Tapioka coraz częściej gości na polskich talerzach. Chociaż staje się ona coraz popularniejsza, to nadal wiele osób nie wie, czym ona jest i jak korzystać z jej właściwości odżywczych. Tapioka jest kasza wyrabianą z manioku, czyli egzotycznej rośliny. Wbrew pozorom nie jest ona nowym jedzeniem. Znana i stosowana jest ona przez mieszkańców Ameryki południowej – z tego regionu świata też pochodzi. Zobacz, jak wykorzystać tapiokę.

Tapioka jest rodzajem kaszy, która jest pozyskiwana z bulw rośliny maniok jadalny. Jej właściwości odżywcze znane są od bardzo dawna. Doceniają je przede wszystkim mieszkańcy Brazylii i Gujany, ale tapioka gości również w kuchni azjatyckiej. Zajadają się nią mieszkańcy Jawy i Singapuru, którzy egzotyczną kaszę włączyli do codziennego menu.

Czym jest tapioka?

Tapioka to produkt uzyskiwany z bulw rośliny manioku (oryginalnie występuje ona w Ameryce Południowej). Stanowi podstawę wielu kuchni narodowych. Tapiokę można porównać do tradycyjnego ziemniaka. Kaszę najczęściej podaje się w formie różnej wielkości kulek – jest ona gotowa do spożycia dopiero po ugotowaniu. Należy pamiętać o tym, ponieważ w surowej postaci tapioka zawiera trujące związki – glikozyd manihotoksynowy, który bardzo łatwo zamienia się w niebezpieczny kwas pruski. Po ugotowaniu tapioka przybiera niemal przezroczystą barwę.

Warto zaznaczyć, że bulwa manioku wyrabia się nie tylko tapiokę, ale i mąkę skrobiową tzw. kassawę, z której wypieka się chleb lub placki, a także wyrabia masato, czyli tradycyjny napój alkoholowy.

Właściwości tapioka

Tapioka w Europie zyskała swoją popularność na fali mody na żywność bez glutenu. Kasza nie tylko nie zawiera go, ale także i jest hipoalergiczna. Dodatkowo w odróżnieniu od innych kasz bezglutenowych nie znajdziemy w niej dużych ilości białka. Zastępują je węglowodany, z których kasza składa się niemal w 90%.

Warto również wspomnieć, że tapioki to żywność niskokaloryczna. W 100 g kaszy znajduje się tylko 358 kalorii. Połączone jest to z jej lekkostrawnością. Dzięki temu po tapioki mogą sięgać osoby na diecie odchudzającej, dzieci, osoby starsze oraz osoby ze schorzeniami układu pokarmowego. Jedzenie tapioki polecane jest również przy chorobie wrzodowej, kłopotach z układem pokarmowym, po operacjach i w okresie rekonwalescencji.

Jednocześnie tapioka ma dość wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 85. Jest on wyższy niż ten skrobi pochodzącej z jęczmienia i żyta. Oznacza to, że na tapiokę muszą uważać osoby z cukrzycą. Diabetycy po tapiokę powinny sięgać ostrożnie i jeść produkt w mniejszych ilościach. Najlepiej, jeśli tapiokę będą łączyć z produktami z błonnikiem pokarmowym, pomoże to uniknąć wysokiej glikemii poposiłkowej.

Właściwości lecznicze tapioki

Związki zawarte w egzotycznej kaszy sprawiają, że wykazuje ona właściwości lecznicze. Wskazuje się za tapioki działają:

  • Prebiotycznie;
  • Regeneracyjnie i odżywczo, szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym;
  • Łagodząco na bóle związane z chorobą zwyrodnieniową.

Zastosowanie tapioki w kuchni

Tapiokę można spożywać w postaci mąki lub kuleczek różnej wielkości i kolorów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że po ugotowaniu pęcznieją i przybierają przezroczystą barwę. Najczęściej tapiokę w kuchni stosuje się do zagęszczania zup oraz sosów. Inne jej zastosowanie to wyrób słodkich potraw mącznych. Można z niej zrobić pyszne desery takie jak naleśniki, racuchy, omlety, musy, suflety, galaretki i budynie. Tapioka w kuchni może również stanowić alternatywę dla tradycyjnego makaronu. Dodaje się ją więc do zup lub sałatek.

Jednym z popularniejszych zastosowań tapioki jest jednak bubble tea, czyli napój przygotowywany na bazie herbaty z dodatkiem aromatów owocowych oraz mleka. Na dole napoju umieszcza się kulki tapioki. Wcześniej można je namoczyć w soku z cytrusów lub stropie owocowym. W takiej postaci nadają się nie tylko do bubble tea, ale i do drinków.

Zakup, przechowanie i gotowanie tapioki

Bulwy manioku są produktem trudno dostępnym. Nie tak łatwej znaleźć na sklepowych półkach czy na straganach, oferują je tylko niektóre sklepu internetowe. Cena za kilogram bulw to ok. 25 złotych. O wiele łatwiej kupić gotową już tapiokę, w postaci kulek. Cena za ok. 400 g kuleczek o średnicy od 1 do 8 mm to ok. 10 złotych. Kupioną tapiokę należy przechowywać w szczelnym słoiku. Czas jej przydatności do spożycia wynosi ok. 2 lata. Kulki przed spożyciem koniecznie trzeba ugotować. Mniejsze kulki gotuje się 40 minut, większe zazwyczaj są już przetworzone i wystarczy zalać je gorącą wodą, doprowadzić do wnętrza i gotować przez 5 minut. Po ugotowaniu zalewa się je zimną wodą.

Przepisy na tapiokę

  • Bubble Tea – to napój na bazie tapioki oraz herbaty; w zdrowej wersji podaje się go z miodem oraz ksylitolem zamiast cukru; napój można pić codziennie;
  • Pudding kokosowy – przypomina ona ryż na mleku, ale jest dużo smaczniejszy; pudding z tapioką można zrobić również w wersji czekoladowej i z machtą, truskawkami czy innymi owocami;
  • Ciasto z tapioką – zdrowe i smaczne stanowi oryginalny deser;
  • Śniadaniowy placek – jest to alternatywa dla tradycyjnego śniadania.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here