Syrop klonowy dopiero zyskuje popularność w Polsce. Pochodzi z kanady, gdzie nazywany jest płynnym złotem. W Ameryce Północnej znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Amerykanie doceniają go za naturalne składniki oraz słodki smak. Po bliższym przyjrzeniu się syropowi klonowemu można zauważyć, że jest on cennym źródłem pierwiastków i witamin, które mogą w leczeniu i profilaktyce niektórych chorób. Zobacz, co trzeba wiedzieć o syropie klonowym.

Syrop klonowy to tradycyjny kanadyjski produkt, który ceniony jest ze względu na walory smakowe. Podaje się, że twórcami syropu klonowego byli Indianie, którzy nauczyli europejskich osadników Ameryki jego wytwarzania. Obecnie syrop produkowany jest głównie w Kanadzie. Stamtąd pochodzi 80% produkcji światowej syropu klonowego. Wytwarzany jest on ze wszystkich gatunków klonu, czyli klonu cukrowego (Acer saccharum), klonu czarnego (A. nigrum), klonu czerwonego (A. rubrum) oraz klonu srebrzystego A. saccharinum. Aby otrzymać wysokiej jakości syrop klonowy, przy produkcji trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest to, że drzewo musi mieć ok. 40 lat, a proces zbierania syropu powinien odbywać się wczesną wiosną, zanim jeszcze na gałęziach pojawią się pierwsze pąki.

Jak powstaje syrop klonowy?

Syrop klonowy pozyskuje się z różnych odmian klonu. Sam proces pozyskiwania syropu nie jest inwazyjny dla drzewa i można je wykorzystywać przez dziesięciolecia, bez czynienia mu większej szkody. Substancje do wysokogatunkowych syropów zbiega się wczesną wiosną, najlepiej w czasie roztopy, kiedy to rośliny są odpowiednio nawodnione. Aby uzyskać syrop, w pień drzewa wkręca się kran, którym sok spływa do pojemników. Zebrany płyn następnie podlega zagęszczeniu przez podgrzania i odparowywanie nadmiaru wody. Po tym działaniu płyn uzyskuje konsystencję gęstego syropu. Syrop klonowy od lat pozyskuje się przy pomocy takiej samej technologii. Do wyprodukowania 1 litra syropu konieczne jest aż 20 do 50 litrów świeżego soku z kory drzewa. Syrop po otwarciu zdatny jest do spożycia przez ok. 18 miesięcy.

Wartości odżywcze syropu klonowego

Proces wytwarzania syropu klonowego przebiega w taki sposób, aby nie utraci naturalnych składników w nim zawartych. Naturalny syrop klonowy zawiera do 1,5 do 3% cukru i żadnych konserwantów. Przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów chroni go wysoka temperatura butelkowania.

W syropie klonowym znajdziemy wiele witamin i minerałów. Jego skład zawiera: cynk, wapń, sód, potas, żelazo, selen, witaminy z grupy B. W syropie znajdziemy również kwas fenolowy, czyli silny antyutleniacza.

Kaloryczność syropu klonowego

Syrop klonowy jest rekomendowany jako zdrowy zamiennik cukru, szczególnie tego białego. W 100 g produktu znajduje się 270 kalorii. Trzeba jednak pamiętać, że z racji tego, że w syropie klonowym znajduje się sacharoza, to należy spożywać go z umiarem. Syrop klonowy nie jest zalecany na diecie bezcukrowej oraz osobom chorującym na kandydozę i przebywającym na diecie odchudzającej.

Indeks glikemiczny syropu klonowego wynosi 65. Oznacza to, że IG jest wysoki, przez co po syrop nie powinien być spożywany przez diabetyków. Trzeba jednak pamiętać, że syrop klonowy w czystej postaci wykazuje działanie hamujące w zakresie enzymów odpowiadających za rozwój cukrzycy typu 2. To działanie syropu klonowego nie jest jeszcze potwierdzone – w tym zakresie nadal trwają dania.

Właściwości lecznicze syropu klonowego

Właściwości zdrowotne syropu klonowego wynikają z zawartych w nim substancji. Podaje się, że płynne złoto z Kanady wykazuje:

  • Działanie profilaktyczne w zakresie chorób nowotworowych,
  • Chroni organizm przed działaniem wolnych rodników;
  • Działa profilaktycznie w zakresie cukrzycy typu 2;
  • Hamuje rozwój stanów zapalnych w organizmie;
  • Pozwala cofnąć zmiany miażdżycowe;
  • Redukuje poziom złego cholesterolu.

Zastosowanie syropu klonowego

Syrop klonowy dostępny jest w gęstej i płynnej konsystencji. W zależności od tego, z jakiego gatunku drzewa został on wyprodukowany i w jakiej porze zebrany może mieć jaśniejszą lub ciemniejszą barwę. Warto pamiętać o zależności, która mówi, że im barwa jest ciemniejsza, tym później syrop został zabrany. Na kolor syropu klonowego ma również wpływ proces karmelizacji cukru. Syropy jaśniejsze oznaczane są symbolem grande A, są one bardziej przejrzyste i delikatniejsze w smaku. Można stosować je jako słodzik. Syropy klonowe ciemne oznaczone symbolem grande B są idealne do gotowania.

Syrop klonowy w kuchni wykorzystuje się do:

  • naleśników, gofrów, tostów – w formie polewy,
  • jako dodatek do lodów, jogurtów, płatków zbożowych,
  • słodzik do kawy, herbaty, lemoniady,
  • przyprawa do ciast i innych wypieków, zamiennik cukru,
  • polewa do mięs takich jak kurczak czy wieprzowina,
  • dodatek w produkcji ketchupu, musztardy a nawet octu winnego.

Syrop klonowy do celów spożywczych dziś można kupić w większości sklepów spożywczych. Najlepiej wybierać syropy w szklanym opakowaniu, ponieważ takie na dłużej zachowują świeżość. Przydatność syropu klonowego do spożycia po otwarciu wynosi 18 miesięcy. Cena syropu klonowego jest podobna do ceny dobrej jakości miodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here