuracji retinolem trzeba też pamiętać o równoczesnym stosowaniu kosmetyków nawilżających – retinol może prowadzić do przesuszania naskórka.