Bieganie jest świetnym sportem i powinno przede wszystkim być metodą relaksacyjną w celu złagodzenia stresu i niezdrowego stylu życia, chorób psychosomatycznych i innych problemów współczesnego życia.

Chociaż bieganie ma skomplikowaną historię, wiemy, że jogging jako “paliatywny dla siedzącego trybu życia” po raz pierwszy wystartował w latach sześćdziesiątych XX wieku. Od tego czasu stał się ogromnym biznesem, a sama tylko sportowa branża obuwnicza warta jest dziesiątki miliardów dolarów.

Moda na bieganie – jogging jako podstawa wszystkich ćwiczeń

Bieganie, to oprócz chodzenia, najbardziej elementarna forma ludzkiej aktywności motorycznej. Jest również uważany za podstawową formę sportu w ogóle i podstawową formę lekkiej atletyki.

O biegu mówimy, gdy szybkość naszego poruszania się przekracza 10 kilometrów na godzinę. Podstawowym podziałem biegów jest:

 • Bieg krótkodystansowy
 • Bieg średniodystansowy
 • Bieg długodystansowy, zwany także biegiem na wytrzymałość

Wiele osób uważa, iż bieganie na krótkich lub średnich dystansach jest najwygodniejsze. Bieg na wytrzymałość, jeśli nie jest nadmierny, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i oddechowy. Ludzie stają się coraz bardziej świadomi korzyści zdrowotnych płynących z biegania, ponieważ zdrowie staje się bardzo ważne dla współczesnego człowieka.

Bieganie staje się coraz bardziej popularne, ponieważ jest to jedna z najtańszych i najmniej wymagających jeśli chodzi o przygotowanie form ćwiczeń. Wszystko, czego potrzebujesz, to para butów do biegania, szorty i T-shirt.

Moda na bieganie – korzyści zdrowotne wynikające z biegania

 • Połączenie właściwej diety i biegu jest bardzo skuteczne jeśli chodzi o spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej, ponieważ promuje zdrową utratę wagi.
 • Bieganie poprawia stan fizyczny i psychiczny, a także bardzo skutecznie redukuje stres i ciśnienie krwi, ponieważ pomaga utrzymać elastyczność tętnic.
 • Większość aktywnych biegaczy ma przeciętnie niższe ciśnienie krwi w porównaniu do osób, które nie biegają.
 • Bieganie zwiększa również pojemność płuc, wzmacnia płuca i mięsień sercowy i utrzymuje świetną kondycję. Jest to również skuteczny środek w zapobieganiu zawałowi serca.
 • Bieganie jest zdecydowanie zalecane dla palaczy, ponieważ może przywrócić większość utraconej pojemności płuc.
 • Kilka badań sugeruje, że regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na układ krwionośny, ponieważ zwiększa ilość czerwonych krwinek.
 • Biegając regularnie, wymodelujesz sylwetkę i utrzymasz prawidłową masę ciała. Przeciętny biegacz spali około 100 kalorii na każdy 1 kilometr.
 • Jeśli utrata wagi jest twoim głównym celem, to bieganie ma wyraźną przewagę nad innymi ćwiczeniami i działaniami
 • Bieganie wzmacnia nogi, obniża poziom cholesterolu we krwi i wspomaga układ sercowo-naczyniowy
 • Wielu aktywnych biegaczy uważa, że ​​bieganie jest skuteczną metodą łagodzenia negatywnych skutków stresu.
 • Bieganie może wywołać poprawę nastroju, poprawę samooceny i zmniejszenie objawów związanych z depresją
 • Bieganie daje nam radość i uwalnia endorfiny.

Moda na bieganie – dlaczego jest aż tak popularne?

W przeszłości ludzie byli aktywni fizycznie każdego dnia. Podróżowali pieszo, musieli pracować na farmach lub w fabrykach itp. Dzisiejsze tempo życia jest zupełnie inne niż styl życia naszych przodków.

Typowy dzień pracy dla współczesnego człowieka zazwyczaj oznacza przebywanie w biurze i brak aktywności fizycznej w ogóle. Bieganie jest najtańszą i najszybszą formą ćwiczeń, przez co jest bardzo przystępne dla przeciętnego człowieka.

Nasze dzisiejsze życie jest znacznie bardziej statyczne, podczas gdy nasi przodkowie byli znacznie bardziej aktywni fizycznie. Dlatego z powodu braku rekreacji i biernego stylu życia staliśmy się bardziej podatni na różne choroby współczesnego świata. Bieganie utrzymuje nas w zdrowiu.

Statystycznie biegi uprawia 1 na 10 osób. Bieganie jest szóstą najbardziej popularną formą rekreacji w Europie – po chodzeniu, pływaniu, jeździe na rowerze, narciarstwie alpejskim i wspinaczce górskiej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here