Woda termalna to częsty składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Można stosować ją również solo. Ma ona wyjątkowe właściwości, które doskonale wpływają na skórę. Warto pamiętać, że woda termalna nie tylko poprawia urodę, ale i wspomaga leczenie niektórych chorób skórnych takich jak trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Zobacz, jak działa woda termalna i kiedy warto po nią sięgać.

Woda termalna to kosmetyk wydobywany z głęboko ukrytych w ziemi źródeł wody. Jej pokłady znajdują się nawet 6000 m pod ziemią. Przepływająca przez kolejne warstwy ziemię, woda gromadzi w sobie mnóstwo pierwiastków śladowych. Dodatkowo pod wpływem ciała w wodzie zachodzą reakcje chemiczne, które powodują powstawanie nowych, cennych substancji. Stąd też woda termalna to kosmetyk skuteczny i niezwykle efektywny. Poprawia urodę oraz leczy.

Co zawiera woda termalna?

Woda termalna to płyn czysty pod względem mikrobiologicznym. Jest ona bogata w różnorodne minerały i mikroelementy mające znaczący wpływ na skórę. Jedną z właściwości wody termalnej jest hipoalergiczność. Oprócz tego woda termalna przenikając do głębszych warstw skór,y leczy ją i koi podrażnienia. Oznacza to, że można ją stosować przy poważnych schorzeniach skóry. Należy jednak pamiętać, że kosmetyki z wodą termalną przy chorobach skóry nie zastąpią kuracji w specjalistycznych kurortach z fachową opieką.

Najlepsza woda termalna to ta zawierające dużo składników mineralnych, ale w niewielkich ilościach. Takie właściwości posiada woda niskozmineralizowana. Ta rekomendacja wynika z tego, że duże ilości pierwiastków mogą podrażniać skórę. To, jakie pierwiastki znajdują się w wodzie termalnej, zależy do tego, z jakiego źródła została ona pozyskania. Składy kosmetyku nigdy nie są takie same.

Jak stosować wodę termalną?

W codziennej pielęgnacji zazwyczaj sięgamy po kosmetyki z wodą termalną. Znajdziemy ją w kremach czy balsamach do ciała. Kosmetyki tego typu najlepiej stosować na czystą skórę, kilka minut po kąpieli. Do codziennej pielęgnacji można również wykorzystywać wodę termalną w sprayu. Jest ona przeznaczona do spryskiwania skóry, która trzeba osuszyć po kilku minutach chusteczką higieniczna. Wodę można również zostawić do wchłonięcia się w skórę.

Wodę termalną można stosować przez cały rok. Rekomenduje się, aby sięgać po nią szczególnie w okresie zimowym i letnim, kiedy to skóra jest znacznie przesuszona. Po wodę termalną można sięgać dowolną ilość razy dziennie – rano i wieczorem można używać ją zamiast toniku, a w ciągu dnia stosować do odświeżania skóry i utrwalenia makijażu. Woda termalna jest kosmetykiem dla kobiet i dla mężczyzn. Łagodzi podrażnienia po goleniu i depilacji, koi opaloną skórę czy tą podrażniona wiatrem.

Najlepsze wody termalne

Właściwości wody termalnej zależą od tego, z jakiego źródła ona pochodzi. To ono warunkuje jej skład. Kosmetyka zna kilka źródeł wody termalnej, które uważane są za najlepsze w Europie. W kremach i balsamach najczęściej spotkamy:

  • Wodę termalną Avene – pochodzi ona ze źródła Sainte Odile na południu Francji; jest to woda niskozmineralizowana, czyli zawierająca niewielkie ilości minerałów; jej główną cechą jest optymalny stosunek pomiędzy wapniem a magnezem, co usprawnia proces gojenia; w wodzie termalnej Avene zawarty jest też krzem, miedź, mangan i siarka; te pierwiastki sprawiają, że własności kosmetyków z dodatkiem tej wody to wzmacnianie naczyń krwionośnych, przyspieszenie przemiany materii skóry, antybakteryjność, walka z alergiami i likwidacja zmian trądzikowych; woda termalna z tego regionu rekomendowana jest również przy leczeniu łuszczycy, mało zaawansowanego AZS, stanów zapalnych po zabiegach laserowych, blizn, poparzeń, rybiej łuski, świądu i święrzniąki;
  • Woda termalna Vichy – pochodzi z francuskich źródeł; należy do wód chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych; zawiera ona aż 17 soli mineralnych i 13 elementów śladowych; właściwości wody termalnej Vichy to nawilżanie, łagodzenie, redukcja podrażnień, likwidacja świądu i zaczerwienień na skórze wrażliwej, atopowej i z łuszczycą, wzmocnienie odporności skóry i zminimalizowanie działania wolnych rodników; wodę termalną Vichy często wykorzystuje się w kosmetykach przeciwzmarszczkowych i tych dedykowanych skórze trądzikowej;
  • Woda termalna La Roche-Posay – powstaje z polaczenie filtrowanej wody deszczowej oraz starej wody głębinowej pochodzące sprzed ok. 1700 lat; ma ona wyjątkowy skład mineralny; należy do wód słabo zmineralizowanych; jej cechą charakterystyczną jest obecność w składzie seleny, czyli silnego antyoksydantu hamującego proces starzenia się skóry i działającego przeciwzapalnych; właściwości wody termalnej La Roche-Posay to gojenie ran, poprawa elastyczności, łagodzenie zaczerwienień i swędzenia.

Bez względu na to, z jakich źródeł pochodzi woda termalna, jest ona doskonałym kosmetykiem nawilżającym i pielęgnującym cerę. Woda termalna jako kosmetyk jest prosta i bezpieczna w użyciu. Można stosować ją przy skórze wrażliwej i delikatnej, a także z problemami. W codziennej pielęgnacji woda termalna może zastąpić niektóre kosmetyki np. tonik.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here