Fakty i mity dotyczące treningu na czczo są jedną z najbardziej kontrowersyjnych dyskusji w branży zdrowia i fitness. W sieci i na salach treningowych nie ustają debaty czy poranny trening lepiej wykonywać po śniadaniu, czy zostawić pierwszy posiłek na później. Decyzja co do wyboru metody jest sprawą indywidualną każdego z nas, natomiast warto wziąć pod uwagę również swoje możliwości i zamierzony cel. Trening na czczo najczęściej wykonuje się zaraz po przebudzeniu, ale ćwiczenia określane mianem ‘na czczo’ to także takie, które wykonujemy co najmniej 4 godziny po zjedzeniu ostatniego posiłku. Przyjrzyjmy się z bliska temu tematowi.

Trening na czczo a spalanie tkanki tłuszczowej

Poranne trenowanie zaraz po wstaniu z łóżka i pominięcie śniadania to wciąż jedna z praktyk wzbudzająca najwięcej kontrowersji w świecie sportu. Na forach internetowych i stronach mentorów fitness ukazują się przeróżne fakty i mity dotyczące treningu na czczo, popierane nie tylko swoimi doświadczeniami w tej kwestii, ale także licznymi badaniami naukowców z całego globu.

Jeśli chodzi o intensywne ćwiczenia na czczo większość osób jest zgodnych co do faktu, iż wybór drogi fitness zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć. Zwykle tym zamiarem jest szybkie spalenie tkanki tłuszczowej, ogólnie rzecz biorąc – odchudzanie.

Wówczas ćwiczenia na czczo mają sens, tak przynajmniej twierdzi spora rzesza osób, którym w ten sposób udało się zrzucić zbędne kilogramy lub utrzymać niski poziom tkanki tłuszczowej.

Trening na czczo szczególnie upodobały sobie osoby, które mają bardzo mało czasu w ciągu doby na jakąkolwiek aktywność fizyczną, dlatego wybierają czas przed pracą czy przed obudzeniem się dzieci. Osoby ćwiczące o świcie lub wczesnym porankiem nie chcą tracić czasu na przygotowywanie śniadania, a zjedzenie szybkiej, zwykle niezdrowej lub kalorycznej przekąski mija się z celem, jaki chcemy osiągnąć poprzez treningi na czczo.

Osoby z napiętym grafikiem marzące o smuklejszej sylwetce chętnie wybierają trening na czczo również dlatego, że pozwala on czerpać organizmowi energię z tkanki tłuszczowej. Jak to działa? Podczas takiego treningu zwiększa się uwalnianie hormonów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu,

Ćwiczenia na czczo a samopoczucie – taka forma nie dla wszystkich

Trening na czczo jest indywidualnym wyborem każdej osoby. Jeśli podczas próby rozpoczęcia ćwiczeń na pusty żołądek zaczniemy odczuwać niepokojące dolegliwości zdrowotne, powinniśmy zaniechać takiej formy treningu ze względu na własne bezpieczeństwo. Najczęstszymi niedogodnościami pojawiającymi się podczas ćwiczeń na czczo są: uczucie słabości, zawroty głowy, mdłości.

Należy zwrócić uwagę, iż taki trening, szczególnie przy zastosowaniu wymagających ćwiczeń, jest bardzo obciążający dla organizmu. Przed podjęciem próby odchudzania się każdy z nas powinien wykonać komplet podstawowych badań i udać się z wynikami do swojego lekarza.

Trening na czczo – intensywność i czas trwania ćwiczeń

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze treningu na czczo jest czas trwania. Jest to ściśle związane z osobistym doświadczeniem treningowym i możliwościami. Złą tendencją u osób rozpoczynających trening odchudzający jest zbytni zapał objawiający się przetrenowaniem i w konsekwencji zaniechaniem przedsięwzięcia. Liczne zakwasy lub bóle zniechęcają do ponownego wyjścia na siłownię bądź osobistego treningu w zaciszu domowym.

Szacuje się, że podczas biegania nasz organizm dopiero po 20 minutach przestawia się ze spalania glikogenu na spalanie tłuszczu, a o to właśnie chodzi we wszelkich ćwiczeniach odchudzających. Warto zwrócić uwagę, że 20 minut biegu jest już wystarczająco męczące i dodanie kolejnych minut w celu rozpoczęcia spalania tłuszczu może być wyczerpujące i zbyt intensywne dla osób początkujących. Przedłużanie treningu na czczo powinno zatem następować stopniowo.

Wady treningu na czczo – wybierz ćwiczenia na pusty żołądek świadomie

Pierwszą, podstawową wadą treningów na czczo, jest niewystarczająca ilość energii do wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Wśród innych wad treningu wykonywanego z pustym żołądkiem wymieniane są:

  • Ryzyko utraty masy mięśniowej, w przypadku, gdy osoba wykonująca trening kardio ma zerowe zasoby glikogenu w organizmie
  • Niekorzystny wpływ na metabolizm spoczynkowy i posiłkowe spalanie kalorii
  • Niekorzystny wpływ na kręgosłup z racji tego, iż trening na czczo zwykle, ze względu na swoją specyfikę, wykonywany jest w godzinach porannych, zaraz po przebudzeniu i wstaniu z łózka. Podczas snu dyski międzykręgowe są nawadniane, a kręgosłup potrzebuje nawet godziny aby rozpocząć w pełni bezpieczne funkcjonowanie
  • Przepuklina międzykręgowa – to schorzenie jest bezpośrednio związane z punktem powyżej. Przepuklina międzykręgowa spowodowana zbyt intensywnymi ćwiczeniami to jedno z ryzyk ćwiczenia rano zaraz po przebudzeniu.

Prawidłowe przygotowanie do treningu na czczo

Jeśli ostatecznie zdecydowałeś się na trening na czczo, koniecznie przygotuj się do niego w odpowiedni sposób. Przede wszystkim nie zapomnij zjeść kolacji dzień wcześniej, która będzie bogata w węglowodany i białko. Kolejnym punktem na liście planowania treningu na czczo jest odpowiednia ilość snu, o ile planujesz trening o poranku. Wyspanie będzie zapewniać co najmniej 6-7 godzin nieprzerwanego snu. Niektóre osoby przed treningiem na czczo wypijają szklankę wody lub szklankę wody z miodem i cytryną. Po zakończonym treningu należy spożyć pełnowartościowy posiłek – dobrze, jeśli jadłospis ustali dietetyk.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here