Nasz wiek ma znaczący wpływ na to, jak funkcjonuje organizm. Wraz z tym, jak przybywa nam lat, nasz organizm starzeje się i wymaga większej troski. Okazuje się, że największe zmiany w dorosłym życiu czekają nas po ukończeniu 30 roku życia. Przekraczając tę magiczną granicę, możemy zapomnieć o jedzeniu czego się chce, zarywaniu nocy czy braku pielęgnacji. Zobacz, co ci szkodzi po 30-stce.

Po 30-stce mamy być bardziej pociągający i atrakcyjni, lepiej czuć się w swoim ciele i lepiej je rozumieć. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie pozytywne. Organizm 30-stki zachowuje się zupełnie inaczej niż 20 – kilkulatki. Wymaga większej uwagi i troski. Aby zachować zdrowie i piękny wygląd, po 30-tce warto wdrożyć kilka zasad.

Co szkodzi po 30-stce? Brak snu

Dane pokazują, że przesypiamy 1/3 część naszego życia. Choć ten czas wydaje się długi, to jest przypadkowo. Podczas snu nasz organizm ma bowiem czas na regenerację i odpoczynek. Lekarze przestrzegają, że niedosypianie i zarywanie nocy może być niezwykle groźne. Powoduje podwyższenie stężenia glukozy we krwi (szczególnie u cukrzyków), zwiększa ryzyko choroby serca oraz może powodować nieodwracalne uszkodzenia komórki mózgowe. Skutki zarwanej nocy możemy odczuwać jeszcze przez kilka dni. A co ważne, im jesteśmy starsi, tym gorzej znosimy niedosypianie. Aby organizm doszedł do siebie po zarwanej nocy po 30-stce, potrzebujemy minimum 3 pełnowymiarowych nocy. Po 30-stce szkodzi więc niedosypianie i imprezowanie do rana. U większości osób objawia się ono kołataniem serca, nudnościami, zawrotami głowy, rozregulowaniem gospodarki hormonalnej, podkrążonymi oczami, gorszą kondycją cery.

Co szkodzi po 30-stce? Brak sportu

Jedną z podstawowych rzeczy, jaką trzeba wiedzieć o naszym organizmie, jest to, że po 30-stce metabolizm zwalnia. W wyniku tego zwiększa się produkcja progesteronu. W praktyce oznacza to, że po 30-stce szybko przybieramy na wadze i tyjemy. Aby uniknąć tycia po 30-stce, konieczne jest zwrócenie uwagi nie tylko na dietę, ale i aktywność fizyczną. Sport staje się więc koniecznością, którą pozwali zachować smukłą sylwetkę.

Należy również pamiętać, że sport po 30-stce ma zminimalizować zanikanie włókien mięśniowych. Te wraz ze starzeniem organizmu stają się mniej elastyczne i słabsze.

Co szkodzi po 30-stce? Zła dieta

Kończąc 30 lat, dużą wagę należy przyłożyć do swojej diety. Podstawą jest nie tylko sięganie po zdrowe produkty, ale i zachowanie zasad zdrowego żywienia. Zalecane jest rozpoczynanie dnia od pożywnego śniadania oraz spożywanie mniejszych porcji średnio co 3-4 godziny. Brak wprowadzenia racjonalnego żywienia przyczyni się do osłabienia funkcji poznawczych, koncentracji i pamięci, a także do magazynowania tłuszczu, a więc otyłości.

Dieta po 30-stce powinna eliminować z jadłospisu węglowodany proste i cukry. Dietetycy wskazują, że w tym wieku nawet minimalna nadwyżka kaloryczna zamienia się w tłuszcz i powoduje otyłość. Zła dieta to także ta niezróżnicowana. Aby dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne witaminy i minerały zaleca się jedzenie codziennie warzyw i owoców oraz ryb przynajmniej 2 razy w tygodniu. Po 30-tce warto też rozpocząć suplementację preparatami z cynkiem i tranem.

Co szkodzi po 30-stce? Brak pielęgnacji

Przekroczenie 30 roku życia powoduje, że w organizmie spada produkcja elastyny i kolagenu. Oznacza to, że skóra traci swoją jędrność i elastyczną, przez co staje się cieńsza. Pojawia się nie tylko zmarszczki, ale i cellulit staje się bardziej widoczny. Inne zmiany to nadprodukcja łoju.

Oznacza to, że to, co szkodzi po 30-stce to zaniechanie pielęgnacji oraz niesięganie po kremy i balsamy. Po 30-stce powinno się stosować dobre kremy nawilżające pod oczy, kremy na dzień i noc do twarzy oraz balsamy ujędrniające do ciała. Najlepsze kosmetyki po 30-stce to te z witaminą C i E, retinolem i koenzymem Q10. Dobrze jest też wybierać preparaty naturalne, wolne od chemii i na bazie naturalnych składników.

Co szkodzi po 30-stce? Używki

Palenie papierosów oraz alkohol wpływają na zdrowie oraz urodę. Po 30-stce używki działają mocniej i bardziej intensywnie. Nadużywane mogą powodować schorzenia wątroby i trzustki zawał serca, udar, nowotwory.

Co szkodzi po 30-stce? Niebadanie się

30 lat to dokonały wiek na wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Na testy należy się wybrać przede wszystkim, jeśli do tej pory lekarza unikało się jak ognia. Podstawa jest wykonanie morfologii, badania tarczyc, USG piersi, badania moczu, biochemia, poziom glukozy i cholesterolu. Kobiety po 30-stce powinny również udać się do ginekologa i wykonać cytologię. Podstawowy zestaw badań w wieku dojrzałym najlepiej wykonywać regularnie, co rok. Pozwala to upewnić się, że z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku.

Co szkodzi po 30-stce? Obniżenie oczekiwań

W wieku 30 lat oczekujemy, że nasze życie zawodowe i prywatne będzie pasmem sukcesów. Niestety nie zawsze tak jest. Często nadal nie osiągnęliśmy wymarzonego pułapu życiowego. Wobec tego ukończenie 30-stu lat zazwyczaj wiąże się z kryzysem, który prowadzi do obniżenia oczekiwań wobec siebie. Przez to czujemy się mniej energiczni, osłabienie, pozbawieni sił witalnych, mamy poczucie, że nic nie osiągnęliśmy i nic nas już nie czeka. Takie podejście szkodzi i nie pozwala cieszyć się życiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here