Z treningu personalnego korzysta coraz więcej osób. Pozwala on na dobranie ćwiczeń do indywidualnych potrzeb, a zajęcia sportowe prowadzone są pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Zajęcia z trenerem personalnym pozwalają na uzyskanie oczekiwanych efektów w szybszym czasie oraz z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań takich jak wiek, płeć, budowa ciała, waga ciała. Zobacz, czym jest trening personalny, jak wygląda współpraca z trenerem i ile trzeba zapłacić za indywidualne zajęcia sportowe.

Moda na zdrowe życie i sportową sylwetkę sprawia, że każdy chce wyglądać dobrze. Pomóc w tym mają siłownie oraz kluby fitness. Nie każdy jednak wie jak ćwiczyć w tych miejscach oraz jak dobrać odpowiedni trening do swoich potrzeb. W tym pomoc może trener personalny. 

Czym jest trening personalny?

Trening personalny to indywidualne zajęcia sportowe, które odbywają się pod okiem wykwalifikowanego trenera. Zajęcia trwają ok. 60 minut. Plan treningowy ułożony jest na podstawie rozmów i konsultacji, które pozwalają trenerowi poznać klienta i ustalić jakich ćwiczeń on potrzebuje. Dzięki dopasowaniu ćwiczeń do danej osoby zmniejsza się ryzyko wystąpienia kontuzji, a także wzmacnia efekty treningu. Plan treningowy ustalany jest na podstawie obecnego stan fizycznego, przebytych i obecnych kontuzji oraz chorób, możliwości treningowych oraz nawyków żywieniowych. Trzeba pamiętać, że trening personalny to nie tylko plan ćwiczeń, ale także i ułożenie właściwego jadłospisu, który wspiera ćwiczenia. Pierwsze konsultacje są zazwyczaj bezpłatne, jednak za ułożenie konkretnego plany trzeba już zapłacić.

Trening personalny – kiedy z niego skorzystać?

Z treningu personalnego może skorzystać każda osoba. Ze względu na to, że ćwiczenia dobierane są indywidualnie, mogą z niego skorzystać zarówno osoby nastawione na redukcję tkanki tłuszczowej, jak i zwiększenie wydolności czy wzmocnienie mięśni. Do trenera personalnego można się też udać po ułożenie treningu rehabilitacyjnego. Treningi personalne skierowane są też do osób, które nie chcą rezygnować z aktywność fizycznej, a zmagają się z różnymi dolegliwościami np. bólami stawów, pleców, nadciśnieniem czy astmą.

Trzeba jednak zaznaczyć, że z treningów personalnych zazwyczaj korzystają osoby, które dopiero co zaczyna swoją przygodę ze sportem i nie wiedzą jak wykonywać ćwiczenia oraz brakuje im motywacji do regularnych treningów. Nie oznacza to, że z pomocy trenerów personalnych nie korzystają zawodowcy, oni również potrzebują swojego mentora, który podpowiada jak ćwiczyć.

Jak wygląda trening personalny?

W czasie indywidualnego treningu instruktor personalny poświęca swojemu podopiecznemu 100% czasu i wag. Pilnuje, aby wykonywał on prawidłowo ćwiczenia oraz dba o różnorodność treningu. Jego zadaniem jest również poprawianie błędów, dawanie rad, motywowanie, podtrzymywanie na duchu. Instruktor musi również troszczyć się o bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń oraz minimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów. Dobry trener personalny sprawia, że jego podopieczny chętnie ćwiczy i zyskuje motywację do treningów. Chociaż o to, aby trening personalny przyniósł zamierzony, efekt dba instruktor, to nie mała jest również rola samego ćwiczącego.

Powinien on na treningach zjawiać się regularnie i systematycznie oraz ćwiczyć zgodnie z wcześniej opracowanym planem. Osoba ćwicząca zazwyczaj musi też zmienić nawyki żywieniowe oraz styl życia oraz ściśle stosować się do rad trenera personalnego.

Jakie są zalety treningu personalnego?

Trening personalny zyskuje sobie sposób zwolenników. Wynikają one przede wszystkim z jego licznych zalet, takich jak:

  • wysoka efektowność –  trening personalny uważany jest za najskuteczniejszą formę uprawiania spotu; pozwala on osiągnąć o wiele lepsze wyniki niż trening grupowy czy samodzielne ćwiczenia na siłowni; dzięki temu indywidualnemu planowi treningowemu ćwiczenia dobrane są do możliwości danej osoby i z nastawieniem na jej cele;
  • profesjonalizm – paca ze specjalistą sprawia, że ćwiczenia wykonuje się prawidłowo i nie popełniać podstawowych błędów; trener personalny czuwa nad prawidłowym przeprowadzeniem zajęć, bezpieczeństwem, techniką oraz mobilizuje;
  • satysfakcja – każde spotkanie z trenerem personalnym to 100% pracy nad swoim ciałem; dzięki temu, że ćwiczenia są wykonywane prawidłowo bardzo szybko widać ich efekty, co przekłada się na uczucie satysfakcji i chęć dalszej pracy nad rzeźbieniem ciała.

Ile kosztuje trening personalny?

Ceny treningu personalnego są bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj wahają się od 50 złotych do kilkuset złotych za godzinę. Trening personalnych u najbardziej znanych specjalistów to koszt nawet powyżej tysiąca złotych za godzinę. Na taki wysoki koszt wpływa ma wiele czynników, m.in. kwalifikacje trenera, rodzaj współpracy, czas trwania treningów personalnych itp. Co do jednego nie ma wątpliwości. Trening personalny jest o wiele droższy niż wykupienie karnetu na siłownie. Trzeba jednak pamiętać, że jest on i o wiele skuteczniejszych od zwykłych zajęć.

Trening personalny to modne rozwiązanie, które pozwala na niemal profesjonalne uprawianie sportu. Zajęcia można przeprowadzać w domu, na siłowni czy w plenerze. To jak będą one wyglądać i gdzie się będą odbywać, zależy od indywidualnych ustaleń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here