Jednym z najpopularniejszych napojów w ostatnich czasów jest woda kokosowa. Sięgają po nią zarówno zwykli ludzie, jak i gwiazdy kina oraz spotu. Woda kokosowa stała się symbolem zdrowego tryby życia. Jak się jednak okazuje, napój znany jest już od dawna. Od lat z właściwości wody kokosowej korzystają mieszkańcy tropików. Doceniają oni płyn m.in. za szybkie gaszenie uczucia pragnienia. Poznaj niesamowite właściwości wody kokosowej.

Woda kokosowa jest napojem wytwarzanym z bielma zielonego kokosa. Charakteryzuje się specyficznym smakiem i zapachem. Jej właściwości są podobne do właściwości samego kokosa. Oznacza to, że zawiera ona wiele cennych składników pozytywnie wpływających na działanie całego organizmu.

Czym jest woda kokosowa?

Woda kokosowa to inaczej mleko kokosowe. Otrzymywana jest w procesie ekstrakcji tłuszczu z białego miąższu orzecha kokosa. Woda pochodzi z jądra jeszcze zielonego owocu palmy kokosowej. Jest to możliwe, ponieważ drzewo, aby wydać nasiona, pobiera z gleby wodę. Ta jest bogata w składniki mineralne. Woda z gleby wędruje do liści i owoców, jednocześnie będąc wielokrotnie filtrowana. Oznacza to, że do orzecha trafia dokładnie oczyszczony płyn, a woda kokosowa nie jest zanieczyszczona. Jeśli dodatkowo jest ona zamknięta w szczelnym pojemniku, to nie traci cennych właściwości.

W wodzie kokosowej nie znajdziemy natomiast laktozy oraz cukru. Oznacza to, że mogą po nią sięgać osoby z cukrzycą i alergią na tradycyjne mleko. Woda kokosowa może być podawana małym dzieciom, nawet tym będącym na mleku matki. Wynika to z tego, że znajduje się w niej kwas laurynowy, który obecny jest również w mleku matki.

Woda kokosowa jest płynem znanym od lat. Wykorzystywane było ona już w czasie II wojny światowej, kiedy to zastępowała płyn fizjologiczny podawany rannym żołnierzom dożylnie. Dziś po wodę kokosową sięgają nie tylko gwiazdy i sportowcy, ale też organizacje charytatywne, które wykorzystują ją w krajach III świata. W biednych regionach woda kokosowa jest nadal podawana dożylnie, aby nawodnić i odżywić organizm.

Właściwości wody kokosowej

W wodzie kokosowej znajdziemy magnez, potas, wapń, fosfor, witaminy z grupy B i witaminę C. Oprócz tego w wodzie znajdują się elektrolity w stężeniu podobnym do tego, które posiada krew człowieka. Dlatego też warto po nią sięgać w przypadku wzmożonej aktywności fizycznej. Woda kokosowa zapewnić doskonałe nawodnienie organizmu – będzie ona działać 10 razy lepiej niż izotonik.

Picie wody kokosowej zalecane jest również przy anemii (niedokrwistości), niedoborach potasy oraz narażaniu organizmu na długotrwały stres. Działa ona również ożywczo przy kacu, czyli zatruciu alkoholowym. Warto pamiętać, że woda kokosowa wykazuje również właściwości lecznicze. Jako takie wymienia się:

  • Obniżanie ciśnienia krwi;
  • Obniżanie poziomu złego cholesterolu;
  • Przeciwdziałanie rozwojowi miażdżycy i opolna poprawę pracy układu krwionośnego;
  • Działanie przeciwzakrzepowe;
  • Przeciwdziałanie schorzeniom układu pokarmowego m.in. łagodzenie wymiotów i biegunka, rozbija kamienie nerkowe;
  • Regulowanie pracy układy moczowego;
  • Przeciwdziałanie schorzeniom układu nerwowego;
  • Działania przeciwgrzybicze, antybakteryjne i antywirusowe;
  • Łagodzenie objawów alergii.

Dawkowanie wody kokosowej

Po wodę kokosową można sięgać bez ograniczeń. Należy jednak zwrócić uwagę na to, z jakiego źródła pochodzi napój. Najzdrowszy jest ten naturalny, który nie zawiera konserwantów, substancji słodzących oraz stabilizatorów. Nie skazana jest też woda kokosowa zawierająca sztuczne dodatki. Takie napoje mogą bowiem zawierać spore ilości niezdrowych cukrów i sprawiać, że kaloryczność wody kokosowej znacznie wzrasta. Naturalną wodę pijemy więc bez ograniczeń.

Zastosowanie wody kokosowej

Woda kokosowa jest nie tylko napojem. Można ją również stosować jako kosmetyk. Właściwości kosmetyczne wody kokosowej wynikają z tego, że zawiera ona kinetynę, czyli roślinny hormon wzrostu. Jego właściwości pozwalają hamować procesy starzenia się komórek skóry, a także pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Te dwie ostatnie substancje sprawiają, że skóra jest jędrna, elastyczna i zachowuje młody wygląd. Kinetyna to również substancja o działaniu nawilżającym oraz ochronnym przed wolnymi rodnikami.

Wodę kokosową jako kosmetyk wykorzystuje się do codziennej pielęgnacji twarzy. Zastępuje ona tonik. Kilka jej kropli naniesionych na wacik, pozwala przemyć cerę i oczyścić ją z demakijażu. Tonik z wody kokosowej sprawia, że skóra będzie w dobrej kondycji i niestraszne będą jej poparzenia słoneczne. Kosmetyka po wodę kokosową sięga również przy pielęgnacji włosów. Płyn wzmacnia cebulki włosów, skórę głowy i paznokci. Niewielkie ilości płynu wystarczy dodać do szamponu, który się regularnie stosuje. Pielęgnacja sprawia, że włosy będą mocniejsze, błyszczące i mniej przetłuszczające się.

Woda kokosowa do zdrowy napój dla każdego. Chcąc jednak skorzystać z jej właściwości, należy sięgać jedynie po naturalny napój bez konserwantów i sztucznych barwników. Warto również pamiętać, aby wody kokosowej nie mylić z popularnymi, ale mało zdrowymi wodami smakowymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here