Uczulenie na pogodę przez specjalistów nazywane jest meteoropatią. Jest to nowa dolegliwość, o której jeszcze 100 lat temu nikt nie słyszał. Dziś meteoropatia uważana jest za chorobę cywilizacyjną, na którą cierpi co trzeci człowiek na świecie! Osoby te odczuwają szereg dolegliwości związanych ze zmianami pogodowymi. Uczulenie na pogodę najczęściej diagnozę się u kobiet. Niestety schorzenia się nie leczy, można jedynie łagodzić jego objawy. Zobacz, czym jest meteoropatia.
Coraz więcej osób znacząco odczuwa zmiany pogody – gdy spada ciśnienie, czujemy się mniej witalni, a nasze dobre samopoczucie odchodzi, jak ręką odjął. Osoby, których zdrowie i samopoczucie cierpi na zmianach pogody, nazywane są meteopatami. Schorzenie to rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Dziś cierpi na nie niemal 1/3 populacji, kiedy to w początkach ubiegłego wieku było praktycznie nieznane.
Skąd się bierze uczulenie na pogodę?
Uczulenie na pogodę jest stosunkowo nową dolegliwością. Nasi przodkowie, których życie było niemal całkowicie zależne od kaprysów pogody, nie odczuwali tak jak my zmiany warunków atmosferycznych. Jako przyczyny uczulenia na pogodę wskazuje się przede wszystkim postęp cywilizacyjny i technologiczny, a także zanieczyszczenia powietrza. Specjaliści podają, że człowiek współczesny jest o wiele gorzej przygotowany do panujących warunków atmosferycznych niż ten pierwotny, stąd występowanie patologicznych reakcji psychofizycznych.
Meteoropatia – kto może na nią zachorować?
Meteoropatia dotyczy całego społeczeństwa, jednak wskazuje się, że w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim mieszkańcy dużych miast. Wynika to z tego, że są oni niemal stale narażani na funkcjonalnie w sztucznym klimatyzowanym środowisku, niewiele się ruszają, a ich mechanizmy przystosowawcze są znacznie osłabione. Uczulenie na pogodę występuje najczęściej u kobiet i ma to związek ze zmieniającym się poziomem hormonów. Najczęściej panie zmiany warunków atmosferycznych odczuwają w okresie menopauzy.
Jakie są objawy uczulenia na pogodę?
Wśród najczęstszych objawów uczulenia na pogodę wymienia się: bezsenność lub wręcz przeciwnie nadmierną senność, bóle głowy w tym te migrenowe, zmęczenie, rozdrażnienie, osłabienie, słabą wydolność fizyczną, problemy z koncentracją, bóle mięśni, stawów i apatię. Objawy te u każdego mogą wystąpić z różną intensywnością i nie zawsze w pełnym zestawie.
Wskazuje się, że najsilniej uczulenie na pogodę objawia się u osób mających blizny pooperacyjne, dawne złamania, cierpiących na reumatyzm, wrzody żołądka i dwunastnicy. Gorsza pogoda odbija się również na astmatykach i sercowcach. Silniejsze odczuwanie zmian pogody wynika z działania wegetatywnego układu nerwowego, który dba o zachowanie równowagi, niezależnie od czynników zewnętrznych. Bodźce pogodowe mogą go pobudzać.
Uczelnie na pogodę a burza, ciśnienie, wiatr i zmiany temperatury
Na samopoczucie uczulonych na pogodę największy wpływ mają takie składniki pogodowe jak ciśnienie, wiatr oraz zmiany temperatury. Ich zdrowie reaguje również na burzę.
- Jak działa burza na meteoropatię? Może ona prowadzić do powstania uczucia lęku, niepokoju, trudności w skubaniu się. Przy burzy uczuleni na pogodę odczuwają też zaburzenia krążeniowe oraz trudności w pracy przewodu pokarmowego, a także obniżone samopoczucie (w przypadku jonowania dodatniego).
- Jak działa ciśnienie na meteoropatię? Niekorzystne wiatry, czyli te powyżej 8m/s mogą wywołać wzmożoną pobudliwość, zaostrzenie chorób układu krążenia, zaburzenia równowagi oraz pracy układu nerwowego.
- Jak działa temperatura na meteoropatię? Uczuleni na pogodę źle czują się, gdy jest gorąco i parno, wtedy to ich układ termoregulacyjna jest znacznie obciążony i występuje nadmierne pocenie się oraz problemy z układem krążenia.
Jak leczyć uczulenie na pogodę?
Meteoropatii nie da się leczyć. Współcześnie nie istnieją na nią żadne leki. Jedynie co można robić, to łagodzić objawy uczulenia na pogodę. Jako skuteczne sposoby wskazuje się:
- Picie naparów z kozłka lekarskiego – napary te mają właściwości uspokajające, podnoszące koncentrację i sprawność umysłową; zioła na meteoropatię to także melisa, szyszki chmielu oraz męczennica zielistka;
- Zażywanie suplementów diety dla osób wrażliwych na pogodę – tabletki i kapsułki tego typu zawierają m.in. żeń-szeń, kofeinę, melisę, guaranę czy wyciąg z korzenia rhodioli;
- Dbanie o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego poprzez dostarczenie do organizmu odpowiednich ilości magnezu oraz witamin z grupy B; ich zadanie to łagodzenie drażliwości i stresu, obniżanie pobudliwości, regulacja pracy układu nerwowego, poprawa pamięci, nastroju i szybkości reakcji
- Śledź komunikacji o pogodzie i dobieraj zadanie oraz plan dnia do aktualnych warunków i samopoczucia;
- Pamiętaj o tym, żeby codziennie (bez względu na pogodę) wychodzić na świeże powietrze i spędzać czas aktywnie; ruch pozwala przyzwyczaić organizm do zmian;
- Regularnie odbywaj sesje w saunie lub kriokomorze;
- Śpij min. 8 godzin dziennie;
- Ubieraj się stosownie do pogody.