Olej lniany jest tłuszczem pochodzącym z nasion lnu. Znany jest on już od starożytności i był wykorzystywany przez Greków oraz Rzymian. Właściwości medyczne oleju lnianego stosowała nawet praojciec medycyny, czyli Hipokrates. Rekomendował on go na bóle podbrzusza oraz zapalenie błon śluzowych. Dziś znane jest o wiele więcej właściwości leczniczych oleju lnianego. Poznaj je wszystkie.

Olej lniany tłoczony jest na zimno z nasion lnu (siemienia lnianego). Badania naukowe potwierdzają, że olej z lnu posiada wiele właściwości leczniczych i prozdrowotnych. Te wynikają przede wszystkim z tego, że w oleju lnianym znajdziemy nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Ich właściwością jest obniżanie poziomu złego cholesterolu, przy jednoczesnym podwyższaniu tego dobrego. W praktyce oznacza to, że regularne spożywanie oleju lnianego obniża ryzyko zachorowania na choroby powiązane z układem krążenia.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe w oleju lnianym

W 100 g oleju z siemienia lnianego znajduje się ok. 74 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Kwasy te mają niebagatelne znaczenie dla prawidłowe funkcjonowania organizmu. Ich dostarczania z pożywieniem jest tym ważniejsze, że organizm sam nie jest w stanie ich wytworzyć. Tymczasem odpowiadają one m.in. za prawidłowe transportowanie lipidów we krwi, a zwłaszcza cholesterolu. Dzięki temu olej lniany polecany jest w profilaktyce chorób układu krążenia np. miażdżycy. Oprócz tego pozwalają regulować ciśnienie tętnicze krwi, pracę układu sercowo-naczyniowego, ośrodkowego i nerwowego. Nienasycone kwasy tłuszcze są również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, układy oddechowego, nerek i narządów rozrodczych. Wszystko to sprawia, że niedobory kwasów omega może skutkować upośledzeniem czynności wielu organów wewnętrznych oraz zwiększyć podatność na infekcje i zmiany skórne.

Witamina E w oleju lnianym

Olej lniany jest cennym źródłem witaminy E, czyli witaminy młodości. Jej właściwości to ogólna poprawa kondycji skóry oraz urody. Warto jednak wiedzieć, że witamina E jest również cenna dla życiowych funkcji organizmy. Zmniejsza ona wystąpienia chorób układy krążenia m.in. choroby wieńcowej oraz miażdżycy.

Właściwości zdrowotne oleju lnianego

  • Kwasy tłuszczowe OMEGA-3 zawarte w oleju lnianym są cennym budulcem komórek organizmu i tkanki mózgowej. Odgrywają też ważną rolę w syntezie hormonów.
  • Regularne stosowanie oleju lnianego korzystnie wpływa na cykl miesiączkowy (reguluje proporcje hormonów w organizmie kobiety). A u kobiet po 50. roku życia łagodzi objawy menopauzy.
  • U mężczyzn olej lniany stosowany jest pomocniczo przy leczeniu przerostu prostaty.
  • Wspomaga leczenie depresji, a przy uprawianiu sportu zwiększa wydolność organizmu i wytrzymałość.
  • Wspomaga procesy trawienne i regeneruje błony śluzowe układy pokarmowego.
  • Olej lniany odżywia skórę – szczególnie polecany jest do skóry suchej, z objawami łuszczenia.

Jak stosować olej lniany?

Olej lniany może być stosowany wewnętrznie lub zewnętrznie. Zewnętrzne stosowanie oleju z siemienia lnianego polecane jest przy chorobach skóry u wypadaniu włosów. Można go wykorzystywać do regeneracji naskórka i skóry właściwej, przy leczeniu owrzodzeń, czyraków i odleżyn.

Olej lniany znany jest również w kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że z racji właściwości oleju lnianego nie należy go stosować do smażenia. Najlepiej używać go na zimno, dodając do sałatek, sosów, gotowanych warzyw i innych potraw. Po olej lniany mogą sięgać osoby przebywające na diecie odchudzającej i dbające o utrzymanie aktualnej sylwetki. Olej lniany usprawnia proces spalenia tkanki tłuszczowej i hamuje jej odkładanie.

Dobry olej lniany

Aby w pełni skorzystać z właściwości oleju lnianego, należy sięgać po tłuszcz o wysokiej jakości. Na jakość oleju wpływa też sposób jego przechowania. Za olej lniany wysokiej jakości uważa się ten:

  • przechowywany w chłodnym pomieszczeniu bez dostępu światła i powietrza;
  • zawierający co najmniej 50% kwasu tłuszczowego Omega-3;
  • tłoczony z nasion, które nie są modyfikowane;
  • tłoczony na zimno;
  • nierafinowany;
  • bez dodatku sztucznych składników, takich jak syntetyczna witamina E;
  • świeży – nie może stać dłużej niż 3 miesiące, a po otwarciu powinien być zużyty maksymalnie w ciągu miesiąca.

Dawkowanie oleju lnianego

Dawkowanie oleju lnianego jest indywidualne i powinno być dopasowane do potrzeb organizmy. Przyjmuje się, że dorosły człowiek nie powinien spożywać więcej niż 6 łyżeczek tłuszczy dziennie. Zapotrzebowanie dzieci i nastolatków na kwasy omega 3 jest o wiele większe niż w przypadku osób dorosłych, dlatego mogą one spożywać większe dawki oleju. Należy pamiętać, że zwiększenie dawki nie powoduje tycia.

Olej lniany na skórę i włosy

Po olej lniany chętnie sięga kosmetyka i medycyna estetyczna. Zaleca ona sięganie po tłuszcz w przypadku zmagania się z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, suchą, przetłuszczająca się i błyszczącą skórą. W takim przypadku olej lniany może być stosowany do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała. Olej może stanowić dodatek do domowych maseczek nawilżających, peelingów, balsamów, kompresów. Olej lniany na włosy pomoże natomiast zatrzymać łysienie (szczególnie u mężczyzn) oraz poradzić sobie z łamiącymi, słabymi, zniszczonymi włosami. Olej jest również remedium na łupież, łuszczycę skóry głowy oraz wypadanie włosów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here