Bieganie w miejscu zazwyczaj stanowi element rozgrzewki przed właściwym treningiem. Nie zawsze jednak tak jest. Bieganie w miejscu niektóre osoby traktują jako docelowe ćwiczenie. Wykonuje się je od kilku, nawet do kilkudziesięciu minut. Trenerzy ostrzegają jednak, że przecenianie i przeciąganie tego ćwiczenia może być szkodliwe dla naszego organizmu. W jego trakcie dochodzi bowiem do znacznego obciążenia stawów, ścięgien i układu kostnego. Może to powodować dolegliwości bólowych, które nie pozwalają na dalszą aktywność fizyczną. Zobacz, kiedy bieganie w miejscu zaczyna szkodzić i jak uniknąć jego negatywnych efektów.

Co daje bieganie w miejscu?

Bieganie w miejscu polecane jest jako rozgrzewka dla właściwego treningu. Wynika to z tego, że dobrze wpływa ono na układ krwionośny człowieka, przyspieszając jego prace. Truchtanie w miejscu jest sygnałem dla organizmu, aby przygotował się do dalszego wysiłku. Sprawia to, że właściwy trening staje się bardziej wydajny i efektywny.  Trenerzy zalecają, aby bieganie w miejscu trwało od 10 do 30 minut dziennie. Przekroczenie tego limitu nie jest dobre dla naszych mięśni i stawów.

Bieganie w miejscu – dlaczego trzeba uważać?

Wydawać, by się mogło, że bieganie w miejscu to znakomita forma treningu. Nie wymaga wychodzenia z domu, zbytniego angażowania się itp. Jednak jak się okazuje, truchtanie w miejscu znacznie obciąża nasze ciało. Efekty tego obciążenia widać już po ok. 15 minutowym treningu. Najbardziej cierpią stawy, mięśnie i układ kostny. Wynika to z tego, że tego typu bieg jest dla ciała człowieka zupełnie nienaturalny. Ciężar biegu spada na stawy kolanowe i obciąża kręgosłup. Nieprawidłowy pracują też stopy i ręce. W konsekwencji długie bieganie w miejscu prowadzi do dolegliwości bólowych kończyn górnych  dolnych.

Bieganie w miejscu – konsekwencje

Długotrwałe bieganie w miejscu powoduje bóle kolan oraz dolnej części pleców. Są to najczęściej występujące dolegliwości spowodowane tą formą treningu. Zauważyć można też sztywność karku oraz ból kręgosłupa. Lekarze oraz trenerzy wskazują też, że długie bieganie w miejscu może być przyczyną płaskostopia. Wynika to z tego, że w jego trakcie dochodzi do spłaszczenia naturalnych łuków stóp. Taki dolegliwości i schorzenia mogą pojawić się, kiedy biega się w miejscu 3 razy w tygodniu przez 40 minut.

Bieganie w miejscu – jak to robić prawidłowo?

Bieganie w miejscu nie musi być szkodliwe! Wystarczy tę formę treningu przeprowadzać z głową. Jeśli chcesz uniknąć negatywnych skutków bieganie w miejscu, w ten sposób ćwicz nie dłużej niż 10 minut. Pamiętaj też o rozciąganiu – ćwiczenia rozciągające powinny poprzedzić truchtanie, a także je zakończyć.

Co daje bieganie w miejscu?

Bieganie w miejscu przez 5 minut pozwala na spalanie 45 kalorii. Taką samą ilość spalamy podczas tańca, czy wykonywania bardziej obciążających prac domowych np. odkurzania. Czasem więc warto z niego zrezygnować na rzecz zdrowszych form spalania kalorii. Warto też pamiętać, że bieganie w miejscu nigdy nie zastąpi ruchu na świeżym powietrzu, do którego organizm człowieka jest naturalnie przystosowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here