Melisa lekarska to jedno z najpopularniejszych ziół. O jego działaniu uspokajającym oraz nasennym służą niemal każdy. Jednak właściwości melisy są o wiele większe. Melisa znajduje zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, ziołolecznictwie, jak i w kosmetyce. Stanowi ona cenny składnik kosmetyków do włosów przetłuszczonych się. Poznaj szerokie właściwości lecznicze melisy.

Melisa lekarska inaczej nazywana jest cytrynowym zielem, ze względu na jej charakterystyczny zapach. Melisę w medycynie ludowej stosuje się od bardzo dodana. Posiada ona liczne właściwości. Po melisę mogą sięgnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Melisa lek na sen i uspokojenie

Napar z liści melisy to znany sposób na zdrowy sen oraz uspokojenie nerwów. Zaleca się go stosować przy stanach pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, stresu, przewlekłego znaczeniach, lękowych i nerwicach wegetatywnych. Oprócz tego melisa łagodzi bóle głowy w tym bóle migrenowe, objawy nerwicy serca, depresji i melancholii. Po napar z melisy dobrze jest również sięgnąć, kiedy ma się problemy z zasypianiem. Dzięki zawartości w zielu olejków eterycznych takich jak kariodulen i cytral uspokoją one i pozwolą szybko zapaść w spokojny sen.

Melisa na problemy z trawieniem

Uspokajające działanie melisy to nie jedyne jej właściwości. Napary ziołowe pomagają również w radzeniu sobie z problem z trawieniem. Wskazuje się, że melisa nieznacznie zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, przez co pobudza trawienie i apetyt. Po napar ziołowy warto sięgnąć przede wszystkim po spożyciu ciężkostrawnych potraw. Pomocna może być już filiżanka melisy. Ta pomoże również przy stanach skurczowych jelit i dróg żółciowych i kolce. Melisa działa moczopędnie i wiatropędnie.

Melisa na cholesterol

Jedną z mniej znanych właściwości leczniczych melisy jest zmniejszenie cholesterolu we krwi, a więc zapobieganie miażdżycy. Jej regularne picie hamuje też proces utleniania lipidów w wątrobie, zapobiega je stłuczeniu oraz innym schorzeniom tego narządu.

Melisa na bolesne miesiączki

Medycyna ludowa poleca napary z melisy na bolesne miesiączki. Napar wskazywany jest jako naturalny lek łagodzący dolegliwości bólowe. Zioło zalecane jest również przy skąpym krwawieniu menstruacyjnym oraz jeśli ma ono zmienne nasilenie.

Melisa na pamięć i koncentrację

Niektórzy z naukowców zapewniają, że regularnie pite napary z melisy poprawiają pamięć i koncentrację. Stąd też mają one działać profilaktycznie w zakresie choroby Alzheimera, a także w opóźnianiu jej rozwoju. Melisa to ludowy środek na demencję starczą. Związki w niej zawarte mają działać na poprawienie funkcji poznawczych mózgu, zwiększać zapamiętywanie i rozpoznawanie.

Melisa na opryszczkę i inne stany zapalne

Olejek melisowy jest specyfikiem wykazującym właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Preparat stosuje się w formie okładów. Pomaga na opryszczkę, grzybicę oraz użądlenia owadów. Takie zastosowanie olejku melisowego ma wynikać, z zawartości w liściach rośliny taniny oraz kwasów fenolowych. Przed zastosowaniem olejku z melisy należy sprawdzić, czy nie jest się na niego uczulonym. Wskazuje się, że może on wywoływać alergię, co objawia się rumieniem, świądem i pokrzywką.

Olejek z melisy na ugryzienia komarów czy użądlenia przez pszczołę należy aplikować w ilości 4-5 kropli na zimnym kompresie. Okład przykłada się do skóry.

Przeciwzapalne działanie melisy można również wykorzystać w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Melisa ma hamować rozwój bakterii tam bytujących. Aby je zlikwidować, należy płukać jamę ustną raz dziennie wyciągiem liści z melisy.

Kosmetyki z melisą – jak kosmetyka wykorzystuje melisę?

Po melisę chętnie sięga kosmetyka. Zioło to wykorzystywane jest od wieków jako skuteczny sposób na przetłuszczające się włosy oraz stany zapalne skóry. Płukanki z melisy można przygotować samodzielnie lub też zastosować gotowe kosmetyki z ekstraktem z melisy. Zioło dodawane jest nie tylko do szamponów, ale także do kremów i płynów do kąpieli dedykowanych do cery wrażliwej.

Kosmetyka zaleca i poleca również kąpiel z olejkiem z melisy. Kąpiele taka ma działanie aromaterapeutyczne. Kilka kropel olejku wlewa się do wody. Kąpiel ma działanie odprężające i uspokajające. Z pomocą olejku wykonuje się też masaże.

Zastosowanie melisy w kuchni

Melisa jako przyprawa świetnie spisuje się w kuchni. Dodaje się ją do sałatek, twarożków, zup, sosów, ryb i potraw mięsnych. Zioło należy dodawać pod sam koniec gotowania, ponieważ aromat melisy jest niezwykle ulotny. Świeże liście melisy to także doskonały dodatek do schłodzonych napojów.

Jak przygotować napar melisy?

Napar z melisy najlepiej przygotować ze świeżych liści zioła. Można do tego wykorzystać też suche, rozdrobnione ziele. 1-2 łyżki melisy (w formie świeżej lub suszonej) wsypuje się do szklanki i zalewa wrząca wodą. Napar parzy się przez 15 minut, a następnie pije. Dawkowanie melisy to 1-2 szklani w ciągu dnia. Po napary z melisy sięgać mogą kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Najzdrowiej jest wykorzystywać do naparów melisę wyhodowaną samodzielnie. Sproszkowane zioła dostępne w sklepach bardzo często zawierają niewielkie ilości olejku eterycznego, przez to ich działanie jest znikome.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here