Wizyta u ginekologa, szczególnie ta pierwsza to dla większości kobiet duży stres. Obawiają się ona, jak będzie wyglądać badanie, boją się bólu, a często też wstydzą przed lekarzem. Jednak dla zachowania zdrowia zaleca się wizyty u ginekologa raz na pół roku. Kontrole powinny odbywać się bez względu na to, czy coś nas boli i niepokoi, czy też nie. W zminimalizowaniu stresu przed kontrolą pomoże poznanie zasad przygotowania się do wizyty u ginekologa. Poznaj odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące wizyty u lekarza ginekologa oraz zobacz, jak się właściwie przygotować do kontroli.

Przygotowanie do wizyty u ginekologa nie jest skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać, że obejmuje ono zarówno część fizyczną, jak i psychiczną. To właśnie pory psychiczne jest najtrudniej przełamać, szczególnie jeśli do lekarza wybiera się pierwszy raz.

Kiedy iść na pierwszą wizytę u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się pomiędzy 17 a 18 rokiem życia. Warto wybrać się na nią, nawet jeśli nie ma się żadnych dolegliwości. W przypadku, gdy kłopoty ze zdrowiem intymnym pojawiają się wcześniej, to wizyta u ginekologa jest zaleceń i w młodszym wieku.

Wskazaniem do wizyty u ginekologa jest również chęć rozpoczęcia współżycia. Lekarz pomoże ustalić najlepszą metodę antykoncepcji, a w przypadku podjęcia decyzji o stosowaniu tej hormonalnej wypisze receptę na tabletki czy plastry antykoncepcyjne.

Należy pamiętać, że w przypadku braku ukończonych 18 lat wizyta musi odbyć się za zgodą (pisemną) piękna prawnego. Musi on zezwolić na badanie oraz ewentualne przeniesienie antykoncepcji.

Na późniejszej etapie wskazane są wizyty raz na pół roku w celu profilaktycznego badania.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Wybierając się na pierwsza wizytę u ginekologa, należy wybrać godnego zaufania lekarza, najlepiej polecanego. To czy lekarz będzie kobietą, czy mężczyzną powinno być zależne od naszych preferencji. Wiele młodych pacjentek, szczególnie tych, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia, wstydzi się rozebrać przed ginekologiem – mężczyzną. W takim wypadku na pierwszą wizytę można udać się do kobiety.

Przed wizytą warto przypomnieć i zapisać:

  • Kiedy zaczęło się miesiączkować;
  • Kiedy była ostatnia miesiączka;
  • Jak przebiega miesiączka;
  • Czy przechodziło się choroby, operacje, zabiegi;
  • Jakie leki stosuje się lub stosowało w ostanim czasie.

W gabinecie warto od razu poinformować, że to jest pierwsza wizyta. Lekarz podejdzie wtedy łagodniej i wytłumaczy wszystkie wykonywane czynności. Pierwsza wizyta u ginekologa zawsze rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. W jego trakcie lekarz pyta o stan zdrowia oraz aktywność seksualną. Później przeprowadza badanie. U kobiet, które jeszcze nie współżyły, nie jest przeprowadzane badanie przez pochwę.

Jak wybrać termin wizyty u ginekologa?

Najlepszy termin na wizytę u ginekologa to pierwsze 10 dni od zakończania miesiączki. Wskazuje się, że to wtedy dyskomfort przy badaniu jest najmniejszy. Oprócz tego nie odczuwa się też PSM, a w tkance gruczołu sutkowego nie występują zgrubienia poprzedzające menstruację (ułatwia to badanie piersi). Lekarze zaznaczają jednak, że pacjenta może wybrać się na wizytę nawet w trakcie miesiączki. Badanie nie jest nie możliwe, ale utrudnione m.in. nie można pobrać wymazu do cytologii. Warto pamiętać, że wizyta u ginekologa w trakcie miesiączki jest wskazana, kiedy np. zakłada się lub wyjmuje spiralę domaciczną.

Aktywność seksualna a wizyta u ginekologa

Aby badanie ginekologiczne dało poprawne wyniki, zaleca się, aby 2-3 dni przed wizytą nie stosować leków w globulkach oraz dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Jedną z zasad przygotowania się do wizyty u ginekologa jest powstrzymania się przed współżyciem na 2 doby przed badaniem i niewykonywania irygacji pochwy.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

  1. Przed wizytą u ginekologa nie jest konieczna depilacja miejsc intymnych. Można to robić, jeśli będziemy się czuły z nią lepiej, ale lekarz nie zwrócić uwagi w przypadku jej braku.
  2. Przed wizytą należy zachować standardową higienę. Zaleca się, aby nie stosować innych niż zazwyczaj środków i nie przesadzać z mycie. Nadmierna higiena może ukryć infekcje i upływy. Warto pamiętać, aby nie używać dezodorantów ani pudrów do higieny intymnej – ukrycie zapachu może utrudnić diagnozę niektórych infekcji.
  3. Przed wizytą zalecane jest dokładne wypróżnienie się.
  4. Jeśli wizyta u ginekologa ma objęć badanie USG przez powłoki brzuszne, to co najmniej godzinę przed nią należy wypić 1 litr wody.
  5. Warto jest zadbać o odpowiedni strój, na wizytę u ginekologa dobrze jest założyć spódnice. Ułatwi ona rozbieranie oraz pozwoli czuć się bardziej komfortowo. Panie, które lepiej czują się w spodniach, nie muszą z nich rezygnować. Pojawianie się w nich na wizycie nie jest błędem.
  6. U ginekologa nie należy rozbierać się ze wszystkich ubrań. Do badania zdejmuje się tylko majtki. Po rozebraniu należy usiąść na fotel ginekologiczny. Badanie pierwsi wykonuje się później, kiedy kobieta ubierze się już od dołu.
  7. Na pytania ginekologa podczas wywiadu należy odpowiadać szczerze; ukrywanie prawdy sprawi, że lekarz będzie miał nie miarodajny obraz sytuacji i może postawić złą diagnozę lub przepisać nieodpowiednie leki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here