Osoby odchudzające się, będące na diecie redukcyjnej lub intensywnie uprawiające sport dużą wagę przykładają do swojej diety. Szukają one produktów zdrowych, ale i smacznych. Zazwyczaj pod zdrowymi produktami ukrywają się te o niskiej zawartości tłuszczów i cukrów. Okazuje się, że takich na rynku wcale nie jest mało. Bardzo często zawierają one poliole. Substancja ta zastępuje cukier w czystej postaci.  Zobacz, czym dokładnie są poliole.

Poliole to cukry alkoholowe. Stanowią one częsty składnik żywności funkcjonalnej. Poliole znaleźć można przede wszystkim w batonach sportowych. Popularność produktów z poliolami stale rośnie, niestety mało się jeszcze mówi na temat metabolizmy tych składników oraz ich wpływu na organizm. Zanim się więc po nie sięgnie, warto dowiedzieć się, co to są poliole i jakie mają właściwości.

Co to są poliole?

Poliole to substancje chemiczne z grupy alkoholi wielowodorowych. Oznacza to, że w jednej cząsteczek posiadają one więcej niż jedną grupę OH. Poliole charakteryzują się słodkim smakiem, dlatego przez przemysł spożywczy są wykorzystywane jako zamiennik cukrów prostych: fruktozy i glukozy. Ich kaloryczność jest bardzo niska, bowiem waha się pomiędzy 0,2 a 2,6 kalorii. Cechą charakterystyczna polioli jest również fakt, że nie podnoszą one poziomy cukru we krwi. Dlatego też produkty na ich bazie mogą być stosowane na diecie niskoglikemicznych. Trzeba jednak pamiętać, że spożywane w nadmiernych ilościach mogą wywołać niepożądane efekty. W Polsce do użytku dopuszczone są poliole takie jak: erytrytol, ksylitol, syrop maltitolowy, izomalt, mannitol, maltitol, syrop sorbitolowy, sorbitol.

Rodzaje polioli

Poliole, które spotkamy w żywności funkcjonalnej, można przybierać różne postacie. Te najczęściej wykorzystywane to:

  • Erytrytol – posiada on wartość energetyczną równą 0; ten rodzaj polioli jest substancją słodzącą o słodyczy 60-80% smaku sacharozy; substancja jest nie metabolizowana, natomiast jest dobrze wchłaniana przez przewód pokarmowy; oznacza to, że jest ona całkowicie wydalana razem z moczem; erytrytol jest stosowany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, który wykorzystuje się jako masę tabletkową dla diabetyków i osób z nietolerancją pokarmową laktozy; zastosowaniem polioli jest również usuwanie płytki nazębnej;
  • Ksylitol – najczęściej stanowi on składnik słodzącym gum do żucia; wykazuje on działanie przeciw próchnicowe; jego wartość glikemiczna to 8; można go spożywać w dowolnej ilości;
  • Izomalt – jest niskokaloryczny i działa przeciwpróchniczo; zapobiega również sklejaniu się ze sobą słodkości; jego maksymalna dawka to 50 gramów.

Zalety polioli

Podstawową zaletą polioli jest ich niska kaloryczność i niski indeks glikemiczny, przy zachowaniu słodkiego smaku. Do zalet tej substancji zalicza się również to, że wchłaniają się powoli, dlatego nie powodują nagłego skoku cukru. Inne zalety polioli to niepowodowanie próchnicy.

Trzeba jednak pamiętać, że substancje te mogą również wywoływać skutki uboczne. Co prawdę badania naukowe nie wykazały, że są one dotkliwe i groźne dla zdrowia, ale warto na nie uważać. Wskazuje się, że skutki uboczne polioli to bóle brzucha, wzdęcie i biegunki. Dolegliwości te trwają czasowo. Wskazuje się również, że stosowanie polioli może prowadzić do zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, a w efekcie powodować odwodnienie oraz niedobory witamin i minerałów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here