Właściwy strój podwyższa komfort i efektywność treningu, a także jego bezpieczeństwo. Źle dopasowane obuwie czy nieodpowiedni ubiór może powodować urazy,  kontuzje oraz zniechęcać do sportu. Strój treningowy zawsze trzeba dobrać do rodzaju aktywności, który się uprawia. Po inne buty sięgniemy, chcąc na siłownie, inne założymy do biegania po asfaltowych powierzchniach. Bogata oferta butów sportowych wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Zobacz, czym się kierować wybierając buty na siłownie.

Odpowiednie obuwie może poprawić komfort treningu oraz bezpieczeństwo przy wykonywaniu skomplikowanych ćwiczeń, które obciążają ciało. Dlatego też w przygotowaniach do treningu nie warto pomijać wyboru właściwego stroju i obuwia. Co prawda pierwszy raz na siłownię można iść w zwykłych sportowych butach, ale kiedy trenuje się regularnie i często dobrze jest wybrać się do sklepu i kupić specjalistyczne buty na siłownię.

Buty na siłownię – jakie wybrać?

Buty na siłownię powinny być dopasowane do treningu, który najczęściej wykonujemy. Inne obuwie sprawdzi się przy ćwiczeniach siłowych, inne przy kulturystycznych, a jeszcze inne przy crossfit. Doprecyzowanie formy treningu pozwoli wybrać najlepsze buty. Zaleca się, aby buty na siłownię były sztywne i dopasowane. Dzięki temu umożliwią precyzje wykonywanie powtórzeń. Kolejne ich cechy to podważona pięta zwiększająca komfort treningu, stabilizację oraz minimalizująca ryzyka wystąpienia bólu stawów.

Należy pamiętać, że obuwie na siłownię musi być dobrze dopasowanie. Nie można ćwiczyć w za dużych lub za małych butach. Zbyt luźne nie zapewnia dobrej stabilizacja, zbyt małe będą uciskać i powodować ból. Kupując buty na siłownię, należy także sięgać po te twardej podeszwie, która zapobiega ślizganiu się. Podeszwa powinna być jednak na tyle elastyczna, aby można było swobodnie wykonywać ruchów. Buty na siłownię muszą być także wykonane z solidnych i wytrzymałych materiałów, tak aby przetrwały trudy intensywnego treningu.

Czym są lifery?

Osoby, które na siłowni przeprowadzają trening nastawiony na kulturystykę, powinny wybierać buty o nazwie lifery. Jest to wytrzymałe obuwie, sztywne z podwyższona piętą i śpiączką, która umożliwia najlepsze dopasowanie buta. Tego typu buty na siłownię nie należą do najtańszych. Lifery na siłownie to wydatek w wysokości ok. 400 złotych, chociaż w sklepie są i droższe modele. W lifery warto zainwestować, jeśli trenuje się często i intensywnie – będą one długo służyć.

Buty do biegania na siłownie – czy się sprawdzą?

Chcąc kupić dobre buty na siłownię, należy unikać obuwia, które jest przeznaczone do innych form aktywności np. do biegania. Posiadają one inne właściwości, które nie sprawdza się przy ćwiczeniach wykonywanych we wnętrzu. Szczególnie narażone są buty do biegania. W warunkach siłowni nie zapewnią one właściwej stabilizacji, co może skończyć się poważną kontuzją.

Buty na siłownie – na co zwrócić uwagę?

Wybierając buty na siłownię zwróć uwagę:

  • czy zapewniają one maksymalną stabilizację i bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń; jest to szczególnie ważne, jeśli ćwiczy się z dużymi obciążeniami;
  • czy mają twardą i niezbyt cienką podeszwę;
  • czy mają elastyczną podeszwę, która zapewni wygodę w czasie ćwiczeń;
  • czy góra butów jest odpowiednio wzmocniona i zapewnia bezpieczeństwo w czasie niespodziewanych upadków czy upuszczenia hantli;
  • czy buty na siłownię są wygodnie i dobrze dopasowane do stopy;
  • czy buty na siłownię są we właściwym rozmiarze; zwykle do ćwiczeń kupuje się obuwie o pół numer większe niż te, które nosi się na co dzień; wynika to z tego, że w czasie intensywnego wysiłku fizycznego stopy puchną, a ułożenie palców i stóp jest ważne przy niektórych ćwiczeniach, a do tego potrzebny jest luz w środku buta.

Buty na siłownię – liczy się też wygląd?

Bardzo często o zakupie butów na siłownię decyduj nie ich techniczne parametry, ale wygląd. Wiele osób buty do fitnessu ubiera nie tylko na siłownię, ale i na co dzień. Popularność takie rozwiązania sprawią, że w sklepach sportowych dostępnych jest wiele modeli butów na siłownię. Mają one różne kolory i zróżnicowane wzornictwo Niektóre ze znany marek obuwia sportowego oferują nawet możliwość samodzielnego zaprojektowania butów na siłownię. Można wtedy wybrać kolor, sygnaturę itp. Trzeba pamiętać, że sam wygląd butów na siłownię w żaden sposób nie wpływa na ich funkcjonalność, może jednak działać na samopoczucie. Poczucie, że w butach dobrze się wygląda, daje motywacje do dalszych treningów.

Ile kosztują buty na siłownię?

Ceny butów na siłownie są zróżnicowane. Designerskie modele z najnowszych kolekcji wielkich marek mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Tak samo, jak specjalistyczne buty na siłownię dla sportowców profesjonalistów. Amatorzy mogą wybrać obuwie mniej zaawansowane. Takie można kupić już od 100 złotych. W sklepach dostępne są buty na siłownię damski i męskie.

Wybór butów na siłownię nie jest prosty. W dużej mierze utrudniają go sami producenci obuwia sportowego, co rusz wypuszczają na rynek nowe kolekcje i nowe modele. Kupując buty do ćwiczeń, trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i wybrać buty, które będą wygodne, praktyczne i zapewnia bezpieczeństwo w czasie treningu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here