Problem zanieczyszczenia powietrza dotyka przede wszystkim mieszkańców dużych miast. Z popularnych smogiem muszą oni sobie radzić nie tylko po wyjściu z domu, ale i we własnych czterech kątach. Szkodliwe pyły znajdujące się w powietrzu bardzo łatwo przenikają do naszych mieszkań i domów, a następnie osiadają w naszych płucach. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na oczyszczenie powietrza w domu.
Naukowcy obliczyli, że człowiek wdycha ponad 50 bilionów cząsteczek zanieczyszczeń na godzinę. Liczba ta jest jeszcze większa, kiedy wdychamy powietrze zanieczyszczone smogiem. Wdychanie brudnego powietrza oznacza negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Przede wszystkim wraz ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza wzrosła liczba zachorowań na schorzenia górnych dróg oddechowych oraz liczba alergii. Warto więc już dziś zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, poprzez dbanie o jakość powietrza we własnym domu.
Jak oczyścić powietrze w domu? Zielone pokoje
Najprostszym, mało inwazyjnym i stosunkowo tanim sposobem na oczyszczenie powietrza w domu jest zainwestowanie do domowe rośliny doniczkowe. Stworzenie domowej dżungli sprawi, że we wdychanym powietrzu będzie mniej zanieczyszczeń i kurzu, a więcej tlenu. Zadbają o to zielone rośliny. Przy oczyszczeniu powietrza sprawdzają się głównie te lubiące cień, o dużych i cienkich listkach. Do domowej dżungli warto wybierać rośliny niezawierające substancji toksycznych, jest to szczególnie ważne, jeśli w domu mieszkają zwierzęta lub małe dzieci. Na jakość powietrza w mieszkaniu pozytywnie wpływają: chamedora, anturium, paprocie, rapis wyniosły, zielistka Sternberga, daktylowiec niski praz gerbera Jamesona. Rośliny nie tylko są praktyczne, ale i pięknie wygląda, a więc przyozdobią każde wnętrze.
Jak oczyścić powietrze w domu? Wietrzyć, wietrzyć i jeszcze raz wietrzyć
W dni, kiedy jakość powietrza na zewnątrz jest dobra lub bardzo dobra należy dokładnie wietrzyć mieszkanie. Najlepiej jest robić krótkie przeciągi. W ten sposób nie wyziębi się niepotrzebnie ścian, a stworzy warunki do poprawy jakości powietrza w mieszkaniu.
Jak oczyścić powietrze w domu? Systemy wentylacyjne
Chcą mieć pewność, że należycie dba się o dobre powietrze w mieszkaniu, trzeba dokładnie sprawdzić pracę systemów wentylacyjnych. Przegląd wymaga sprawdzenia, czy są one sprawne i czyste. Należy pamiętać, że przeglądów domowych systemów wentylacyjnych należy dokonywać regularnie – raz na rok lub pół. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na wentylację w kuchni oraz łazience, czyli w pomieszczeniach, gdzie panuje podwyższona wilgoć i ciepło, co sprzyja rozwijaniu się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów. Dla poprawy jakości powietrza w domu warto również zainwestować w wysokiej klasy wyciąg kuchenny.
Jak oczyścić powietrze w domu? Częste sprzątanie
Dobre powietrze w domu zapewni również częste sprzątanie. Przede wszystkim powinno się zadbać o regularne wycieranie kurzy zwilżoną ściereczką, używanie naturalnych środków czyszczących (te z dużą ilością chemikaliów mogą podrażniać układ oddechowy) oraz odkurzenie. Aby porządki były dokładne, warto zaopatrzyć się w odkurzać ze szczelnymi filtrami najlepiej wodnymi, które doskonale zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia. Pomocny w porządkach będzie też mop parowy. Warto również pamiętać, że kurz i zanieczyszczenie osiadają na takich elementach wystroju jak ciężkie zasłony, firany czy dywany. Sprzyja to rozwojowi roztoczy, które są odpowiedzialne za wywoływanie alergii. Stąd też, jeśli mamy taką możliwość pozbądźmy się tego typu dekoracji z domowego wnętrza. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, należy zadbać o ich regularne pranie i czyszczenie.
Jak oczyścić powietrze w domu? Wilgotność powietrza
Najwięcej problemu z czystym powietrzem jest zimą. To wtedy smog jest największy, a wilgotność powietrza najmniejsza. W mieszkaniach, domach i biurach włączane są systemy grzewcze, które odprowadzają do zbytniego przesuszenia powietrza. Wywołuje to często swędzenie skóry i drapanie w przełyku, które nie jest powiązane z żadną chorobą. Aby uniknąć tych mało komfortowych dolegliwości, zalecane jest nawilżenie powietrza. Najprościej to zrobić z pomocą specjalistycznego urządzenia, jakim jest nawilżać powietrza. Jeśli nie mamy go na domowym wyposażeniu, to na kaloryferach warto powieści mokre ręczniki lub pranie. Należy pamiętać, że wilgotność powietrza w mieszkaniu nie powinna przekraczać 60%, ponieważ będzie to sprzyjać rozwojowi szkodliwych grzybów i roztoczy. Wilgotność powietrza można kontrolować wilgotnomierzem.
Jak oczyścić powietrze w domu? Temperatura w mieszkaniu
Na jakość powietrza w domu wpływa również panująca w pomieszczeniach temperatura. Specjaliści podkreślają, że najlepiej jest utrzymywać we wnętrzach temperaturę nie wyższa niż 21-22 stopnie Celsjusza, wtedy nie czujemy się ospali i zmęczeni. Jeszcze niższa temperatura powinna panować w pomieszczeniu, gdzie śpimy. Tu rekomendowane jest zaledwie 18 stopni Celsjusza.
Warto również pamiętać, że niezawodnym sprzętem poprawiającym jakość powietrza w mieszkaniu jest oczyszczać. Na rynku dostępnych jest wiele modeli oczyszczaczy powietrza, które dodatkowo mogą mieć wbudowane funkcje nawilżaczy i jonizatorów.