Aby nasza czupryna dobrze się prezentowała, należy nie tylko zadbać o właściwą pielęgnację włosów, ale i skóry głowy. Jednym z zabiegów, o których nie można zapominać, jest peeling skóry głowy. Chociaż ten zabieg nie jest popularny, to warto go zacząć go stosować. Przyczynia się od on m.in. do szybszego porostu włosów. Zobacz, jak wykonać peeling skóry głowy oraz co zyskasz dzięki temu zabiegowi.
Słysząc o zabiegu peelingującym, zazwyczaj myślimy o pielęgnacji ciała, twarzy czy ust. Jednak martwy naskórek należy usuwać też z innych partii ciała np. skóry głowy. Peeling skóry głowy jest mało popularnym zabiegiem, ale niezwykle przydatny. Pozwala on oczyścić skórę głowy z resztek kosmetyków pielęgnujących takich jak szampony, odżywki, lakiery, pianki, żele. Peeling powinno się wykonywać regularnie. Jego efekty będą widoczne niemal od razu, a różnicę można zauważyć gołym okiem.
Zalety i działanie peelingu skóry głowy
Na skórze głowy bytują bakterie i roztocza, które odżywiają się martwym naskórkiem. Ten gromadzi się na głowie, tak jak na każdym innym fragmencie ciała. Peeling głowy ma za zadanie usunąć go. Dzięki temu zapobiega się powstawaniu łupieży i nadmiernemu swędzeniu skóry głowy. Zabieg ma również pobudzić mikrokrążenie, dotlenić naskórek oraz ułatwić wnikanie w skórę składników aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnujących. Odżywiona skóra głowy oznacza, że w lepszej kondycji będą też cebulki własowców o same włosy. Regularne wykonywanie peelingów skóry głowy sprawia, że:
- włosy są odbite u nasady
- skóra jest odżywiona
- włosy wolniej się przetłuszczają
- zmniejsza się swędzenie skóry
- znikają podrażnienia
- skalp jest oczyszczony z pozostałości kosmetyków i codziennych zanieczyszczeń
- cebulki otrzymują więcej substancji odżywczych
- włosy zaczynają szybciej rosnąć
- zmniejsza się wypadanie włosów
- włosy są mocniejsze i bardziej lśniące.
Kiedy warto wykonać peeling skóry głowy?
Peeling skóry głowy to zabieg, po który warto sięgnąć zawsze, bez względu na rodzaj włosów. Najlepiej włączyć go do codziennej pielęgnacji i wykonywać raz w tygodniu. Obowiązkowo peeling skóry głowy powinno się zastosować, kiedy zauważy się:
- osłabione włosy
- podrażniona, zaczerwieniona skóra
- częste swędzenie skóry głowy
- szybkie przetłuszczanie się skóry
- wolny wzrost włosów
- brak lekkości i objętości włosów
- łupież
- krostki na skórze głowy
- wypadanie włosów.
Dzięki peelingowi skóra głowy będzie oczyszczona, lepiej odżywiona i odzyska równowagę. Pomoże to wyeliminować wyżej wymienione problemy.
Jaki peeling stosować do skóry głowy?
Do złuszczania martwego naskórka ze skóry głowy nie nadają się peelingi przeznaczone do ciała czy twarzy. Wynika to z tego, że zawierają one drobinki trudne do wypłukania z włosów. Stąd też do peelingu skóry głowy nie należy stosować kosmetyków z nierozpuszczalnymi drobinki. Gotowe kosmetyki dedykowanie skórze głowy można znaleźć w sklepach. Posiadają one substancje pomagające w wykonaniu zabiegu. Najczęściej peelingi do skóry głowy zawierają sól morską lub himalajską, cukier trzcinowy, sodę oczyszczoną, glinkę oraz miód. Peeling można dodawać do szamponu lub odżywki do włosów, którą używa się na co dzień.
Jak wykonać peeling skóry głowy?
Kosmetyk peelingujący należy nakładać tylko na skórę głowy, a nie na całość włosów. Kosmyki mogą pozostać jedynie zwilżone wodą. Warto pamiętać, że niektóre składniki peelingu skóry głowy wysuszają włosy i tworzą z nich tzw. siano. Peeling skóry głowy dobrze jest wykonywać delikatny masaż okrężnymi ruchami. Powinien od trwać kilka minut. Po wykonanym peelingu głowy warto nałożyć odżywkę lub maskę do włosów. Pomoże to zmniejszyć wrażliwości oraz nawilży skórę oraz kosmyki. Nie zaleca się wykonywanie peelingu skóry głowy częściej niż raz w tygodniu. Warto pamiętać, że zabieg (a dokładnie niektóre z kosmetyków) mogą w przyciemniać lub rozjaśniać kosmyki. Peelingu skóry głowy nie powinno się stosować, jeśli na naskórku znajdują się widoczne zmiany dermatologiczne. Osoby ze skórą wrażliwą muszą uważać na używane do peelingu kosmetyki, bowiem niektóre składniki wykazują właściwości uczulające i podrażniające.
Domowy peeling do skóry głowy
Chcąc mieć pewność, że użyty do peelingu głowy kosmetyk będzie zdrowy i naturalny, warto go wykonać samodzielnie. Domowy peeling do skóry głowy można przygotować z popularnych składników, które znajdują się w większości kuchni.
- Peeling skóry głowy z kawy – wykonasz go z 3 łyżeczek fusów do kawy i szamponu do włosów; składniki należy zmieszać, tak aby powstała konsystencja papki; tą nakłada się na skórę głowy (z pominięciem włosów); po rozprowadzeniu peelingu należy go wmasować w skórę głowy i po ok. 10 minutach spłukać ciepłą wodą, a następnie umyć włosy szamponem.
Na tej samej zasadzie przygotujesz peeling z soli, cukru, sodu lub glinki. Warto pamiętać, że peelingi z kawy mogą przyciemniać włosy, a te z soli podrażniać skórę głowy. Delikatniejsze i przeznaczone do wrażliwej skóry są peelingi z cukru, sody i glinki.