Taniec irlandzki znany jest już od dawna i posiada dość zawiłą historię. Dziś większości osób kojarzy się ze stepem oraz zwiewnymi tancerzami. Jednak pierwszymi jego wykonawcami byli pradawni druidzi, którzy za pomocą tańca odprawiali religijne rytuały. Dziś taniec irlandzki jest nie tylko formą rozrywki, ale i sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów oraz wymodelowanie sylwetki. Wszystko przez to, że ważna jest tu szybka praca nóg oraz zachowanie odpowiedniej sylwetki. Zobacz, ile kalorii spalisz, tańcząc taniec irlandzki.

Taniec irlandzki – skąd się wziął?

Podaje się, że taniec irlandzki powstał na Zielonej Wyspie ponad 2000 lat temu. Pierwotnie najprawdopodobniej był tańcem rytualnym, który wykonywali druidzi, czyli celtyccy kapłani. Wraz z podbojem Irlandii przez plemiona chrześcijańskie i normandzkie charakter tańca zmieniał się, a ruchy ewoluowały. Dzisiejszy taniec irlandzki jest połączeniem tańca celtyckiego, normandzkiego  oraz wiejskiego.

Pierwsze wzmianki o tańcu irlandzkim oraz potwierdzenie, jak on wyglądał pochodzą z XVI wieku. To wtedy pisała o nim sir  Henry Sydney w swoim liście do angielskiej królowej Elżbiety I. W tym wieku zespoły irlandzkie z pokazami występowały na dworach i w zamkach możnych, którzy zachwycali się lekkości irlandzkich tancerek oraz wzorami geometrycznymi. W tym też czasie taniec irlandzki wykształcił pierwsze kroki stepowe oraz swoją działalność zaczęli pierwsi nauczyciele tańca irlandzkiego.

Taniec irlandzki – muzyka

Wartą uwagi wzmianka jest też muzyka towarzysząca tańcowi irlandzkiemu. Tancerzom niemal od początku przygrywają muzycy na dudach i harfie. Te dwa instrumenty muzyczne są tymi najbardziej charakterystycznymi dla Irlandii.

Taniec irlandzki  – rozrywka i sport

Przez ostanie lata taniec irlandzki stawał się coraz bardziej popularny. W wielu krajach zaczęto organizować konkursy taneczne. Odbywały się one głównie w krajach anglosaskich oraz tych, gdzie zamieszkiwało duża irlandzkich emigrantów.

Warto jednak wiedzieć, że taniec irlandzki nie jest traktowany tylko jako rozrywka, ale i jako forma aktywności fizycznej. Wyprostowana sylwetka oraz szybka praca nóg sprawia, że taniec irlandzki świetnie sprawdza się przy rzucaniu zbędnych kilogram. Taniec irlandzki wymaga, aby stale być w ruchu i wykonywać figury zgodne z tempem muzyki. Najpopularniejszą formą tańca irlandzkiego jest step dance. Jest to forma tańców solowych.

Ile kalorii spala się przy tańcu irlandzkim?

Trenerzy podają, że w czasie tańca irlandzkiego przez godzinę można spalić do 460 kalorii. Ilość faktycznie spalonych kalorii zależy przede wszystkim od formy tańca, którą się praktykuje. Taniec irlandzki można tańczyć w grupie, solo lub setowo.

Taniec irlandzki – show must go on!

Taniec irlandzki w wykonaniu profesjonalnych zespołów to prawdziwe show. Tancerze występują w specjalnych strojach, które określone są dziełami sztuki. Panie tańczą w spódnicach z fałdami oraz w gorsecie, panowie w prostych spodniach, koszuli oraz marynarkach. Każdy element stylizacji jest bogato zdobiony, głównie irlandzkimi symbolami oraz utrzymany w kolorach zieleni. Do tańca irlandzkiego przeznaczone są też specjalne buty. Buty do stepu mają specjalny obcas i gruby klocek pod palcami. To one robią charakterystyczny hałas w czasie tańca. Taniec irlandzki można również tańczyć w baletkach – miękkie, wykonanych ze skóry i sznurowanych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here