Miękka i gładka skóra to marzenie każdej kobiety. Niestety nie przychodzi ona sama. Aby skóra wyglądała zdrowo, świeżo i pięknie, należy o nią dbać. Podstawowym krokiem w pielęgnacji skóry jest wykonywane regularnie peelingów. Są to zabiegi pomagające pozbyć się starego i niepotrzebnego naskórka. Dopiero po peelingach powinno nawilżać się ciało balsamy czy kremami. Jednymi z najpopularniejszych peelingów są te na bazie cukru. Musisz wiedzieć, że słodkie peelingi możesz przygotować sama w domu.
Słodkie peelingi, czyli te stworzone na bazie cukru to kosmetyki do osób o skórze wrażliwej i delikatnej. Są one o wiele bardziej delikatne niż peelingi solne czy kawowe. Słodkie peelingi można kupić w aptekach, drogeriach, a także stworzyć samodzielnie w domu. Korzystając z ostatniej metody, ma się gwarancję, że będzie się stosować kosmetyki z naturalnych składników, które nie wywołują reakcji alergicznych.
Słodkie peelingi – dlaczego warto je stosować?
Nagromadzony na skórze martwy naskórek to swoista bariera dla balsamów nawilżających. Oznacza to, że nakładane na ciało kremy, balsamy czy inne kosmetyki nie przebiją się do wewnętrznych warstw skóry i nie będą na nią właściwe oddziaływać, jeśli przed ich nałożeniem nie wykona się peelingu. Zabiegi peelingujące są proste w wykonaniu i można przeprowadzić je samodzielnie w zaciszu własnej łazienki. Rekomenduje się, aby peeling ciała wykonywać co najmniej raz w tygodniu.
Zadania peelingów
Podstawowym zadaniem peelingów do ciała jest usuwanie martwego naskórka oraz zanieczyszczeń, które gromadzą się na skórze i zatykają jej pory. Słodkie peelingi pozwalają również na poprawę krążenia (poprzez okrężne ruchy, jakie się wykonuje przy ich aplikacji), poprawianie ukrwienia skóry oraz polepszenie kolorytu. Wszystko to natomiast powoduje lepsze usuwanie złogów tłuszczu i jego wydalenie z organizmu, tak aby nie przekształcała się w mało estetyczny cellulit.
Słodkie peelingi – gdzie je stosować?
Słodkie peelingi na bazie cukru można wykorzystywać od pielęgnacji ciała, twarzy czy ust. Trzeba jednak pamiętać, że stosując domowe kosmetyki na twarz, należy zachować maksimum uwagi. Słodkie peelingi mogą prowadzić do podrażnień wrażliwej skóry, a także doprowadzić do reakcji uczuleniowej. Z domowych kosmetyków do złuszczania naskórka powinny zrezygnować osoby o cerze naczyniowej czy atopowej. Ona obowiązków powinny sięgać po dermokosmetyki dedykowane danemu schorzeniu skórnemu. Jeśli nasza cera jest normalna i nie ma z nią żadnych problemów, bez przeszkód możemy sięgnąć po słodkie peelingi. Do ciała najlepiej wybierać gruboziarniste peelingi cukrowe, do twarzy natomiast te drobnoziarniste.
Jak zrobić domowy peeling cukrowy?
Produkty, które są potrzebne do przygotowania domowego słodkiego peelingu, zazwyczaj większość z nas posiada w domu. Jeśli tak nie jest, to bez problemu kupimy je w zwykłym sklepie spożywczym. Podstawą słodkiego peelingu jest cukier. Do stworzenia kosmetyku można wykorzystać cukier biały, brązowy lub trzcinowy. Najlepiej wybrać cukier trzcinowy, który jest delikatny, a więc nie podrażnia skóry, a także uważany za naturalny środek złuszczający, czyli twarz glikolowy. Cukier trzcinowy wykazuje również właściwości kojące i bakteriobójcze.
Aby wykonać domowy peeling z cukru potrzeba ok. pół szklanki wybranego cukru, taką samą ilość oliwy lub oliwki dla dzieci, 1 łyżeczki miodu oraz kilka kropel (3-4) ulubionego olejku eterycznego np. pomarańczowego. Do peelingu można dodać też sok z aloesu lub świeże pogniecione owoce. To jakie składniki dobierzemy do słodkiego peelingu, wynika z tego, jakie właściwości ma on wykazywać. Jedne z nas będą chciały walczyć z cellulitem, inne nawilżyć skórę, a jeszcze inne rozjaśnić i dodać jej blasku.
Słodki peeling na usta
Peeling cukrowy świetnie sprawdza się jako regeneracja dla spierzchniętych ust. Wykonuje się go z łyżeczki miodu i cukru. Zmieszane składniki nakłada się na wargi i delikatnie masuje, a po 5 minutach zjada.
Jakie są efekty stosowania peelingów cukrowych?
Peeling cukrowy przede wszystkim wygładza skórę oraz sprawia, że jest ona lekko zarumieniona i zaróżowiona, przez co wygląda świeżo i zdrowo. Mocne tarcia i okrężne ruchy, szczególnie w okolicy uda pozwalają w walce z cellulitem, czyli pomarańczową skórką. Słodki peeling pozwala prowadzić sobie ze zrogowaceniami na łokciach, kolanach, stopach czy piętach. Kosmetyk wmasowuje się kolistymi ruchami, przez co poprawia się krążenie krwi i relaksuje. Do poprawy nastroju przyczyniają się też dodane do słodkiego peelingu olejki eteryczne, które zapewniają piękne zapachy. Peelingi z cukru to także naturalny sposób na wrastające włoski po depilacji.
Peelingi cukrowe to doskonałe kosmetyki do codziennej, domowej pielęgnacji. Sprawiają, że skóra jest gładka, miękka i zdrowa. Aby słodkie peelingi wywiązywały się ze swoich zadań, stosować trzeba je regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Peelingi z cukru można zrobić samodzielnie z podstawowych produktów spożywczych lub kupić gotowy kosmetyk w drogerii czy aptece.