Zielony kalafior – tak nazywany jest brokuł. Jest to smaczne i zdrowe warzywo, które kupić można w każdym sklepie spożywczym. Swoim wyglądem przypomina kalafiora lub kapustę szparagową. Niepozorny wygląd nie przeszkadza mu być cennym źródłem witamin i minerałów. Co ważniejsze w brokułach znajdziemy też przeciwutleniacze, które działają przeciwnowotworowo i hamują namnażanie się wolnych rodników. Poznaj właściwości brokułów oraz sposoby podania zielonego kalafiora.
Brokuły należą do rodziny kapustowatych. Zaliczane są do jednorocznych roślin uprawnych. Brokuły można poznać po długiej i grubej łodydze, która zakończona jest kwiatostanem. Różyczki brokułu są małe i zielona. Brokuł posiada również szerokie, faliste liście. Należy wspomnieć, że wszystkie elementy brokułu są jadalne.
Witaminy i minerały zawarte w brokule
Brokuły uznawane są za superżywność, czyli ta najzdrowszą. Wszystko przez to, że znajdują się w nim zarówno witaminy, jak i minerały. Warzywo jest cennym źródłem potasu, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, manganu i chromu. Witaminy, w które bogaty jest brokuł to natomiast witamin C, K z grupy b oraz kwas foliowy. Inne substancje odżywcze znajdujące się w zielonym kalafiorze to białko, błonnik pokarmowy, luteina, zeaksyna, flawonoidy oraz beta-karoten.
Brokuł na diecie odchudzającej
Brokuł to warzywo, które warto włączyć do diety odchudzającej. Wynika to z tego, że zawiera on tylko 35 kalorii w 100 gramach. Na właściwości odchudzające brokułu wpływają nie tylko niewielkie ilości kalorii, ale również zawarte w warzywie białko i błonnik pokarmowy. Sprawiają one, że brokuł na długo syci i zapobiega podjadaniu między posiłkami.
Zielony kalafior sprawdza się nie tylko przy dietach redukujących masę ciała, ale i w jadłospisie wegetariańskich. Warzywo pozwala uzupełnić poziom białka w organizmie. To znajdujące się w zielonym kalafiorze jest podobne do białka znajdującego się w produktach zbożowych i mięsnych.
Właściwości zdrowotne brokułów
O właściwościach zdrowotnych brokułów mówi się głównie w kontekście zawartych w nich przeciwutleniaczy. Te występują w zielonym kalafiorze pod postacią sulforafanu. Przeciwutleniacze pozwalają hamować namnażanie się wolnych rodników oraz blokują ich negatywne działanie w organizmie. Właściwości brokułów to:
- Działanie przeciwnowotworowe – przeciwutleniacze zawarte w brokułach zapobiegają mutacjom w obrębie DNA, hamują rozwój komórek nowotworowych i likwidują je, jednocześnie nie niszcząc nowych tkanek; wskazuje się, że najlepsze działanie profilaktyczne brokuł wykazuje w przypadku raka piersi;
- Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne – dzięki temu dieta bogata w brokuły zapobiega rozwojowi choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka;
- Hamowanie rozwoju reumatyzmu, zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej oraz chorób układu sercowo-naczyniowego;
- Udrażnianie tętnic;
- Poprawienie pracy układu krążenia w zakresie regulacji poziomy ciśnienia krwi, wzmacniania naczyń krwionośnych, regulacji gospodarki lipidowej, odkładaniu się blaszki miażdżycowej, regulowaniu krzepliwości krwi oraz tworzeniu krwi;
- Regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej oraz usprawnianie pracy nerek;
- Regulacja pracy układu nerwowego – wskazuje się, że dieta bogata w brokuły ma poprawiać samopoczucie, koncentrację i pamięć;
- Działanie profilaktyczne w zakresie chorób oczu, szczególnie tych związanych z wiekiem;
- Poprawa kondycji i wyglądy skóry, tanki łącznej, stawów i ścięgien – wynika to z tego, że witamina C zawarta w brokułach to niezbędny składnik syntezy kolagenu;
- Działanie profilaktyczne i lecznicze w zakresie cukrzycy – z racji niskiego indeksu glikemicznego brokuły pomagają w zachowaniu odpowiedniego poziomu glukozy we krwi;
- Przyczynianie się do pozytywnego rozwoju płodu, dzięki zawartości w zielonym kalafiorze kwasu foliowego.
Jak gotować i z czym łączyć brokuły?
Brokuły jedzone w dużych ilościach mogą powodować wzdęcia i gazy. Aby im zapobiegać, zaleca się łączyć brokuły z przyprawami takimi jak: czosnek, imbir, koper oraz kminek. Brokuły można podawać na wiele sposobów. Warto jeść je na surowo, kiedy to zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Podczas obróbki termicznej cenne przeciwutleniacze ulegają rozpadowi. Chcąc to ograniczyć, dobrze jest gotować brokuł na parze lub też blanszować w temperaturze nie wyższej niż 76 stopni Celsjusza. Tak przygotowane warzywo świetnie sprawdzi się jako dodatek do dań głównych, zapiekanek, makaronów, sałatek, pizzy. Warto wspomnieć, że właściwości przeciwnowotworowe zielonego kalafiora można wzmocnić, podając go z musztardą, czarną rzodkwią lub wasabi.
Jak gotować brokuł?
- Warzywo należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą.
- Od łodygi odciąć różyczki, a samą łodygę pokroić w plastry – jest ona jadalna, smaczna i zawiera wiele składników odżywczych.
- Pokrojone warzywa wrzuca się na 5 minut do garnka z gotującą się woda. Do wody dobrze dodać 1 łyżkę octu. Pod koniec procesu gotowaniu, warzywo warto skropić sokiem z cytryny, dzięki temu zachowa ono swój zielony kolor.
- Ugotowany brokuł należy odcedzić i przepłukać pod bieżącą wodą.